Kino na Granicy bez dofinansowania
Na liście ogłoszonej przez PISF nie znalazło się ponad 50 festiwali, które o dofinansowanie wnioskowali, w tym również festiwal Kino na Granicy. Sytuacja jest o tyle nietypowa, że sam festiwal cieszy się bardzo dobrą renomą i był wielokrotnie nagradzany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Festiwal Kino na Granicy jest festiwalem transgranicznym. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez stronę Polską oraz Czeską. Pokazywane są na nim filmy polskie, czeskie, a także z innych krajów. Projekcje filmów w programie są uzupełniane spotkaniami z artystami, debatami czy też wystawami. Festiwal odbywa się wiosną i skupia nie tylko mieszkańców polskiego i czeskiego Cieszyna, ale również fanów kinematografii z terenów znacznie bardziej odległych.
- Czujemy zawód, że w tym roku nie otrzymaliśmy dofinansowania. Zwykle dostajemy około 70 tysięcy, a ich brak spowoduje, że trzeba będzie szukać oszczędności. W takiej sytuacji nie jesteśmy jednak osamotnieni, festiwali które nie dostały dofinansowania, jest znacznie więcej. Złożyliśmy odwołanie i liczymy na to, że zostanie ono uwzględnione – powiedziała w rozmowie z portalem ox.pl Jolanta Dygoś, Dyrektor Przeglądu Polskiego. W związku z tym, na uzyskanie dofinansowania jest jeszcze szansa. W tym roku przewidywany jest drugi nabór wniosków, jednak nabór odbywa się w kwietniu a 20 edycja Kina na Granicy startuje 27 kwietnia, więc ze względów czasowych niestety cieszyński festiwal się nie kwalifikuje.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.