Kandydaci na Prezydenta niepełnosprawnym
Andrzej Duda
Na stronie komitetu wyborczego obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, kandydata Prawa i Sprawiedliwości, znaleźć można:
- Plan Dudy, czyli plan działań,
- Program, czyli deklaracje programowe.
Zarówno plan działań, jak i deklaracje programowe przedstawiają pięcioletnie dokonania Andrzeja Dudy oraz plany kontynuowania niektórych programów i tworzenia nowych. Poniżej znajduje się jedynie część na lata 2020-2025.
Plan Dudy
W obszarze „Inwestycje dla zdrowia. Program modernizacji i informatyzacji służby zdrowia” dwa pierwsze punkty brzmią:
Narodowa Strategia Onkologiczna – 5 mld na walkę z rakiem, budowa krajowej sieci onkologicznej,
Nowoczesny szpital powiatowy – rozbudowa i modernizacja ponad 200 polskich szpitali powiatowych”.
Program
Wśród deklaracji programowych znajdują się m.in.:
Wsparcie dla rodzin: „Polacy muszą mieć pewność, że programy społeczne, które stały się częścią ich domowych budżetów, będą nadal wypłacane (...)” – nawiązanie do kontynuacji programów społecznych, m.in.: 13.emerytura.
Natomiast w obszarze „Zdrowie i ekologia” czytamy m.in.: „Dodatkowe 3 mld zł z zaproponowanego przeze mnie Funduszu Medycznego będą przeznaczone na leczenie onkologiczne oraz chorób rzadkich, w tym możliwe leczenie specjalistyczne w dedykowanych placówkach na całym świecie. (...)
Mowa jest również o Narodowej Strategii Onkologicznej. To kompleksowy program walki z rakiem. Strategia jest odpowiedzią na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce. Wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, wskazując na 5 obszarów strategicznych, kluczowych dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową.
Rafał Trzaskowski
Na stronie komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego opublikowano program kandydata Koalicji Obywatelskiej. Propozycje zmian są dostępne w zakładce pn. „Program”. Przewidziano w nim m.in.:
„Leczenie od ręki”:
- Rozwój e-medycyny („Za pomocą nowoczesnych technologii, a zwłaszcza elektronicznego systemu rezerwacji oraz e-karty pacjenta, można znacząco skrócić kolejki i poprawić dostęp do lekarzy”) oraz telemedycyny,
- Podstawowa opieka blisko ludzi: „Szpitale powiatowe powinny działać jak centra szybkiej diagnostyki, w których każdy ma właściwy dostęp do podstawowego leczenia ostrego, w tym do szpitalnych oddziałów ratunkowych, oraz leczenia chorób przewlekłych,
Zapewnienie opieki psychiatrycznej dla dzieci – poprzez natychmiastowe podwyższenie wydatków na tę część służby zdrowia.
W podpunkcie „Rodzina” – „Wsparcie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami”: jest zapewnienie postulowania zwiększenia wsparcia w dostępie do usług medycznych, rehabilitacyjnych i w edukacji oraz utrzymanie świadczenia w przypadku podejmowania pracy przez opiekuna (najczęściej matkę)”.
Podpunkt „Seniorzy” zawiera informacje, które odpowiadają także na potrzeby i problemów osób z niepełnosprawnością. Już we wstępie czytamy m.in.: „Szczególnie teraz, w okresie pandemii, zrozumieliśmy, że obecny system opieki oparty na sieci domów pomocy społecznej i prywatnych domach spokojnej starości jest niewystarczający”. Z punktu widzenia osób z niepełnosprawnością najważniejszy wydaje się temat pn. „Przestrzeń przyjazna seniorom”: „Będę dążył do zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, tak aby wprowadzić obowiązek zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, żeby infrastruktura miejska odpowiadała potrzebom osób starszych”.
Każda grupa społeczna w programach i planach obu kandydatów może znaleźć coś dotyczącego właśnie niego. Poczekajmy jednak na wyniki i realizację obietnic.
AK/ mat. Kom. Wyborczych
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.