Kampania nabiera rumieńców
Czas się kończy
Na razie o stanowisko burmistrza Cieszyna będą walczyć: obecna burmistrz Gabriela Staszkiewicz z KWW Cieszyński Ruch Społeczny, Janusz Mendera z KWW Nowe Cieszyn oraz Joanna Wowrzeczka z KWW Siła.
Zacięta walka zapowiada się w Ustroniu, gdzie o głos mieszkańców będzie zabiegało aż czterech kandydatów. Michał Brudny startuje z komitetu Razem Tworzymy Zmianę. Katarzyna Maziarczuk reprezentuje Młodych dla Miasta Ustroń, a Paweł Sztefek Ustroń NaszDom NaszeMiasto. Przemysław Korcz, który kieruje miastem od 2018 roku, startuje z komitetu Projekt Ustroń.
W przypadku Wisły nie zarejestrował się jeszcze żaden kandydat.
W Strumieniu zarejestrowała się Anna Grygierek, burmistrz miasta. W Skoczowie obecnie jest trzech kandydatów na stanowisko burmistrza. Mirosław Sitko, którego kontrkandydatami będą Rajmund Dedio z komitetu Wspólnie dla dobra gminy Skoczów oraz Marek Żagan z komitetu Z sercem dla gminy Skoczów.
W Brennej o fotel wójta stara się Magdalena Gruszczyk z komitetu Czas na zmiany, Piotr Heller z KWW Z Rozsądku oraz Andrzej Kozieł z komitetu Odpowiedzialny za Rozwój.
W Chybiu o ponowny wybór ubiega się Janusz Żydek. W fotelu wójta zamierza zasiąść po raz pierwszy Grzegorz Ochodek z komitetu Wspólnie dla Gminy Chybie.
W Dębowcu o stanowisko wójta walczyć będzie trzech mężczyzn -Tomasz Branny, obecny wójt, który reprezentuje komitet Rozwój i Przyszłość, Sylwester Kałuża z KWW Przyjazna Gmina oraz Tomasz Kubicius z komitetu Gmina Dębowiec Naszym Domem.
W Goleszowie do tej pory zarejestrowała się tylko obecna wójt -Sylwia Cieślar.
Grzegorz Sikorski, wójt Hażlacha zmierzy się z Klaudiuszem Zawadą z KWW Bezpieczna i Przyjazna Gmina Hażlach.
Łucja Michałek-Chudecka, wójt Istebnej startuje w wyborach z komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Kontrkandydatem będzie Stanisław Legierski z KWW Jedna Trójwieś.
O głosy wyborców gminy Zebrzydowice ubiegać się będą Izabela Brachaczek z KWW Kochamy Gminę Zebrzydowice, a także Janusz Król oraz Karol Sitek, obecny z-ca wójta, który startuje z komitetu Gminne Porozumienie Wyborcze.
Zarobki ustalają radni
W Ustawie o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe maksymalne stawki wynagrodzeń dla prezydentów, burmistrzów oraz wójtów w 2023 roku nie mogły przekroczyć 11,2-krotności kwoty bazowej, co w praktyce oznaczało, że maksymalne miesięczne wynagrodzenie mogło osiągnąć poziom 20 041,50 zł brutto. Minimalne wynagrodzenie na tych stanowiskach wynosi z kolei 16 033,20 zł brutto.
Ostateczna wysokość zarobków zależy jednak od uchwał radnych, które mogą się znacznie różnić w zależności od lokalnych realiów.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.