Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych - jak to działa?

Właściciele pojazdów, którzy szukają dla siebie nowego ubezpieczenia coraz częściej korzystają z różnorodnych kalkulatorów i porównywarek, które są dostępne w internecie. Prawidłowe i realne wyliczenie składki ubezpieczeniowej jest możliwe wyłącznie na podstawie określonych danych, wśród których znajdują się informacje dotyczące samego ubezpieczonego, jak również jego pojazdu.

Niektórzy, w obawie przed przedostaniem się ich danych w niepowołane ręce, uzupełniają formularz niezgodnie z prawdą. Tymczasem, na takiej podstawie nie możliwe jest wyliczenie składki, która dotyczyłaby tego właśnie ubezpieczonego.

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych

Coraz więcej firm udostępnia różnego rodzaju kalkulatory i porównywarki OC. Niestety, żadne z tych narzędzi nie będzie całkowicie pozbawione pytań o dane osobowe. Jest to konieczne dla przeprowadzenia obliczeń, ponieważ składka za ubezpieczenie OC dla kierowcy opiera się na wielu różnorodnych elementach. Biorąc pod uwagę to, że zakres tej polisy jest dla wszystkich dokładnie taki sam, nie dziwi fakt, że przyczyną różnic w składkach mogą być parametry ubezpieczanego pojazdu czy też informacje o kierowcy. 

Bez podawania tych podstawowych, najważniejszych dla wyliczenia składki informacji, działanie kalkulatora jest po prostu niemożliwe i bezzasadne. Przygotowywanie zaś przykładowej, dowolnej składki na https://ubezpieczamy-auto.pl na podstawie przypadkowych informacji mija się całkowicie z celem, ponieważ w żaden sposób nie mówi nic o tym, ile dana osoba będzie musiała za to ubezpieczenie zapłacić.

Warto też wiedzieć, że pomimo tego, że kalkulator wymaga podania pewnych informacji, to jednak nie są to pełne dane osobowe. Nie jest konieczne na przykład imię i nazwisko ubezpieczonego czy jego PESEL. Wystarczy podać datę urodzenia, by kalkulator wiedział, w jakim wieku jest ubezpieczający, a to jest kluczowa informacja. Pozostałe dane z PESELu nie są w ogóle istotne dla ubezpieczenia.

Informacje o kierowcy

I tak, decydując się na skorzystanie z kalkulatora składki OC należy w pierwszej kolejności wprowadzić swoje dane, jako właściciela pojazdu. Dopiero po ich uzupełnieniu można przejść dalej.

Jak wspomniano, system na tym etapie nie trzeba podawać imienia i nazwiska. Będą one potrzebne, gdy klient zdecyduje się dokonać zakupu. Należy podać swoją datę urodzenia oraz datę uzyskania uprawnień do kierowania pojazdem. Data urodzenia pozwala firmie określić, z którego przedziału wiekowego jest kierowca. Najmłodsi i najstarsi mają zwyżki, natomiast osoby w średnim wieku mają zniżki. Data uzyskania uprawnień pozwala określić, czy kierowca jest młody stażem czy doświadczony. Do trzech lat od uzyskania uprawnień uważa się, że kierowca jest młody stażem i jako taki ma zwyżki na ubezpieczeniu. Powyżej trzech lat ma zniżki za doświadczenie za kierownicą.

Należy podać również miejsce swojego zamieszkania, przy czym tu również nie chodzi o dokładny adres. Istotne znaczenie ma miejscowość, w której kierowca zamieszkuje. W dużym mieście, gdzie jest więcej samochodów a przejazdy są znacznie bardziej skomplikowane, jest potencjalnie i statystycznie wyższe ryzyko, że dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego. W miastach mniejszych to ryzyko jest automatycznie mniejsze. W związku z tym polisa osoby mieszkającej w dużym mieście będzie nieco droższa.

Na uwagę zasługuje tutaj fakt, że nie wymaga się podania danych bardzo wrażliwych, jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania.

Dane samochodu

Po wprowadzeniu wszystkich informacji na temat samego właściciela pojazdu można przejść do kolejnego etapu.

Tu warto wspomnieć, że jeżeli zabraknie odpowiedzi na jakieś kluczowe dla składki pytanie, system nie przepuści dalej i wskaże miejsce do uzupełnienia.

Jeżeli zaś chodzi o dane pojazdu, to tutaj należy wprowadzić następujące informacje:

  • rok produkcji pojazdu;
  • datę jego pierwszej rejestracji w Polsce;
  • model, markę i typ pojazdu;
  • rodzaj paliwa i pojemność silnika;
  • dotychczasowy przebieg;
  • planowany przebieg w ciągu najbliższego roku;
  • miejsce parkowania i sposób wykorzystania pojazdu.

W niektórych kalkulatorach pada również pytanie o numer rejestracyjny pojazdu i liczbę szkód w minionych latach. Nie każdy chce podać numer rejestracyjny pojazdu, stąd właśnie pytanie o liczbę szkód. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli poda się zaniżoną wartość, to składka nie zostanie policzona poprawnie. Jeżeli podaje się numer rejestracyjny, system sam zaciąga informacje z UFG, gdzie rejestrowane są wszystkie zgłoszone szkody.

Oferty z pełnymi danymi i bez ich podawania

Jak wspomniano, system może zapytać o numer PESEL i imię i nazwisko, ale nie trzeba na te pytania odpowiadać, tak samo, jak nie trzeba podawać numeru rejestracyjnego pojazdu. Twórcy kalkulatorów dają jednak miejsce na to, by te informacje wprowadzić. Ich ujawnienie powoduje, że zainteresowany ubezpieczeniem klient ma dostęp do znacznie większej liczby informacji, niż w sytuacji, gdy to zatai.

Przede wszystkim należy pamiętać, że przy podawaniu pełnych danych, wszystkich, o jakie system zapyta, zyskuje się bardziej dopasowaną wycenę składki. Taki szacunek jest bardziej realny i przy kupowaniu polisy składka w żaden sposób nie powinna ubezpieczonego zaskoczyć.

Natomiast, gdy te dane są ukryte, system szacuje w przybliżeniu składkę. Oczywiście, data urodzenia i dane pojazdu sprawiają, że ten szacunek jest bardzo bliski realnej wyceny, natomiast może się on nieznacznie różnić w czasie dokonywania zakupów. Przy czym, trzeba mieć tego świadomość, że te różnice mogą być bardzo niewielkie i działać w obie strony. Składka może być z równym prawdopodobieństwem wyższa, jak i niższa.

Drugą zaletą podawania danych osobowych jest dostęp do szerszej liczby ofert. Niektóre firmy ubezpieczeniowe po prostu nie przygotowują i nie udostępniają kalkulacji, gdy nie ma wszystkich wymaganych przez nie danych. W efekcie, nie wyświetlają się one w porównywarce i trudno stwierdzić, czy klient dzięki temu zyskuje czy traci.

Warto samemu przetestować kalkulator oc online na ubezpieczamy-auto.pl i sprawdzić, jak zmieniają się składki pod wpływem podawania lub niepodawania niektórych informacji.

Artykuł sponsorowany

 

źródło: ox.pl
dodał: ES
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: