Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jubileusz Dziecek ze Stonawy

Zespół folklorystyczny ''Dziecka ze Stonawy'' działający przy Miejscowym Kole Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej w Stonawie istnieje już 10 lat. Z tej okazji ''Dziecka'' wystawiły w sobotę 22 października w miejscowym Domu PZKO widowisko ''Stonawskie wiesieli''. Nie zabrakło także przemówień zaproszonych gości z Prezesem PZKO Janem Ryłką i wójtem Stonawy Andrzej Feberem na czele. Wszyscy gratulowali członkom zespołu licznych sukcesów podczas wystąpień konku

Występ „Dziecek ze Stonawy” przygotowała kierowniczka zespołu i jego założycielka Wanda Grudzińska. A jubileusz uświetniła  gościnnie kapela pod kierownictwem Bronisława Jelenia oraz Chór Mieszany Stonawa.

Sam zespół powstał bardzo spontanicznie. – Kiedy przyszłam do szkoły w Stonawie uczyć wychowania muzycznego, stwierdziłam, że dzieci bardzo pięknie śpiewają i że te głosy warto zaprezentować. Wyćwiczyliśmy więc kilka piosenek i wysłaliśmy zgłoszenie na odbywające się w Czeskim Cieszynie eliminacje do Przeglądu Cieszyńskiej Pieśni Ludowej im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Wtedy kierowniczka stonawskiej szkoły, Maryla Martynek, zauważyła, że do zgłoszenia trzeba wpisać nazwę zespołu. W pośpiechu nic innego nie wpadło mi do głowy, jak po prostu „Dziecka ze Stonawy”. I tak już zostało – wspomina Wanda Grudzińska dodając, że skoro w Koszęcinie zdobyli pierwszą nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych występujących z kapelą , to nie było innej opcji, jak kontynuować działalność tak spontanicznie powstałej grupy. Grupy, która z powodzeniem raduje oczy i uszy publiczności na najróżniejszych występach i przeglądach odbywających się w całym regionie. - „Stonawskie wiesieli” warto by pokazać w zaprzyjaźnionych Marklowicach – stwierdził po jubileuszowym występie wójt Stonawy Andrzej Feber. A wiceprezes stonawskiego MK PZKO Bohdan Prymus podsumował, że jest to jubileusz zespołu małego, ale dużego duchem.

Choć „Dziecka ze Stonawy” powstały przy szkole i nadal z nią współpracują, a próby mają właśnie w sali gimnastycznej stonawskiej podstawówki, to już po roku działalności przeszły pod skrzydła PZKO. Łatwiej bowiem było uzyskać fundusze na liczne wyjazdy na konkursy i występy. A, jak podkreślał prezes PZKO, stonawski zespół stanowi wspaniałą wizytówkę prezentującą bogaty dorobek kulturalny polskiej mniejszości na Zaolziu. - Byłem bardzo wzruszony oglądając tę uroczystość. Cały program nabity był silnymi patriotycznymi emocjami. Zespół poprzez swoją działalność podkreśla długoletnią troskę PZKO o zachowanie naszej tożsamości narodowej na Zaolziu. Jest najlepszym reprezentantem naszego społeczeństwa na Zaolziu. Zwróciłem uwagę na to, że właśnie taka nasza działalność jest tym najlepszym ambasadorem naszej mniejszości narodowej – podsumował Ryłko.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: