Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jonasz: duma i pycha

Często zastanawiamy się gdzie leży granica między dumą, a pychą… Choć są to dwa różne pojęcia, to wciąż współwystępujące. Jak na to możemy spojrzeć z poziomu osoby uzależnionej od alkoholu czy innych używek.

 Duma jest dla wielu osób uzależnionych jakby potwierdzeniem dobra ich osiągnięć. Chociażby dotyczyło to niepicia. „Dzisiaj nie piję” bo jestem dumny z tego wczorajszego dnia spędzonego na trzeźwo. Duma ta nadaje mi kierunek do niepicia dzisiaj itd…… czyli właściwą drogę”.

Osoba uzależniona jest dumna z tego, że swoje problemy rozwiązuje na trzeźwo, że widzi świat realny, a nie pijanym umysłem. Jest to powód do dumy ale i radości każdego dnia spędzonego na trzeźwo. Jest to bardzo zdrowy mechanizm, który sprawia, że uzależniony Rośnie w swoich oczach i zmierza właściwą drogą, daje poczucie bezpieczeństwa i wiarę w słuszność trzeźwych działań oraz zaufanie do siebie samego.

Pycha natomiast jest owocem zachowania i postępowania ludzi o niskim poczuciu własnej wartości. Taka właśnie osoba nie znosi krytyki, każdą uwagę traktuje jako osobisty atak przez co odcina się całkowicie na rozwój i sięga po alkohol lub inną używkę. Gdzieś głęboko w środku wie jaka jest słaba i malutka, broni tej tajemnicy z całych sił. Właśnie dlatego reaguje zapiciem na każdą uwagę.
Człowiek uzależniony, pyszny to człowiek który żyje w swoim malutkim "pijanym" świecie. Tak bardzo stara się być najlepszy, niestety bez otwarcia na krytykę i drugiego człowieka to niemożliwe. Wówczas kłamstwo przychodzi mu na język naturalnie i swobodnie. Nie mogąc być doskonałym z definicji postępowania, łże na każdym kroku byle pokazać się z innej strony i w ostateczności sięga po używkę.

Aby walka z uzależnieniem była lżejsza osoba trzeźwiejąca obojętnie od jakiej używki czy innego nałogu powinna starać się być częściej dumna z siebie, swoich godzin, dni na trzeźwo niż pyszna i szukająca wszędzie wytłumaczeń dla swoich porażek. Dajmy sobie prawo do krytyki, ale dajmy sobie też prawo do pochwał. Nagradzajmy się za postępy bo inaczej przejdzie ochota na cokolwiek.

AKTA

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-07 17:35:44
krzysztofmn: mocno d ę t a ta teoria cała i w istocie kompletnie nie na temat alkoholizmu - bez wątpienia niemal każdy z dorosłych czytelników zna pozytywne efekty wywoływane przez alkohol, wielu zapewne poznało też i cienie jakie się za tym narkotykiem kryją - uzależnienie jest chorobą od dawna rozpoznaną i przetłumaczona do poziomu niemal subatomowego, i przyklejanie do tej c h o r o b y na siłę pojęć takich jak duma czy pycha świadczy wyłącznie o pysze a u t o r a tego tekstu, silącego się na oryginalność albo bóg wie co jeszcze
2019-12-09 15:36:36
donekT: Gdzie się podziało .nn? Gdzie się podziało .mm??? Zdaje się, iż szeroko pojęte działania stowarzyszenia "Jonasz", są adresowane właśnie dla niego. Gdyby podjął się wolontariatu, zajął się i porozmawiał z osobami uzależnionymi (w różnym stadium), doczytał trochę, wiedziałby, iż objawami choroby alkoholowej, szeroko pojętej, jest zanik tak nazywanych uczuć wyższych, gdzie wymienione przez autora tekstu pojęcia "dumy" i "pychy" znajdują swoje miejsce. Sama choroba alkoholowa jest wieloaspektowa i nie dotyczy tylko konkretnej osoby, również jego bliskich, którzy niejednokrotnie utrudniają proces "leczenia". Granica pomiędzy pewnymi zachowaniami, a zwłaszcza ich oceną, jest niezwykle płynna, dlatego ważne jest ich stosowne rozgraniczenie. Niech nasz ekspert od moralności "wszej" i "owej" i specjalista od organizacji pchlich targów popracuje nad swą pokorą i właściwym "ozdobieniem" cieszyńskiej choinki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: