Jaworze przed Warszawą!
Na swojej stronie Uczelnia Łazarskiego w Warszawie wyjaśnia, że blockchain, to inaczej łańcuch bloków. - Technologia służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Informacje te zostają ułożone w postaci następujących po sobie bloków danych. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, następnie po jego nasyceniu tworzy się kolejny blok danych, a za nim kolejny i następny, tworząc pewien rodzaj łańcucha – tłumaczą przedstawiciele uczelni.
Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza uważa, że blockchain może oznaczać dla mieszkańców i gminy wiele korzyści. -Wprowadzenie głosowań przy konsultacjach społecznych, budżecie obywatelskim czy opiniowaniu projektów aktów prawa miejscowego. To również możliwość wprowadzenia wreszcie na szeroką skalę e-okienka, czyli umożliwienie mieszkańcom załatwiania ich spraw sprzed ekranu swojego komputera, tableta czy smartfona, czy wreszcie komunikowanie się mieszkańca z urzędem i odwrotnie poprzez tzw. lokalne cyfrowe ID, będące erzacem podpisu kwalifikowanego – wyjaśnia wójt.
Radosław Ostałkiewicz przyznaje, że na decyzję o przystąpieniu do pionierskiego projektu wpłynęły również zmiany w prawie, dotyczące samorządu. Chodzi o wprowadzenie transmisji z obrad rady gminy oraz głosowań imiennych nad projektami uchwał i podawaniu ich spersonalizowanych wyników do wiadomości publicznej.- Dlaczego tego wszystkiego nie przetestować samemu? A my – jako Jaworze – do odważnych i ciekawych należymy! – zapewnia Radosław Ostałkiewicz.
anszaf
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.