Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jaworze przed Warszawą!

To informatyczna rewolucja. Gmina Jaworze zamierza testować głosowania za pomocą blockchaina. Wdrożenie pomysłu nie udało się w Warszawie, która miała być pionierem w tym zakresie.

Na swojej stronie Uczelnia Łazarskiego w Warszawie wyjaśnia, że blockchain, to inaczej łańcuch bloków. - Technologia służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Informacje te zostają ułożone w postaci następujących po sobie bloków danych. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, następnie po jego nasyceniu tworzy się kolejny blok danych, a za nim kolejny i następny, tworząc pewien rodzaj łańcucha – tłumaczą przedstawiciele uczelni.

Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza uważa, że blockchain może oznaczać dla mieszkańców i gminy wiele korzyści. -Wprowadzenie głosowań przy konsultacjach społecznych, budżecie obywatelskim czy opiniowaniu projektów aktów prawa miejscowego. To również możliwość wprowadzenia wreszcie na szeroką skalę e-okienka, czyli umożliwienie mieszkańcom załatwiania ich spraw sprzed ekranu swojego komputera, tableta czy smartfona, czy wreszcie komunikowanie się mieszkańca z urzędem i odwrotnie poprzez tzw. lokalne cyfrowe ID, będące erzacem podpisu kwalifikowanego – wyjaśnia wójt.

Radosław Ostałkiewicz przyznaje, że na decyzję o przystąpieniu do pionierskiego projektu wpłynęły również zmiany w prawie, dotyczące samorządu. Chodzi o wprowadzenie transmisji z obrad rady gminy oraz głosowań imiennych nad projektami uchwał i podawaniu ich spersonalizowanych wyników do wiadomości publicznej.- Dlaczego tego wszystkiego nie przetestować samemu? A my – jako Jaworze – do odważnych i ciekawych należymy! – zapewnia Radosław Ostałkiewicz.

anszaf

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: