Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak będzie wyglądać życie w pobliżu strefy? Część mieszkańców Jasienicy przeciwna jej rozszerzaniu

W marcu br. radni w Jasienicy uchwalili uchwaliła Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Jasienica dla części sołectwa Międzyrzecze Dolne oraz części sołectwa Międzyrzecze Górne. Chodziło o przekształcenie działek i dołączenie ich do tzw. Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej. Część mieszkańców nie zgadza się z tą decyzją i złożyła petycję.

Nie chcą żyć przy (poszerzonej) strefie

Przypomnijmy, Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna w Jasienicy początek swój ma w 2007 roku, kiedy to gmina kupiła aż 71 hektarów terenów w Międzyrzeczu Dolnym, w pobliżu drogi ekspresowej. Zapłaciła za to zaledwie 1,3 mln zł. 1 czerwca 2015 r. uroczyście otwarto Jasienicką Niskoemisyjną Strefę Ekonomiczną. Następnie samorządowcy zmienili plan zagospodarowania i przekwalifikowali te grunty na produkcyjne. Od tego czasu gmina sukcesywnie sprzedaje kolejne działki. Jak dotąd na Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej zostały sprzedane grunty o łącznej powierzchni 36,5713 hektarów. Z tych sprzedaży Gmina Jasienica uzyskała dochód w wysokości 63 267 874,08 zł. Pisaliśmy m.in. Sprzedają kolejne działki

W marcu br. radni gminni uchwalili przyłączenie kolejnych działek do strefy. Ale okoliczni mieszkańcy niekoniecznie chcą sąsiedztwa strefy i skrzyknęli się w celu oprotestowania (i wycofania) tej gminnej uchwały. Pojawiła się strona: STOP Rozszerzeniu Strefy Przemysłowej w Międzyrzeczu, na której mieszkańcy piszą m.in.:

- W związku z tym, że negatywne oddziaływanie Strefy Przemysłowej nie ogranicza się do najbliższej jej okolicy, prosimy wszystkich popierających naszą inicjatywę o wsparcie i podpisywanie petycji. […]

Pragniemy zaznaczyć, że nie jesteśmy przeciwnikami działalności Strefy Przemysłowej w jej dotychczasowych granicach i dotychczasowej formule.

Po zebraniu kilkuset podpisów petycję złożono (11.10.2024) w Urzędzie Gminy. Podpisani pod nią mieszkańcy postulują przywrócenie poprzedniego stanu rzeczy (cofnięcie przyłączenie ostatnich działek do strefy). Argumentują, że już teraz wzrósł ruch na tych terenach, dochodzi do częstszych wypadków. Mieszkańcy obawiają się, jak będzie wyglądać życie w tej okolicy, kiedy strefa zostanie w pełni uruchomiona. Zarzucają Gminie brak dostatecznej informacji poprzedzającej zmiany.

Treść petycji poniżej.

Co na to Wójt?

Do sprawy poszerzenia Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej wzdłuż nowo wybudowanej drogi „do Strefy” odniósł się w komunikacie Wójt Jasienicy, Janusz Pierzyna:

Tereny przemysłowe na obszarze Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej w Międzyrzeczu Dolnym zostały przekształcone z myślą o perspektywicznym i stabilnym rozwoju Gminy, aby budowa mediów na terenie naszej Gminy była racjonalna i ekonomiczna w jednym miejscu, a nie co parę kilometrów. Ponadto aby dać w niedalekiej przyszłości szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych oraz zaspokoić potrzeby wynikające z przestrzennego i społecznego rozwoju gminy. Funkcjonowanie zabudowy usługowo - produkcyjnej pozwoli również na stworzenie nowych miejsc pracy i przyniesie wpływ podatków do budżetu Gminy, aby można było np. rozbudować szkoły, chodniki, drogi, hale sportowe itp. – przypomina zamierzenia związane ze strefą Wójt w komunikacie ze wczoraj (18.10.2024) i dodaje:

 - Od 2020 roku prowadzone były rozmowy z właścicielami terenów a następnie podjęto prace związane z projektem nowej drogi będącej łącznikiem drogi powiatowej nr 4424S z terenem Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja ta miała na celu zapewnić lepsze skomunikowanie terenu strefy (i jednocześnie terenów przyległych do budowanej drogi) z drogą powiatową oraz ominięcie częstego zalewania skrzyżowania przed mostem w Międzyrzeczu Górnym, tj. skrzyżowanie drogi „Rudzicka” oraz „Ligocka”. Dnia 22 kwietnia 2021 roku została wydana decyzja Starosty Bielskiego nr 2/2021 zezwalająca na realizację inwestycji drogowej, prace ruszyły jesienią 2021 roku a finalnie zakończyły się we wrześniu 2022 roku .

Wójt zaznacza, że właściciele tych działek zaproponowali przekwalifikowanie tych terenów na takie przeznaczenie jak jest na Strefie.

Summa sumarum ruszyła procedura zmiany studium uwarunkowań, podjęto stosowne uchwały (2021, 2023), a na koniec w 2024 roku, w marcu Rada Gminy uchwaliła Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Jasienica dla części sołectwa Międzyrzecze Dolne oraz części sołectwa Międzyrzecze Górne.

Jak zaznacza Wójt, na każdym, wieloletnim etapie prowadzone były konsultacje oraz mieszkańcy mieli możliwość zgłaszania uwag i że przekształcenie działek było wieloetapowe i długotrwające czyli nie stało się z dnia na dzień.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: