Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Istebna: spór na sesji o uchwałę anty-lgbt. Michałek wychodzi z sali!

Na sesji Rady Gminy Istebna po raz kolejny radni dyskutowali o uchwale "w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową". Do ostrej dyskusji doszło między Łucją Michałek a Stanisławem Legierskim.

Temat słynnej już deklaracji z września 2019 roku powrócił na obrady Rady Gminy z powodu stanowiska, jakie wydała przedwczoraj (23.02) Komisja Skarg, Wniosków i Petycji. Organ ten, w odpowiedzi na petycje podpisane przez mieszkańców gminy orzekł, że Rada nie złoży skargi kasacyjnej do Najwyższego Sądu Administracyjnego na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który w lipcu unieważnił kontrowersyjną uchwałę.

Postępowanie odwoławcze będzie się jednak toczyć, gdyż o kasację wyroku ubiega się wójt Łucja Michałek - pisaliśmy o tym szerzej we wrześniu. Jej decyzję pochwalił radny Kazimierz Łacek. - Pod petycjami było ponad 2 tys. podpisów, więc pani wójt nie czekała i widziała, że jest szansa, zwłaszcza że nie musimy za to płacić. Fundacja Ordo Iuris występuje w naszej sprawie, w sprawie naszych mieszkańców i musimy czekać, co będzie dalej - podkreślał.

Do jego słów odniosła się Łucja Michałek. - Biorąc pod uwagę 2 tys. podpisów pod stosownym pismem dotyczącym złożenia skargi kasacyjnej podjęłam te działania. Dziękuję pani sołtys z Jaworzynki oraz radnym z klubu Prawo i Sprawiedliwość którzy poparli mnie w tych działaniach, bo wiecie, że prowadzenie tego dyskursu w przestrzeni publicznej odbywa się w sposób bardzo... bardzo głośny. Nie jest wcale łatwo opowiedzieć się za czymś, co wkrada się bardzo szeroko do nas i z takim wielkim zamachem ze strony właśnie tego świata zachodniego - zaznaczała.

Wótjka gminy uzasadniała swoje motywacje Konstytucją RP. - Trzeba umieć nazwać te wartości, o które walczą nasze góralskie rodziny. W artykule 18. Konstytucji jest wprost wskazane, że małżeństwo to związek kobiety z mężczyzną, a szczególnej ochronie podlega macierzyństwo, rodzicielstwo i rodziny. Jeszcze raz podkreślę: związek kobiety i mężczyzny - ideologia LGBT promuje zupełnie inny sposób na życie - dodała.

Na koniec zwróciła się bezpośrednio do radnych. - Dlaczego petycja skierowana przez mieszkańców gminy Istebna nie została skutecznie rozpatrzona przez pół roku? - pytała.

Dalsza część dyskusji sprowadziła się do ustnej "przepychanki" między wójtką gminy a przewodniczącym rady Stanisławem Legierskim. - Była dyskusja na komisji, na sesji. Rada opowiedziała się za niepodejmowaniem dalszych kroków odwoławczych. Powtarzam: rada podjęła decyzję o niepodejmowaniu dalszych kroków. Nie jest tak, że ktoś coś zaniechał - mówił radny.

- Szkoda, że Rada nie podtrzymała stanowiska, aby taką skargę kasacyjną wnieść. Ta sytuacja która jest wokół tej ideologii, tych działań, postaw, protestów w Warszawie, lekceważenia symboli religijnych, malowania matki najświętszej w aureoli tęczowej - to jest po prostu coś, czemu trzeba jasno wyrazić sprzeciw - odpowiadała Michałek.

Na jej zakończenie, po kilku kolejnych polemikach między samorządowcami, Łucja Michałek wyszła z sali obrad i nie uczestniczyła w dalszej części sesji. Jej obowiązki przejął wicewójt Ryszard Macura.

Sesja wciąż trwa - można ją oglądać tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

41
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-25 16:52:24
kola13: Dwa tysiące głosów ... czyli dwa tysiące ludzi z Istebnej żyje w XVI wieku . Gratulacje dla Pani Michałek za wynalezienie maszyny czasu .
2021-02-25 17:11:37
GusGus: Ale i tak Pani Wójt nie ma chyba z tego powodu do zadowolenia, bo wybrana została jak pamiętam prawie 3 ma tysiącami głosów. Więc nawet nie wszyscy jej wyborcy poparli jej stanowisko w tej sprawie.
2021-02-25 17:14:05
GusGus: Dodatkowo jeśli Istebna tak bardzo chce promować i nagradzać postawy prorodzinne jako związek kobiety i mężczyzny, to niech we władzach gminy zasiadają tylko osoby reprezentujące taką właśnie postawę . Wtedy by to było szczere.
2021-02-25 17:27:36
SramDoZlewu: Istebniańscy ciemnogrodzianie powinni płacić 50 zł od osoby za śmieci, PIS-da
2021-02-25 17:28:28
: Szkoda słów na ten ciemnogród. Pani Wójt widzi zamach ze strony zachodniego świata. Ciekawe czy dostrzega, że piniondze to w Istebnej zostawiają również turyści z zachodu (powiatu, województwa, kraju, Europy). A może to jest ten zamach, że mają czelność odwiedzać ostoję ciemnoty i zostawiać tam swoje piniondze? Z tego co widzę, to Pani Wójt marzyłoby się, żeby kobiety w tradycyjny wschodni sposób dostawały po pysku od męża w przerwie między flaszką a kochanką. P.S. ***** ***
2021-02-25 17:33:35
koszor: Rodzina to kobieta i mężczyzna oraz dzieci. Reszta odmian i kombinacji jest sprzeczna nie tylko z prawem naturalnym, ale i Boskim. Natomiast proces zdemoralizowania człowieka trwa i najbardziej chce uderzać w rodzinę, jako podstawę społeczeństwa. To pokolenie jest obrzydliwe dla Boga, przekroczyliśmy już wszystkie granice zepsucia.
2021-02-25 18:32:37
miriam11: Normalność?? Zapraszam do obejrzenia fajnego filmu Konopielka. Kultowy tekst Franciszka Pieczki" Chłop z chłopem, baba z babom bedo żyli, krowy sie bedo źrebiły a kobyły cieliły" Śmialiśmy się w tedy do rozpuku. Teraz SMUTECZEK.
2021-02-25 18:59:28
MiejscowyGej: Jestem młodym chłopakiem żyjącym od urodzenia na Trójwsi, tak się składa że jestem gejem. Nic nikomu z tego powodu nie robię, nie obnoszę się z tym, większość twierdzi że "totalnie po mnie nie widać". Ja tylko kocham inaczej. Wg. Pani Wójt mam się wyprowadzić? Czy może od razu zaproponuje mi jakąś egzekucję (żeby komuś nie przyszło do głowy żyć zgodnie z swoimi uczuciami)? Orientacja to nie jest kwestia wyboru ale potępianie drugiego człowieka, gnębienie, poniżanie na każdym kroku to już tak... Może kogoś zaskoczę ale nie jestem jedynym mieszkańcem Trójwsi o innej niż "ta słuszna" orientacja, bardzo nas smucą tego typu słowa, czyny, uchwały kierowane bezpośrednio w nas. Mimo że od samego początku życia nie mieliśmy najłatwiej to teraz, wydawać by się mogło, że w cywilizowanym świecie tego typu akcje... Polecam żyć własnym życiem, cieszyć się nim i nie szukać usilnie zagrożenia
2021-02-25 19:00:28
MiejscowyGej: I nie szukać usilnie zagrożenia w czymś, co w żadnym wypadku zagrożeniem nie jest. Pozdrawiam, miłego wieczoru i wiele miłości życzę! <3
2021-02-25 19:00:34
Antykler Forte: ta kobieta ma bigos w głowie, prostych kwestii czarno na białym nie jest w stanie pojąć, nadaje propagandowym bełkotem rodem z zakrystii, no ale widać dla większości istebnioków uchodziła za mądrą skoro ją wybrali - to świadczy też o ich inteligencji
2021-02-25 19:04:49
Antykler Forte: Miejscowy - wcale nie wiadomo, czy i wójtka Michałek nie jest lesbijką, tyle że zakompleksioną, i czy jak wielu homo z PiS na wszelki wypadek i dla kariery nie pluje na LGBT
2021-02-25 19:11:10
MiejscowyGej: Tego nie wiem, nie znam jej osobiście. Jedno wiem na pewno, w Polsce (a już tymbardziej w naszych okolicach) większość osób nie dopuszcza do siebie tej myśli, boi się żyć w zgodzie ze sobą, ukrywają się, udają hetero, aranżują śluby i wesela - bo tak wypada, a potem dramaty, zdrady itd I taką postawę jak najbardziej osoby pokroju Pani Wójt popierają.... szok!
2021-02-25 19:19:40
altacet: Obraziła się paniusia i wyszła z sali.Ot,pisowska kultura.
2021-02-25 20:15:20
wiesław60: W tej trój wsi to same pisowcy !!!!
2021-02-25 20:29:16
Pogromca pogromców i cwaniaczków: MiejscowyGej to już twoja nadinterpretacja. Wyobraź sobie że gdzieś w Polsce samorząd przyjmie uchwałę promującą np muzułmanów (budowa meczetów, usunięcie symboli chrześcijańskich żeby nie drażnić, lekcje w szkołach o ich kulturze). To odnośnie wiadomych decyzji Trzaskowskiego promujących lgbt. Wyprzedzająco inne samorządy podejmują uchwały które mają nie dopuścić do podobnych sytuacji u siebie. Taki był zamiar min w Istebnej. nie po to aby piętnować osoby o innej orientacji seksualnej ani je wyrzucać. To co miało miejsce dalej to akurat efekt propagandy i rozdmuchania całej sprawy przez niektóre osoby i środowiska opozycyjne dla wiadomych celów. Nie łudź się że robili to dla ludzi o innej orientacji. Polityka i jeszcze raz polityka
2021-02-25 20:36:50
MiejscowyGej: Pogromca ja napisałem tylko jakie mam doświadczenia z okolic, o wiele lepiej dogaduję się z ludźmi spoza Trójwsi, tam nikt mnie nie ocenia przez pryzmat plotek, poglądów itd - może to tylko ja tak mam, nie wiem. A co jest złego w tym, że będzie się głośno mówić o tym że ktoś niehetero normatywny jest normalny? Że nie musi się bać, ukrywać, udawać kogoś innego? Wydaje mi się, że promowanie LGBT nie polega na tym aby namawiać ludzi aby byli gejami/lesbijkami (i tak to nie jest kwestia wyboru) ale żeby uświadomić społeczeństwu że to jest normalne a nam pozwolić na normalnie życie- na które zasługujemy.
2021-02-25 20:52:20
Vito: Miejscowy, a czytałeś w ogóle ta uchwałę? Tam nie ma mowy o napietnowaniu homoseksualistów. Uchwała ta daje rodzicom wybór czy ich dzieci mają być indoktrynowane w temacie lgbt czy nie.
2021-02-25 21:06:16
MiejscowyGej: Czytałem, czytałem. A nawet dość długo się zastanawiałem jak można w tak okrężny sposób próbować pokazać że robi się coś dla dobra ludzi, przecież łatwiej byłoby napisać coś w stylu: "Obiecujemy, że nadal nie będziemy tolerować osób o odmiennej orientacji, jak to za starych dobrych czasów- będziemy wszystkich zmuszać do chodzenia do kościółka, brania ślubów itd Sama ta uchwała to mnie totalnie nie interesuje bo jest mega śmieszna ale zachowanie i mentalność lokalnej społeczności to pozostawia wiele do życzenia. Na całe szczęście młodsze pokolenia wykazują już więcej rozumności, otwartości i tolerancji.
2021-02-25 21:24:03
Vito: Myślę że potwierdzasz regułę, że problemem gejów nie jest otoczenie ale oni sami. Nie licz że sąsiedzi będą Cię klepac po plecach i mówić "super że jesteś gejem". Hetero nikt nie chwali za to że są hetero. Troszkę świata zjezdzilem i troche ludzi poznałem i przyznam że w krajach post sowieckich jest trochę bardziej konserwatywne podejście do homoseksualistów. Ale uwierz mi ze w wielu krajach (nawet tych liberalnych) mówi sie że "ten to gej". I faktem jest że młode pokolenia zaczynają to olewac kto z kim sypia, i w wielu aspektach ma to plusy.
2021-02-25 21:33:08
MiejscowyGej: Oczywiście, że "sami" jesteśmy problemem. Przecież jak od urodzenia jesteśmy przekonywani, że miłość do drugiego faceta to coś złego, niedopuszczalnego a jednocześnie sami takiej miłości doświadczamy to mamy problem z samoakceptacją. Nie, nie potrzebuję żeby nikt mnie nie klepał po plecach, wystarczy żeby ludziom przestało to przeszkadzać ;)
2021-02-25 21:36:25
www.ekoarts.pl: hm. temat zastępczy.
2021-02-25 21:38:42
asli1: Pani wójt sama zacytowała polską konstytucję mówiącą, że małżeństwo to związek mężczyzny z kobietą. Taki jest stan prawny dzisiaj w Polsce a więc i w Istebnej. Po co było więc wychodzić przed orkiestrę i tworzyć absurdalna uchwałę? Gmina otrzymała łatkę w świecie jako dyskryminująca osoby LGBT i nic już tu gęste tłumaczenie się nie pomoże. Pani wójt zarzucająca innym na sesji bycie moralistami, gdy sama mówi okazuję się ideologiem na maksa. Chyba nie w tym celu rada gminy i wójt są powoływani, lecz by załatwiać lokalne sprawy, prawda? Szkoda mi Istebnej, jest częścią Śląska Cieszyńskiego, chlubiącego się tradycją tolerancji a tu wytoczona jakaś wojna ideologiczna. Bez sensu.
2021-02-25 21:41:08
Vito: Mi nie przeszkadza jeśli Cię to po cieszy :)
2021-02-25 21:42:40
Vito: Mi nie przeszkadza. Jeśli Cię to pocieszy :)
2021-02-25 21:56:43
Vito: Asli, czy Ty naprawdę napisałaś że Śląsk cieszynski jest tolerancyjny??? Wejdź na jakikolwiek artykuł na oxie i poczytaj komentarze mieszkańców. Śląsk Cieszyński to zarzewie nienawiści. Nienawiści do kościoła katolickiego i katolików. Na Śląsku Cieszyńskim panuje tylko jedna słuszna droga i nie ma miejsca na odstępstwa. Myślę że w sprzyjających okolicznościach mogła by to być druga Irlandia Północna, gdzie sąsiad sąsiada by za wiarę zatlukl.
2021-02-25 22:34:28
ciotka matylda: @Vito. Zastanawiam się kto i za co katolików prześladuje. Wg spisu z 2011r. katolicy stanowią przytłaczającą większość. Chyba nie sugerujesz,że robi to ta mniejszość wyznaniowa?! No i skąd takie wrażenie o prześladowaniu katolików na Śląsku cieszyńskim? Masz przykłady ze swego otoczenia? To,że ktoś ma uwagi do zblatowania Biskupów z politykami czy pedofilii wśród kleru to nie jest prześladowanie!!! Chyba,że Terlikowski czy ks.Isakiewicz to nie są katolicy. https://www.ekumenizm.pl/religia/inne/wyznania-w-polsce-wg-spisu-powszechnego-z-2011-r/
2021-02-25 22:55:17
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Widzisz MiejscowyGej problem leży gdzieś indziej. Jesli spojrzymy na kraje "zachodnie" i to co zaleca tzw WHO niedługo może być tak że osoby hetero nie będą mogły wyrażać swojego zdania a ich dzieci będą indoktrynowane. Ty twierdzisz że homo jest ok, inni twierdzą inaczej. Nikt nie ściga cię za to ani nie ciąga po sądach. Za to ci inni obawiają się że właśnie tak będzie w stosunku do nich egzekwowane nowe prawo.
2021-02-25 22:57:51
Pogromca pogromców i cwaniaczków: ciotka matylda nie trzeba być większością żeby prześladować innych. Wszyscy znamy nagrania z udziałem tzw Margot, wszyscy widzieli ataki w mediach księży i na kościoły
2021-02-26 05:34:37
Vito: Matylda, a gdzie ja pisałem o prześladowaniu? Polecam czytanie ze zrozumieniem. Ale fakt, nienawiść prowadzi do prześladowania. I pisałem o Śląsku Cieszyńskim i komentarzach lokalnej społeczności na ox, a nie o Polsce ogólnie.
2021-02-26 08:04:25
GusGus: Patrząc na najwyższe władze Istebnej z perspektywy ,, Polaka katolika'' jakby chciała Pani wójt, to ta gmina jakoś nie ma szczęścia. Najpierw przez wiele kadencji wybierany na Wójta był Rabin, przepraszam wybierana Pani Rabin która nie była z tego co mi wiadomo wyznania rzymskokatolickiego, następnie był Wójt który chyba był już ,, prawidłowego '' wyznania i miał tradycyjną rodzinę ale po pijaku wracając z dożynek wjechał autem do rowu i policja zawiozła go do izby wytrzeźwień. No mało to miało z postawą wójta i postawą chrześcijanina. Nie wiem natomiast czy obecna Pani wójt założyła tradycyjną, katolicką rodzinę?
2021-02-26 08:13:00
GusGus: Zresztą przykład dla zwolenników pisu z Istebnej idzie przecież z góry. Wystarczy przypomnieć rodzinne komplikacje np. pana posła Pięty, Kurskiego, Terleckiego, Bielana, Kaczyńskiej. Zresztą sam naczelnik tak głośno wszem i wobec próbujący narzucić model katolickiej rodziny wydaje się być słabym wzorcem. Natomiast mogliby jako wzorzec podawać przykład Kaczyńskiego, Tuska czy Sikorskiego jako osób które przez dziesięciolecia swoim życiem rodzinnym taki wzorzec rodziny praktykują u siebie. Jedno małżeństwo i dzieci z jedną kobietą. Można?
2021-02-26 08:18:24
Ebenezer: "...wielkim zamachem ze strony właśnie tego świata zachodniego..." Kobieta, chyba nie wie o czym mówi, albo za mocno wpadł skrajny katolicyzm! Przecież władze samorządowe to nie władze kościelne! A czy pani Michałek przeprosiła za baner "Cieszy głosuj na Dudę"?
2021-02-26 09:35:27
św. Patryk.: z ta wiarygodnością i uczciwością intencji aparatczyków PiS sprawa jest jasna, obłuda, zakłamanie, hipokryzja, fałsz to ich chleb powszedni, a przykład faktycznie idzie z góry - oto cudowne dziecko i "nadzieja Polski" według Kaczyńskiego niejaki Obajtek, oficjalnie jako wójt bez związku z żadną firmą, wydaje pracownikowi firmy TT Plast polecenia, ustala kwestie urlopowe, zleca rozmowy z klientami, a przy okazji tak wyraża się o swoim wuju z firmy konkurencyjnej: "Skur**syn. Ten ch** pier***ony, brudna pała. Wkur*** mnie to, wiesz, ale co mam zrobić? (...) Stary buc, który na emeryturze powinien siedzieć po sześćdziesiątce, a drugi już, kur**, koło siedemdziesiątki ma. Ja już tracę, kur**, siły do myślenia. Ja się nie lubię poddawać. Do was pretensji nie mam, bo widzę, że jeździcie, kur**, robicie, co można, no kur** no. (…) Nie damy się, my go i tak weźmiemy" - i dodaje jeszcze, że "ma swojego człowieka" w firmie wuja - no jest nadzieja, owszem, że już niedługo wszyscy oni w pierdlu wylądują, załgane bolszewickie dziady, tam ich miejsce
2021-02-26 09:37:46
św. Patryk.: "wartości chrześcijańskie" jak na dłoni tu leżą: onet.pl/informacje/onetwiadomosci/tasmy-daniela-obajtka-obajtek-jako-wojt-pcimia-klamal-pod-przysiega-w-sadzie/yn6cl2n,79cfc278
2021-02-26 10:24:31
GusGus: To też mi przypomina sytuację z panią premier Szydło i jej synem na krótko księdzem. Podczas jego święceń kapłańskich prawicowe media pełne były paenów na temat jaka to przykładna katolicka rodzina, zdjęcia z jej synem były na pierwszych stronach prawicowych gazet. Krótko potem zaczęły się ukazywać informacje, że podobno ma dziecko i to jeszcze z jakąś mocno małoletnią. I co? I naraz przestał być osobą publiczną i prawicowe media grzmiały dajcie mu spokój to jego prywatne sprawy. To gdzie jest granica. Do kiedy osoba jest osobą publiczną a od kiedy staje się prywatną?
2021-02-26 13:31:10
Ciesynlove: Ciemnogród, średniowiecze. Niech się Pani Wójt dobrze rozejrzy bo w swojej wiosce również posiada lesbijki i gejów. Do kościoła pierwsi, wiejscy hipokryci. Może wrzucajcie ich do pieca na 3 zdrowaski i im wyprostuje orientację.
2021-02-26 15:42:12
DagaMoskit: „Ideologia” z zachodu zła, ale kasa ze wschodu dobra? Przypominam, że Ordo Iuris jest opłacane przez ROSJĘ, a ta w przeciwieństwie do państw zachodu, ani na chwilę nie przestała być wrogiem Polski.
2021-02-26 17:14:55
św. Patryk.: doświadczenie uczy, że tam gdzie rządzi PiS szerzą się na wielka skalę nepotyzm, kumoterstwo, kolesiostwo, korupcja, przekręty, zwykłe złodziejstwo - wójtce z Istebnej bym radził dobrze swego podwórka pilnować przed tymi partyjnymi zarazami bo już niedługo suweren będzie robił audyt i inwentaryzację tej władzy - a jak chce dzieci chronić to niech je trzyma z daleka od plebanii i to wystarczy
2021-02-27 02:10:41
miriam11: Taka to i demokracja teraz nastała że mniejszość rządzić by chciała.
2021-02-27 02:14:21
miriam11: A i pogratulować rozbudowy trolcont 20 szt. dawno nie było.
2021-02-27 13:55:09
bolo 5064: Witam. Ja uważam ,że najgorszą rzeczą jaką sprowokował Naczelnik Państwa z Żoliborza to wprowadzenie do samorządów polityki.Na początku przemian /lata 90-te/ w Polsce panował entuzjazm.Wszyscy żyli nadzieją,że wkrótce się poprawi.W wyborach samorządowych głosowano na ludzi.Na ich wiedzę,umiejętności,kompetencję.W każdej społeczności są osoby wyróżniające się.Głosowało się wtedy,mówiąc po naszymu na "Hanym, Marynym ,Jewym,Francka,Antónia,Jana " itp. W naszej społeczności doszło do zadziwiającej rzeczy,mianowicie w gminie przeważająco katolickiej górale na wójta wybierali ewangeliczkę i to przez kilka kadencji.Dlaczego ? Bo była dobrą "gaździną".Teraz,kiedy to polityczne gówno spłynęło na nas, to się skończył samorząd.Teraz jest PiS,Peło,eselde,peesel itp.Wójcina to aparatczyk PiSu .Wykonuje polecenia zadane odgórnie.Myślicie,że te LGBT ona wymyśliła.Jestem pewien,że inspiracja przyszła odgórnie.Osoby o innej orientacji seksualnej /ciśnie mi tu inne słowo/ były,są i będą. Każdy ma swój rozum.Rodzice chcąc chronić swoje dzieci przed indoktrynacją LGBT mogą w szkole wyrazić swój sprzeciw na Radzie Rodziców /za komuny "Komitet Rodzicielski"/.Jeśli przyjdzie agitować jakiś "tęczowy" to mogą mu /oczywiście w przenośni/ kopnąć do "rzici".A jeśli się komuś to LGBT podoba,no cóż jego wybór.Takie jest prawo demokracji.Nie wszyscy zdają sobie sprawę że wstępując do Unii przyjęliśmy również zobowiązanie tolerancji.Przepraszam za przydługą wypowiedź.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: