Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Istebna po wizycie ekspertki

Trzy dni gościła w Gminie Istebna niezależna ekspertka wysłana do Trójwsi Beskidzkiej z ramienia Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO- obecnie UN Tourism).

Przypomnijmy, w 2022 roku Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych opublikowała zestawienie "najlepszych turystycznych wsi na świecie", w którym znalazły się 32. miejscowości. Istebna znalazła się w gronie niespełna dwudziestu, aspirujących do tego grona.

Pisaliśmy: Istebna wyróżniona przez agendę ONZ 

W dniach 8-11 stycznia br. Gminę Istebna oceniała  ekspertka ds. turystyki z ramienia UN Tourism, Lola Rodríguez de Azero Tabares, z wykształcenia prawnik, a z powołania przedsiębiorcą z ponad 25-letnim doświadczeniem zawodowym związanym z turystyką. Ekspertka zwiedziła najciekawsze miejsca w Istebnej i dokonała oceny Istebnej w zakresie uzyskania certyfikatu wydawanego przez Światową Organizację Turystyki dla "Najlepszych turystycznych wsi na świecie" - "Best Tourism Villages".

Istebna jest jedną z 18 miejscowości na świecie ( jedyną z Polski!) aspirujących do uzyskania tego certyfikatu. Została zakwalifikowana do programu po złożeniu przez Gminę Istebna wniosku w roku 2022 r.

Podczas wizyty eksperta Pani Loli Rodrigez de Asero, oceniany był potencjał turystyczny Trójwsi, do którego zalicza się zarówno turystykę, jak i zrównoważony rozwój w obszarach takich jak: ekologia, edukacja, gospodarka, rynek pracy, demografia i integracja społeczna. Podczas wizyty towarzyszył nam Pan Karol Drzewiecki z Ministerstwa Sportu i Turystyki – informuje Wójt Gminy Istebna,

- Wspólnie pokazaliśmy walory turystyczne naszej gminy. Sprzyjała nam pogoda, w srebrzysto - zimowym krajobrazie zwiedzanie okolic Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa było urzekające i inspirujące do odkrywania malowniczej Beskidzkiej ziemi – relacjonuje Łucja Michałek-Chudecka. - Przez te trzy dni pokazaliśmy dynamiczny i zrównoważony rozwój naszej gminy w obszarach: kultury, turystyki, sportu, zdrowia, ekologii, zatrudnienia, demografii, rynku pracy oraz integracji społecznej. W każdej wymienionej dziedzinie został uczyniony progres i wielki wkład ciężkiej pracy oraz inwencji twórczej naszych mieszkańców.

Jak zauważa Michałek, najważniejsze jednak było co innego:

- Ale to co najistotniejsze podczas tej wizyty to pokazaliśmy unikatowość i wyjątkowość w podejściu do drugiego człowieka oparte na gościnności, serdeczności oraz autentyczności w tym, na co składa się na nasz etos pracy, tożsamości oraz przywiązanie do tradycji, patriotyzmu i wiary - dodaje.

Czy Istebnej uda się dołączyć do grona najlepszych wiosek na świecie? Kiedy tylko będziemy wiedzieć - dowiecie się i Wy.

W ciągu ostatnich trzech edycji UN Tourism – nowa nazwa Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) – wpłynęło prawie 600 wniosków z blisko 100 krajów. Obecnie sieć najlepszych wiosek turystycznych ONZ zrzesza 186 członków z całego świata, w tym 129 uznanych za najlepsze wioski turystyczne i 57 wiosek biorących udział w programie modernizacji. Razem reprezentują 55 krajów w pięciu regionach świata. W rankingu brane są pod uwagę takie kryteria jak bogactwo kulturowe i przyrodnicze, promocja dóbr kultury, równowaga ekonomiczna, społeczna i ekologiczna, a także infrastruktura i bezpieczeństwo.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-01-25 19:34:15
GusGus: Ciekawe czy ekspertka otrzymała informacje o niezwykłym zaangażowaniu władz gminy w ekologię na terenie Trójwsi. Na miarę XXI wieku. Np. takie historyczne miejsce Jasnowice nie mają ani wodociągu ani kanalizacji. A była to pierwsza osada na terenie Istebnej powstała już w XVI w. Wymieniona w urbarzu w 1552r. Czyli przez 472 lata nie doczekała się ani na wodę bieżącą z wodociągu ani na sieć kanalizacyjną. Jest to swego rodzaju osiągnięcie na miarę europejską myślę. Warto to Pani wizytatorce podsunąć bo takich atrakcji za często nie spotka.
2024-01-25 21:23:27
tanker: Wszystko fajnie, ale jak ci turyści mają dojechać do Istebnej? Drogi zarówno od Koniakowa jak i Wisły są już praktycznie nie przejezdne. Żadne łatanie dziur tu już nie pomoże, a szczególnie te najczęściej praktykowane czyli łopatą zimnym asfaltem wprost do kałuży i udreptanie filcokym. Tu się kłania całkowita wymiana nawierzchni, bo takie łatanie to wyrzucanie pieniędzy w błoto i to dosłownie. Po kilku godzinach od takiego doraźnego łatania po asfalcie nie ma już śladu. Czy ktoś w ogóle ma nad tym jakąś kontrolę?
2024-01-25 21:49:33
GusGus: Tak. Czesi mają. Najlepsza droga do Istebnej jest przez Czechy.
2024-01-25 22:49:15
krzysztof.nnn: Lola de Azero jest niebinarna, kto ją wpuścił do Istebnej - no chyba że Łucja się decyduje na wystrzałowy coming-out
2024-01-26 06:55:49
Kubòwciok: A co tam binarno czy ni, ważne żeby piniòndze się zgadzały
2024-01-26 07:52:23
GusGus: Jeśli chodzi o plusy Istebnej to warto też podkreślić, że do Wiednia stąd są tylko trzy godziny jazdy!
2024-01-26 12:30:50
oxjas1: Istebna jako Skansen Europy ? Brawo.
2024-01-30 21:00:40
autobusik: „Ale to co najistotniejsze podczas tej wizyty to pokazaliśmy unikatowość i wyjątkowość w podejściu do drugiego człowieka oparte na gościnności, serdeczności oraz autentyczności”….. ciekawe czy w ramach gościnności i serdeczności Pani Wójt wspomniała o strefach LGBT free…
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: