Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Istebna: gmina chce przenieść koniakowskie Ognisko. "To utrudnienie prowadzenia jego działalności"

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie działa przy tamtejszej Szkole Podstawowej nr 1 od 45 lat. Gmina jednak postanowiła nie przedłużać z organizacją umowy najmu pomieszczeń, proponując jej przeniesienie biura do Istebnej. Z decyzją nie zgadza się dyrekcja Ogniska.

- W związku z rosnącymi potrzebami lokalowymi Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie oraz kończącą się umową zawartą pomiędzy szkołą a Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej, gmina Istebna wychodzi naprzeciw potrzebom i oferuje nową dogodniejszą lokalizację dla funkcjonowania Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Proponowane przez gminę pomieszczenia znajdują się w dawnym budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Istebnej na Dzielcu - napisał w ubiegłym tygodniu istebniański magistrat w mediach społecznościowych.W komentarzach wybuchła burza. - "Decyzje podejmowane odgórnie coraz bardziej podsycają konflikty między mieszkańcami Trójwsi", - "No i zrobi się tak że dzieci rodziców zamożniejszych będą chodziły na dodatkowe zajęcia rozwijające a te boroki zaś zostaną z niczym. OPP zawsze było w Koniakowie i tak powinno zostać a nie zmieniać na siłę coś co nie zda egzaminu w przyszłości", - "Może od razu przenieśmy wszystko do Istebnej i postawmy szlaban na granicy Koniakowa... Wtedy postawicie na swoim" - to tylko kilka wpisów mieszkańców Trójwsi.

Do sprawy publicznie odniosła się Łucja Michałek, wójtka gminy. - Przeniesienie Oniska Pracy Pozaszkolnej dotyczy zmiany siedziby placówki, która ma zostać zlokalizowana w dawnej szkole podstawowej w Istebnej na Dzielcu. Warto podkreślić, że zmiana siedziby NIE OZNACZA LIKWIDACJI dotychczas prowadzonych przez instruktorów OPP zajęć w  koniakowskiej szkole! Warsztaty będą nadal realizowane w świetlicy szkolnej i na sali gimnastycznej - napisała na swoim fanpage'u.

- Cała sprawa, w moim przekonaniu  ma charakter polityczny. Myślę , że jednym z powodów takiego działania jest wywołanie negatywnych nastrojów wobec wójta wśród opinii społecznej. W wypowiedziach dyrektorka OPP mówi między innymi  (po wywołanej burzy na Fb) o tym, że "nie pozostaje osamotniona walce"! Pani Ewo, nie trzeba walczyć z Wójtem, wystarczy porozmawiać. Naprawdę warto! - dodała.

 

Skontaktowaliśmy się z Ewą Macoszek-Dragon, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. - Szkoła [w Koniakowie - dop.red] zawsze borykała się z problemami lokalowymi, natomiast pomieszczenia, które mamy udostępnione i zajmujemy nie będą przeznaczone na zajęcia dla uczniów. Przeniesienie ogniska to działanie na celu nie tyle likwidacji go - tego bym nie powiedziała - a utrudnienia jego działalności - przyznaje w rozmowie z naszym portalem.

- Siedziba to nie tylko samo biuro i nasze miejsce pracy. Dla nas nie jest problemem, żeby przemieszczać się po terenie całej Trójwsi. Mamy tu jednak wypożyczalnię strojów regionalnych dla dzieci, z której korzystają wszyscy mieszkańcy. Potrzebujemy pomieszczenia, w którym możemy odpowiednio przechowywać stroje, całą dokumentację, instrumenty - dodaje.

W czym zatem tkwi problem? Jak wyjaśnia dyrektor, obecnie zajęcia prowadzone w Ognisku są  dopasowane do planów zajęć w koniakowskiej szkole. - Mamy 14 kół zainteresowań, staramy się, aby były one dla wszystkich. Boimy się, że jak sama placówka zostanie przeniesiona, odbije się to na dzieciach ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie, które zajęcia u nas zaczynają zaraz po zakończeniu lekcji - podkreśla.

Zdaniem Macoszek-Dragon, zmiany mogą spowodować zmniejszenie liczby uczęszczających na zajęcia dzieci z Koniakowa. - Miejsce prowadzenia poszczególnych zajęć zawsze dostosowujemy do tego, gdzie mieszka większość dzieci z danej grupy. Na przykład zespół Mała Istebna, w skład którego wchodzi 90% dzieci mieszkających w Istebnej, zajęcia ma właśnie tam - w istebniańskiej szkole, czy gościnnie w budynkach nadleśnictwa. Ja prowadzę kółko turystyczne i kulinarne, na które chodzą dzieci z Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki, a zajęcia mamy w Istebnej. To nie jest problemem, trzeba tylko odpowiednio tym zarządzać. Obawiam się jedynie, że gdy będziemy mieli zajęcia w Istebnej, a w pozostałych szkołach lekcje będą się odbywać w późniejszych godzinach i przez to nie będziemy mogli prowadzić zajęć, to stracimy dzieci z Koniakowa. Nasze Ognisko działa tu od 45 lat i powstało właśnie przy Szkole Podstawowej nr 1, dlatego tak silnie jej bronimy - zaznacza.

Warto dodać, że dziś (24.05) odbyć się ma spotkanie dotyczące dalszych losów organizacji. Dyrekcja Ogniska zaprosiła na nie wójtkę gminy, radnych i sołtysa wsi Koniaków.KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

25
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-24 14:43:51
św. Patryk.: dziel i rządź: na takiej zasadzie funkcjonuje władza kaczystów w Polsce - płaskim wyjaśniam dodatkowo, że nie chodzi o dzielenie dóbr ani bogactw tylko społeczności, poprzez wzniecanie i kreowanie konfliktów pomiędzy różnymi grupami
2021-05-24 15:00:13
GusGus: Ale jazda, ,,żeby wyjść naprzeciw potrzebom gmina Istebna oferuje dogodniejszą lokalizację'' w sąsiedniej wsi 6-7 km dalej. Niezwykłe wręcz udogodnienie!
2021-05-24 15:08:21
GusGus: Wyobraźmy to sobie w praktyce. Dzieciaki np. 10 letnie kończą zimą lekcje w szkole i teraz po prostu szły na zajęcia pozaszkolne ( i chwała im za to w dobie klikaczy komórkowych) a teraz będą miały to udogodnienie, że tylko 7 km sobie podjadą albo autobusem, albo ich rodzice będą wozili albo przecież mogą i piechotą, wszak ruch to zdrowie, do innej wsi sobie podejść. Po zajęciach czeka ich ta droga z powrotem. To i rodzic który np. zwolni się z pracy sobie książkę na korytarzu poczyta, pozna kogoś, przez tą godzinkę dwie, to ho ho. Ja tu widzę same plusy!
2021-05-24 15:24:57
GusGus: Zresztą do czasu niż to przeniesienie zostanie wcielone w życie to i tak już chyba w każdej rodzinie z Koniakowa będzie samochód elektryczny co to go premier obiecywał. To tanio i ekologicznie można będzie te dzieciaki wozić.
2021-05-24 15:26:13
arcybiskup: Wara od nas i naszych dzieci. Dzieci zostawcie w spokoju i przywróćcie księdza jerzego na stanowisko proboszcza. On się dziećmi dobrze opiekował. Wszyscy wiedzieli, że to dobry ksiądz. A że za bardzo dzieci lubił i był chciwy, każdy sługa boży ma pokusy. Ja też mam pokusy, ale dzieci nie tykam, jestem tylko chciwy i lubię pieniądze, jak każdy arcybiskup.
2021-05-24 15:31:55
arcybiskup: Jestem sługą Bożym, który ma swoje wady - owszem piję alkohol, palę papierosy, a to nie są tanie rzeczy. Rachunki się same nie opłacą, benzyna się sama do baku nie naleje. To wszystko kosztuje, także moglibyście więcej papierowych na tace, nie drobniaków. To trochę wstyd dawać złotówkę, czy 2 zł.
2021-05-24 15:34:09
arcybiskup: Nie jest wam wstyd, że dajecie 1 zł, a sąsiad 20 zł? Jak to wygląda w oczach Boga?
2021-05-24 15:51:44
arcybiskup: Obejrzyjcie sobie ten film kochani górale https://www.youtube.com/watch?v=s5pscwTtvus I jak Wam będzie finansowo coraz ciężej, to pomódlcie się za "bohatera" z filmu, to złoto którym się na co dzień przyozdabia trochę waży, też ma ciężko. I pamiętajcie, tylko papierowe, żebym nie słyszał brzęczenia, bo wstyd. https://www.youtube.com/watch?v=8c0hWh_F490
2021-05-24 16:19:03
pastor.: Jak to wygląda w oczach Boga? Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie.
2021-05-24 16:21:29
pastor.: A niektórzy oburzyli się, mówiąc między sobą: Po co to marnowanie olejku? Wszak można było olejek ten sprzedać drożej niż za trzysta denarów i rozdać ubogim. I przeciw niej szemrali. Lecz Jezus rzekł: Zostawcie ją; czemu sprawiacie jej przykrość? Dobry uczynek spełniła względem Mnie. Bo ubogich zawsze macie u siebie i kiedy zechcecie, możecie im dobrze czynić; lecz Mnie nie zawsze macie.
2021-05-24 16:28:34
Wiederholec: Akie władze powiatowe na czele ze Szczurkiem i Żagań z dnia na dzień przeniosły Poradnię Psychologiczno Pedagogiczną z Cieszyna do Skoczowa. W czasie kiedy dzieci i młodzież najbardziej potrzebują pomocy takich rzeczy nie powinno się robić.
2021-05-24 18:09:24
jasper: To zapewne w ramach tzw. „ Polskiego ladu" - konflikt z Czechami, konflikt z Bialorusia, z Niemcami, z UE. Przyszla kolej na konflikt w Trojwsi.
2021-05-24 18:44:39
Wiederholec: jasper spróbuj pomyśleć i porównać style władzy. W Istebnej zaproponowano i teraz będzie dyskusja. Twoja natomiast władza w powiecie przeniosła poradnię psychologiczną po cichutku i bez dyskusji. Takie standardy prezentują POstępowi.
2021-05-24 19:19:50
GusGus: Taa.... W istebnej zaproponowano... W Istebnej gmina POSTANOWIŁA NIE PRZEDŁUŻAĆ UMOWY NAJMU pomieszczeń z organizacją w szkole w Koniakowie. Ładna mi propozycja:-)
2021-05-24 20:36:36
jasper: Wiederholec, infantylne to co piszesz. Ponoc za PiS mialo byc wszystko lepiej, przypominam, ze rzadza juz 6 rok. Od dawna nie bylo zadnej ekipy politycznej, ktora bylaby az tak szkodliwa dla spoleczenstwa. Pisowsko - katolicki rzad szczuje na ludzi, dzieli spoleczenstwo. Nie dziwi sytuacja w gminie !
2021-05-24 21:57:52
Wiederholec: jasper Twoje posty są najlepszym przykładem szczucia na ludzi i dzielenia społeczeństwa.
2021-05-24 22:05:12
św. Patryk.: arcybiskupie ja ciebie doskonale rozumiem bo też piję i palę, lubię dobrze zjeść, tak jak ty mam drogie auto i dwie kochanki na utrzymaniu - no ale ty masz kuźwa jeszcze pałac wyładowany antykami i worki lewej gotówki, podatków nie płacisz, więc nie narzekaj proszę bo następnym razem dostaniesz ode mnie w kopercie święty obrazek z JP II zamiast 20 zł
2021-05-24 22:36:20
arcybiskup: A jeśli Pani Wójt nie żyje zgodnie z zasadami promowanymi przez PIS? Nie wiem, nie mam pojęcia. Możliwe, że Pani Wójt ma 'nielegalne dziecko', zrobione z facetem, który (o zgrozo) "przysięgał" swojej kobiecie wierność. Bardzo przepraszam za rozsiewanie plotek. WOLAŁBYM żeby każdy ocenił sytuację wedle swojego rozumu.. No ale żarty bok - Kochana Pani Łucjo, nie wiem czy Pani sobie zdaje sprawę z tego, że mówi Pani to co każe mówić partia, a żyje inaczej? Zastanawia mnie Pani walka z LGBT, też ich nie lubię, w zasadzie mógłbym posypać wulgaryzmami w ich stronę. ALE SKORO walczy tak pani z lgbt, to myślała Pani ba swoim życiem? Myślała Pani nad swoim życiem?
2021-05-24 22:53:16
arcybiskup: I bardzo przepraszam za mój wpis. Niech każdy ma dziecko z kim mu się podobna. MOJA UPRZEJMA prośba - ruchajcie się ile chcecie, mówcie mi co mam robić, z kim się ruchać, i jak się ruchać żeby było prawidłowo. Szanuję Panią Wójt, Proboszcza i tych co dają się dymać. Pozdrawiam wszystkich w miłości...
2021-05-24 23:56:39
pastor.: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony
2021-05-24 23:58:22
censor: Nienawiść i przemoc słowna jest gorsza niż fizyczna, czy seksualna, zwłaszcza dla osób młodych, mniej odpornych psychicznie i nieukształtowanych. Dorosłych częściej poruszy, o ile już się zdołali przyzwyczaić. Doświadczenie hejtu niewątpliwie uodparnia na złe słowo. Typowy hejter, nienawistnik, chce się wyżyć, dać upust swym negatywnym emocjom, zarazić innych swą nienawiścią, wyładować frustracje, złość, niezadowolenie, kreować sztuczne spory i podziały, czy wywoływać poczucie gniewu i złości u potencjalnych/docelowych odbiorców. Złe emocje są niejednokrotnie kreowane ze strony samych polityków, którzy tym sposobem próbują prowadzić swą politykę w odniesieniu do emocji, zwłaszcza tych negatywnych, zastraszenia i eliminowania osób o innym światopoglądzie ideologicznym i politycznym, praz odwrócenia uwagi od merytorycznej dyskusji na temat rzeczywistych osiągnięć sprawujących władzę lub znajdujących się w opozycji.
2021-05-25 00:00:08
censor: Trolle mogą miotać prowokacyjne kłamstwa, oszczerstwa i pomówienia o politycznych wrogach i udawać chorych na raka. Jedyną konsekwencją jest emocjonalna manipulacja. Kluczem do zostania dobrym trollem jest być dostatecznie głupim, aby być wiarygodnym, pamiętając, że ostatecznym celem jest rozwścieczenie ludzi w sieci. Słowa, które najlepiej oddają etos trollowania, pochodzą od Jean-Paula Sartre'a, który w ten sposób opisał antysemitów: cytuję za Jean-Paula Sartre'a „Wiedzą, że ich uwagi są niepoważne, podatne na krytykę. Ale bawią się, bo to ich przeciwnik jest zmuszony używać słów w sposób odpowiedzialny, ponieważ wierzy w słowa (…). Lubują się w działaniu w złej wierze, ponieważ nie starają się przekonać za pomocą rzeczowego argumentu, ale zastraszyć i zaniepokoić.” Koniec cytatu. Tym, co przyciąga największą uwagę mediów społecznościowych, nie jest treść, która poszerza horyzonty widzów, ale treść, która wzbudza emocje. Rozbawienie, szok i oburzenie określają, jak szybko jakaś informacja rozbiegnie się po sieci. Gniew ma stanowić emocję, która podróżuje najszybciej i dociera najdalej. Trollowanie w założeniu ma rujnować życie, zmuszać do milczenia głosy, a ludzi do ukrywania się, szczególne zaś okrucieństwo przejawia wobec kobiet i mniejszości rasowych. Potęga trolli, która w rzeczywistości reprezentuje potęgę gniewu, przekształca internet w zjadliwe bagno.
2021-05-25 00:01:25
censor: Z hejtem niewątpliwie związane jest stosowanie tak nazywanej „mowy nienawiści”, dotyczy publicznych deklaracji, których celem jest wzbudzanie nienawiści i gwałtownych reakcji, zwłaszcza skierowanych przeciw mniejszościom. Mowa nienawiści obejmuje pięć kategorii: 1) JĘZYK DEHUMANIZUJĄCY, przejawiający się w porównywaniu ludzi do zwierząt np. baranów, ameb, czy osadów dennych; 2) JĘZYK SZYFRÓW, wyrażający się w używaniu wstydliwych odniesień historycznych np. esbecy, potomkowie szmalcowników, przestępców; 3) SUGESTIE NIECZYSTOŚCI, zawierające się w kreowaniu fałszywego przeświadczenia, że ktoś nie zasługuje na równe prawa, np. ponieważ jest mężczyzną, kobietą, ze zbyt małą ilością melaniny w skórze, czy rzekomym obrońcą „konsekrowanych” pedofilów; 4) OPORTUNISTYCZNE ATAKI NA ZASADĘ RÓWNOŚCI WSZYSTKICH LUDZI WOBEC PRAWA, wyrażające się w agresji dokonywanej przez osoby, które nie interesują się faktyczną sytuacją określonej, odgórnie wytypowanej społeczności i zdaniem jej członków, i członkiń, w której imieniu, bez wiedzy i zgody tych członków, członkiń danej społeczności daną zbiorowość „reprezentują” i przedstawiają jako rzekomo traktowaną gorzej i dla osiągnięcia celów partyjnych/politycznych, domagają się przywilejów dla odgórnie wytypowanej grupy. Każdy, kto wyraża nieco inne zdanie, zwłaszcza odnosi się do obiektywnie ujętej prawdy, staje się celem mówców nienawiści; 5) OSKARŻENIA LUSTRZANE, polegające na odwróceniu rzeczywistości, czyli np. zarzucania innym swoich własnych czynów, poprzez nazywanie nienawistnikiem, hejterem każdego, kto próbuje przedstawić merytoryczne argumenty i stawia opór epatującemu/epatującej nienawiścią.
2021-05-25 08:41:29
św. Patryk.: do arcybiskupa: wszystkie dzieci są nasze, a te z nieprawego łoża w szczególności - i mnie się zdarzyło wcale liczne potomstwo które sąsiedzi wychowują, wśród kleru to sytuacja na porządku dziennym, a pani Łucja sama najlepiej wie (a może i nie??...) z kim ma albo nie ma dzieci i nic nam do tego - ja od razu się przyznam, ze mną NA PEWNO nie ma, może dlatego, że ja jestem binarny czy heteronormatywny, tak jakoś to się teraz nazywa, po dawnemu znaczy że z byle kim nie... itd
2021-05-25 08:47:38
św. Patryk.: w każdym bądź razie do tej zapyziałej obskuranckiej gminy za chiny nie pojadę, a jak już będę musiał, to w tym siedlisku OSZUSTÓW PODATKOWYCH I SIEWCÓW NIENAWIŚCI DEHUMANIZUJĄCYCH JĘZYKIEM SZYFRÓW POPRZEZ SUGESTIE NIECZYSTOŚCI i OPORTUNISTYCZNE ATAKI NA ZASADĘ RÓWNOŚCI WSZYSTKICH LUDZI WOBEC PRAWA złamanego grosza nie zostawię, co najwyżej papierek po lodzie wyrzucę na ulicę
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: