Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Idą na Mont Blanc

Wakacje wprawdzie się kończą, jednak dla niektórych dopiero zaczyna się przygoda - pięciu śmiałków z Ustronia i ze Skoczowa wyrusza 30 sierpnia na najwyższy szczyt zachodniej Europy - Mont Blanc (4810,45 m n.p.m.).

Najwyższy szczyt Alp i Europy, zwany również Dachem Europy to nie lada wyzwanie. Wejście na szczyt, z którego przemawiał bohater "Kordiana" zagrożone jest spadającymi kamieniami, bryłami lodu, szczelinami. To jednak nie odstrasza członków Ustroń Montain Teamu: - Jeśli się raz wyjdzie w góry, poczuje ich magię, to już nie można przestać, to wciąga. Wszyscy kochamy góry i postanowiliśmy zdobyć najwyższy szczyt Europy Zachodniej - wyjaśnia Michał Kiecoń, jeden z uczestników wyprawy.

Nie oznacza to jednak, że podróżnicy lekceważą zagrożenie: - Najbardziej boimy się pogody. Dlatego wyjazd zaplanowaliśmy na okres, kiedy jest ona w miarę stabilna. oczywiście może wystąpić choroba wysokościowa, jednak każdy reaguje na nią inaczej. Podstawową rolę odgrywa w takim przypadku dobra aklimatyzacja, dlatego będziemy stopniowo zwiększać wysokość - tłumaczy Michał Kiecoń i dodaje: - Wszystko mamy już zaplanowane, trasę ustaliliśmy dwa tygodnie temu i - jako, że żaden z nas jeszcze nie zdobywał tego szczytu - kierowaliśmy się wskazówkami innych podróżników zamieszczonymi w Internecie.

Wyprawa na najwyższy szczyt zachodniej Europy wymaga od uczestników przygotowania i doświadczenia. Grupa ustrońsko-skoczowskich miłośników gór i wspinaczki swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie ma już za sobą: - Chodzimy po górach od 2-3 lat, pewne doświadczenie zdobyliśmy. Ja zdobyłem Elbrus najwyższy szczyt Kaukazu; wspólnie z Michałem Pilchiem i Wojtkiem Wandzlem - także członkiem wyprawy na Mont Blanc - zdobyliśmy szczyty Austrii (Großglockner 3798m n.p.m), Dolomitów (Marmolada 3343 m n.p.m.) Słowenii (Triglav 2864 m n.p.m.). Łukasz Chlebek wraz z Michał Kieconiem kolejny członek naszego teamu zdobył szczyt najwyższy szczyt Afryki północnej a zarazem Maroka (JEBAL TOUBKAL 4167m n.p.m.), Wojciech Wandzel, jedyny w naszym gronie Skoczowianin, wspinał się w Chinach, Wenezueli, Tadeusz Kędzierski zdobywał rodzime szczyty w Tatrach, Beskidach - wylicza Kiecoń - Znamy się już od wielu lat - mówi - pomysł wyprawy na Mont Blanc narodził się w ubiegłym roku, jednak ścisłe przygotowania kondycyjne rozpoczęliśmy miesiąc, półtorej temu. Ścisłe, dlatego, że każdy z nas wiąże swoje codzienne życie ze sportem, biegamy, chodzimy na basen, gramy w tenis, siatkówkę i - oczywiście - chodzimy po górach.

Wyprawa wymaga również, prócz wysportowanego i dobrego kondycyjnie organizmu, pewnych zasobów finansowych i sprzętu. Ile to kosztuje? - Wyprawa w rejonie Unii Europejskiej może być zorganizowana dość tanio, szczególnie, jeśli jest się w grupie i można podzielić koszty przejazdu - my jedziemy jednym samochodem, a także jeśli śpi się pod namiotem - tłumaczy Kiecoń: - Największy koszt to sprzęt: czekan, uprzęż, liny itd., w który zainwestowaliśmy około 2000 zł od osoby, będzie go jednak można wykorzystać na kolejnych wyprawach. Poza kontynentem wyprawy są o wiele droższe, więcej kosztuje transport, inny sprzęt. Za rok chcemy pojechać do Ameryki Południowej, tam koszty będą o wiele wyższe, około 10 tys. zł. na osobę, dlatego już rozglądamy się za sponsorami.

Na razie wyprawa ma charakter towarzyski, jednak wkrótce pasja grupy przyjaciół będzie miała szansę przerodzić się w coś więcej: - Założyliśmy stronę www.wyprawy-ustron.pl, na której będziemy opisywać nasze wyprawy jako Ustroń Montain Team, ale przede wszystkim chcielibyśmy zrzeszać ludzi z naszego regionu, którzy podobnie jak my kochają góry - mówi podróżnik.

 

Skład USTROŃ MOUNTAIN TEAM

Michał Kiecoń

Michał Pilch

Łukasz Chlebek

Tadeusz Kędzierski

Wojciech Wandzel

Portal OX.PL jest partnerem medialnym wyprawy.

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: