Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

29 sierpnia Dzień Strażnika Miejskiego

Dzień Strażnika Miejskiego obchodzony jest co roku 29 sierpnia, w rocznicę uchwalenia ustawy o strażach miejskich i gminnych. W Cieszynie obchody rozpoczną się nieco później, bo 23 września, jednak okazji do świętowania będzie więcej.

W tym roku przypada również 20 rocznica utworzenia Straży Miejskiej w Cieszynie. We wrześniu uroczystości będą więc miały podwójny charakter.

Początki Straży Miejskiej w Cieszynie...
W czerwcu 1991 roku na cieszyńskich ulicach pojawili się pierwsi strażnicy miejscy. Założycielem nowej formacji porządkowej był ówczesny burmistrz miasta dr Jan Olbrycht. Na stanowisko Komendanta Straży Miejskiej w Cieszynie został powołany mgr Piotr Dylong, który pełnił tą funkcję do lipca 1992 roku. Pierwszą siedzibą cieszyńskiej SM były pomieszczenia Urzędu Miejskiego przy ul. Kochanowskiego 14. W lipcu 1992 roku nastąpiła zmiana, stanowisko komendanta objął Andrzej Rzepka. W czasie sprawowania przez niego kierownictwa nad Strażą, co trwało do końca lipca 1996 roku utworzone zostało stanowisko zastępcy komendanta straży miejskiej, na które powołano Henryka Walczysko. Trzecim komendantem SM w Cieszynie został mgr Kazimierz Płusa, który funkcję tą sprawuje od sierpnia 1996 roku. W 1997dokonał on zmiany na stanowisku zastępcy komendanta, na które wyznaczył Janusza Sikorę.

A dzisiaj...
Pod koniec 1991 roku w cieszyńskiej Straży Miejskiej pracowało 12 strażników. W następnych latach liczba ta wzrosła do 26 (1996 rok). Obecnie pracuje 30 osób – 27 strażników i 3 osoby administracji. Paleta spraw, którymi zajmuje się Straż Miejska jest bardzo duża. Świadczyć o tym mogą chociażby statystyki i liczba 5039 ujawnionych wykroczeń. Od stycznia tego roku do dnia dzisiejszego SM w Cieszynie podjęła 4603 interwencje. 

Działalność Straży Miejskiej w Cieszynie przyczynia się w znacznym stopniu do poprawy porządku publicznego na terenie miasta, czego efektem jest: wykrycie i pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców wielu wykroczeń, ograniczenie nielegalnego handlu, ograniczenie powstawania dzikich wysypisk śmieci, poprawa stanu sanitarnego i czystości nieruchomości publicznych i prywatnych, bezpieczny przebieg imprez publicznych oraz rozwiązanie wielu innych problemów zgłaszanych przez mieszkańców.

-  Ludzie  dzwonią i przychodzą do nas z różnymi sprawami – wyjaśnia Janusz Sikora zastępca komendanta – niedawno zgłosił się do nas starszy pan, który nie mógł się dostać do swojego domu, bo przez przypadek zatrzasnął drzwi wejściowe. W takich przypadkach zawsze staramy się pomóc. Czasami podpowiadamy osobom, co należy zrobić i dokąd się udać... na przykład, gdy chodzi o "zniknięcie" obrazu z telewizora... bo i takie zgłoszenia też się zdarzają...

 

BsK


źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: