Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Historia jednego żołnierza

Wojenna droga Kolesnika Warfolomieja Lukainowića dobiegła końca 20 kwietnia 1945 roku. Zginął w pobliżu torów kolejowych obok mostu w Zebrzydowicach. Został pochowany w zbiorowej mogile. Co się stało z jego zwłokami oraz jego kompanów później, na razie nie wiadomo.

Minęło kilkadziesiąt lat od zakończenia II Wojny Światowej, a echa wielkiej wojny wciąż co jakiś czas dają o sobie znać. Przypomnijmy dla porządku, że okupacja  Śląska Cieszyńskiego trwała najdłużej w Polsce, bo od pierwszych dni wojny aż  do pierwszych dni maja 1945 roku. Końcem wojny, nasz region stał się areną starć dwóch potężnych Armii -  Radzieckiej i Niemieckiej, w której cierpieli i ginęli nie tylko żołnierze obu stron, ale także miejscowa ludność i to jeszcze długo po ustaniu walk.

W lutym br. do redakcji portalu zebrzydowice.net dotarł list od jednej z mieszkanek Ukrainy, która poszukiwała  informacji o swoim przodku a dokładnie pradziadku, który według jej informacji miał zginąć  20 kwietnia 1945 w właśnie w Zebrzydowicach.  W sprawę zaangażował się miłośnik regionu, Grzegorz Kasztura,  który po krótkim „śledztwie” ustalił, że 48-letni wówczas żołnierz Kolesnik Warfolomiej Lukainowić (Колесник Варфоломей Лукьянович), zginął i został pochowany w zbiorowej mogile w okolicach dzielnicy „Kotucz” w Zebrzydowicach. Zachowała się mapka z dokładnym jej położeniem. Niestety, na razie nie udało się ustalić, co stało się później. Najprawdopodobniej po wojnie mogiła została ekshumowana a  ciała przeniesione na jeden z cmentarzy wojennych.  Poszukiwani są świadkowie tych wydarzeń. – W rejonie Zebrzydowic zginęło kilkuset żołnierzy radzieckich – mówi ox.pl Grzegorz Kasztura.

Obecnie trwają prace nad projektem:  Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim. Odkrywamy nieznane fakty z historii II wojny światowej (książka, strona internetowa, konferencja), który przybliży nam ten okres historii regionu. Projekt został przygotowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zebrzydowicach  a realizują go miłośnicy historii z regionu właśnie m.in.  Grzegorz Kasztura

Celem  projektu jest zbadanie i opisanie tych wydarzeń w celu przekazania pamięci o nich przyszłym pokoleniom. Dlatego zwracają  się oni z apelem do świadków oraz wszystkich innych osób posiadających interesujące  wspomnienia, relacje, fotografie i dokumenty o kontakt z autorami powstającej książki „Batalia o Śląsk Cieszyński. Między styczniem a majem 1945 roku”. Pisać można na adres e-mail: kontakt@front1945.cieszyn.pl

(red)

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: