Hażlach i Górna Łomna współpracują mimo zamkniętych granic
Jak wskazuje wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, podczas rozmowy ze Starostą Górnej Łomnej, która odbyła się w 2019 roku, włodarze stwierdzili, że obie gminy są do siebie bardzo podobne a ich problemy, które muszą rozwiązać, są porównywalne — ze Starostą z Górnej Łomnej poznaliśmy się w zeszłym roku podczas szkolenia z zakresu pozyskiwania środków unijnych z Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Bardzo długo rozmawialiśmy o projektach, które zostały zrealizowane przez gminę Hażlach. Opowiadałem o inwestycjach, które zmieniły naszą przestrzeń publiczną, ale przede wszystkim o wartości dodanej, jaką jest współpraca transgraniczna i możliwość poznanie się społeczeństw po obu stronach Olzy – wyjaśnia Sikorski w rozmowie z portalem ox.pl.
Sam Fundusz Mikroporojektów powstał nie tylko w celu finansowania przedsięwzięć, ale również po to, aby włodarze mogli poznawać problemy innych miast, wymieniać się doświadczeniami i nawiązywać współpracę. Tak było i tym razem, gdyż Gmina Hażlach w ramach funduszu zrealizowała projekty takie jak wykonanie ścieżki hrabiny Gabrieli von Thun-Hohenstein, wraz z siłownią plenerową w Kończycach, wykonanie wiaty w Rudniku, przygotowanie pomnika Dobrej Pani i remont kaplicy w Kończycach, czy wykonanie sceny w Zamarskach. Teraz nadszedł czas na Brzezówkę i klub piłkarski — W gminie Hażlach, w sołectwie Brzezówka kilka lat temu funkcjonował klub piłkarski, który dbał o infrastrukturę sportową, którą zarządzał. W wyniku zajścia różnych okoliczności doszło do zaprzestania funkcjonowania przedmiotowego klubu, co odbiło się na stanie utrzymania ww. terenu. Kilka miesięcy temu z inicjatywy sołtysa Brzezówki Leszka Banota oraz radnej Barbary Kuchty rozpoczęto rozmowy z LKS Olza Pogwizdów – tłumaczy Sikorski. Piłkarze z Pogwizdowa mieliby przejąć teren i prowadzić tam szkolenia dla młodzieży.
Co jednak ma do tego fundusz i współpraca z Górną Łomną? - W ramach projektu chcemy doprowadzić boisko do stanu używalności, ale przede wszystkim, korzystając z istniejącej infrastruktury, chcemy zorganizować wiele wydarzeń kulturalnych mających zintegrować mieszkańców obu gmin – opisuje Sikorski. Planowany jest cykl zawodów sportowych (po polskiej i czeskiej stronie), w tym również transgraniczny turniej sołectw. Po czeskiej stronie oprócz doposażenia nowo wybudowanego budynku planuje się cykl wydarzeń kulturalno – sportowych, które będą się uzupełniać z tymi, organizowanymi po drugiej stronie granicy i wpływać na wzrost atrakcyjności terenu przygranicznego.
Oczywiście wszystkie atrakcje, wydarzenia i spotkania odbędą się, gdy sytuacja epidemiczna na to pozwoli.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.