Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gość specjalny klubu literackiego

Gościem czerwcowego (19.06) spotkania Klubu Literackiego „Nadolzie” działającego przy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej była Barbara Solarska z Pszczyny.

Solarska niedawno wydała tomik "Błękity przemyśleń". Fragmentami zawartych w nim utworów podzieliła się z członkami „Nadolzia”, którzy, choć sami wiersze piszą, chętnie słuchają strof autorstwa innych.  -  Jej poezja jest ciekawa, intrygująca, inspirująca i wartościowa.  Ma świetne pióro. Słowem – wspaniale się jej słuchało – stwierdziła na zakończenie prezes „Nadolzia” Jolanta Skóra.

Ciekawe są nie tylko wiersze autorstwa Solarskiej, ale i sama sylwetka artystki. I to artystki wielostronnej, nie tylko mistrzyni słowa, ale także osoby uzdolnionej muzycznie. W szkole podstawowej była równocześnie uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie. Przyjęto ją do klasy drugiej, pierwszy etap edukacji muzycznej zapewniła jej mama, która przez 7 lat pobierała naukę gry na fortepianie w Konserwatorium Muzycznym w Katowicach. Mała Basia lubiła zajęcia w szkole muzycznej (lekcje fortepianu, umuzykalnienia, rytmiki, chóru), mimo że dwa razy w tygodniu trzeba było pokonać na piechotę 6 km z Zamarsk, gdzie spędziła dzieciństwo, do Cieszyna. Komuż by się dziś chciało?... a mimo to Solarska dzieciństwo i wczesne lata szkolne wspomina z ogromnym sentymentem. - Sielskość dzieciństwa pozwoliła mi rozbudzić fantazję, ciekawość w odkrywaniu i opisywaniu świata – mówi. I dodaje, że, jak za dziecka, tak do dziś uwielbia otwarte przestrzenie. - Duże okna, przesiadywanie w ogrodzie lub na balkonie. A w dzieciństwie niż bawić się w domu wolałam towarzyszyć koleżankom przy pasaniu krów, grabieniu siana lub po prostu bawić się na łonie przyrody.

Do Pszczyny trafiła wraz z dwiema siostrami i mamą, nauczycielką szkoły w Zamarskach, która objęła posadę kierowniczki szkoły w Międzyrzeczu. Na ziemi pszczyńskiej spędziła więc lata licealne. Po maturze wybrała historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Z dyplomem magistra historii (1967) wróciła do Pszczyny. Rozpoczął się czas pracy zawodowej - zawsze związany z instytucjami kulturalno-oświatowymi bądź stanowiskami pracy o takim charakterze. Była nauczycielką języka polskiego, historii i wychowania obywatelskiego. Kolejne miejsca pracy były jakby efektem poszukiwań zawodowych, wiązały się z książką, literaturą, przestrzenią czytelniczą, czyli tym, co Barbara Solarska kocha od dzieciństwa. Pracowała jako bibliotekarka w kilku różnych bibliotekach, od zakładowych po szkolne, a także jako kierownik w w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej z filią w Pszczynie. - Poznając jej aktywność twórczą w czasie emerytalnym, można odważnie powiedzieć „Kobieta literacko spełniona” - mówi Skóra wyliczając jej dorobek literacki. Jest autorką 10 książek promujących kulturę regionu i jej twórców: Artystyczne pasje nauczycieli Pszczyny i okolicy, Zespoły ludowe ziemi pszczyńskiej, Pszczyńscy pasjonaci…zostawić ślad, W stronę nauki i sztuki, Sto lat ze śpiewem. „Lutnia” 1907-2017, Kurkowe bractwo strzeleckie w Pszczynie, Sport w Pszczynie. Fakty i ludzie, Ruch turystyczny. Działalność oddziału PTTK w Pszczynie, Pszczyńscy Sybiracy. Za tę ostatnią otrzymała Odznakę Sybiraka nadaną przez Związek Sybiraków. Dwa lata temu (2016) Barbara Solarska wydała Biografie nietuzinkowe - dziesiątą pozycję z tego cyklu. Z wielką wrażliwością potrafiła wsłuchać się w losy ludzi związanych z ziemią pszczyńską, wydobyła historie wybranych bohaterów - czasami skrywane przez nich przez dziesięciolecia a poświadczające bogactwo ludzkich doświadczeń. W 2015 r. została uhonorowana odznaczeniem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy w kategorii zasłużonego pisarza regionalnego „Genius loci – wierny opiekun ziemi śląskiej”. - My, w Nadolziu, znamy Basię Solarską przede wszystkim jako poetkę. Jest autorką 5 tomików wierszy: „Obszary niezachwiane”, „Dmuchawce”, „Jeśli wiatr”, „W cieniu wysokich traw”, „Miedzy jest a nie ma”. Doskonali warsztat poetycki ustawicznie. Od kilkunastu lat uczestniczy w warsztatach poetyckich przy Pszczyńskim Centrum Kultury prowadzonych przez redaktora radiowego, krytyka literackiego, poetę Macieja Szczawińskiego. A rok 2018 jest dla niej okazją do świętowania 20 lecia przejścia na emeryturę i jednocześnie realizacji pasji literackiej. Cieszymy się, że świętuje go również z nami – mówi Skóra. A Solarska dodaje, że Śląsk Cieszyński jest jej bliski i bardzo chętnie tu wraca.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: