Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Górki Wielkie - Zofii Kossak miejsce na ziemi - Spotkanie Szersznikowskie

W środę (25.04) odbyło się kolejne s cyklu Spotkań Szersznikowskich. Tym razem w Sali rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego zjawiła się Diana Pieczonka-Giec, Kierownik Muzeum im. Zofii Kossak Szatkowskiej w Górkach Wielkich, która przygotowała prelekcję zatytułowaną ''Górki Wielkie - Zofii Kossak miejsce na ziemi''.

Na początku zostało przybliżone drzewo genealogiczne Zofii Kossak. Była ona wnuczką Juliusza Kossaka i bratanicą Wojciecha Kossaka, wybitnych polskich malarzy. Jej kuzynką była Maria Pawlikowska – Jasnorzewska, w rodzinie jednak nie brakowało innych osób utalentowanych artystycznie. Ojciec pisarki, Tadeusz Kossak był bratem bliźniakiem Wojciecha – bracia byli bliźniakami i wiąże się z tym wiele ciekawych anegdot. Przede wszystkim Wojciech urodził się jako pierwszy, w nocy 31 grudnia 1856 roku. Jego brat bliźniak urodził się już nad ranem 1 stycznia 1857 roku, w związku z czym bliźniacy byli rocznikowo w różnym wieku. Byli do siebie niezwykle podobni, w szkole gdy wywoływano do odpowiedzi Wojciecha zawsze Szedł Tadeusz, obaj bracia nie zrobili jednak zbyt dużej kariery w dziedzinie edukacji – tłumaczyła Diana Pieczonka–Giec.

Sama Zofia Kossak urodziła się w 1889 roku w Kośminie na Lubelszczyźnie. Studiowała malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie i rysunek w Genewie, niestety wybuch wojny przerwał jej naukę. W muzeum poświęconym pisarce w Górkach Wielkich znajdują się obrazy, które wyszły spod ręki Zofii.

W czasie wojny przeprowadziła się z rodziną na Wołyń, gdzie była świadkiem wydarzeń rewolucyjnych. Po wojnie zamieszkała w Górkach Wielkich. Była współzałożycielką organizacji Front Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom. W czasie II Wojny Światowej była więziona w Oświęcimiu a po zidentyfikowaniu właściwego nazwiska została skazana na śmierć, jednak dzięki działaniom władz podziemnych udało jej się odzyskać wolność.

- Zofia Kossak pierwszą książkę wydała, jako Zofia Kossak-Szczucka, gdyż posługiwała się nazwiskiem pierwszego męża. Musiała to być wielka miłość, gdyż dla niego popełniła mezalians. Kilka lat po ślubie jej mąż zmarł. Została z dwójką dzieci. Wyszła za mąż ponownie i stąd znana jest, jako Zofia Kossak-Szatkowska, jednak zmiana nazwiska do dziś budzi pewne zamieszanie. Zdarzają się osoby, które nie identyfikują Kossak-Szatkowskiej z Kossak-Szczucką. Z drugim mężem również doczekała się dwójki dzieci – tłumaczyła prowadząca.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-28 07:31:04
IRAs108: Przeczytajcie sobie legendę o Świętym MIkołaju z Pierśćca, i przeanalizujcie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: