Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gorąco w Skoczowie. Mieszkańcy oburzeni cenami ciepła

Mieszkańcy trzech skoczowskich wspólnot mieszkaniowych i jednej spółdzielni wystosowali petycje do Urzędu Miejskiego i Ministerstwa Klimatu, w których zwracają uwagę na horrendalne podwyżki cen ciepła w trytonowym grodzie. Domagają się wprowadzenia zmian skutkujących obniżeniem rachunków.

Pod petycjami, które przygotował zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej "Wspólnota" w Skoczowie, podpisało się 1898 mieszkańców. Przede wszystkim chcą oni zwiększenia ilości ciepła sieciowego pochodzącego z kotłowni węglowej, kosztem gazowej.

W jaki sposób ogrzewany jest Skoczów?

W tym miejscu warto wyjaśnić, w jaki sposób są ogrzewane skoczowskie budynki podłączone do sieci ciepłowniczej. W Skoczowie są dwie kotłownie - gazowa, zarządzana przez miejską spółkę Skoczowskie Przedsiębiorstwo Komunalne (SPK) oraz węglowa, należąca do prywatnego przedsiębiorstwa Skoczowska Energetyka Cieplna (SEC).

- Ciepło produkowane jest na zasadzie parytetu wskazanego przez ciepłownię miejską i zatwierdzanego przez Urząd Regulacji Energetyki - mówi Janusz Skowroński, prezes zarządu spółdzielni "Wspólnota". - Ów parytet dla mocy zamówionej wynosi 38,66% z ciepłowni miejskiej (gazowej) oraz 61,44% z ciepłowni węglowej. Z kolei dla samego ciepła - 56,18% z gazowej oraz 43,82% z węglowej. Wypada też zaznaczyć, że cena mocy zamówionej w miejskiej spółce jest prawie dwukrotnie wyższa od ciepłowni węglowej - dodaje.

Zdaniem Skowrońskiego, ceny ciepła w porównaniu do lat poprzednich skoczyły o nawet 100%. - Można powiedzieć, że te podwyżki są drakońskie - podkreśla. - Do ubiegłego roku nie było kontrowersji dotyczących kosztów rozliczenia centralnego ogrzewania i ciepłej wody, nawet gdy po raz pierwszy zastosowaliśmy podzielniki elektroniczne. Wynosiły one około 3 zł za metr kwadratowy. Zatem za mieszkanie 50- czy 60-metrowe płaciło się około 150 czy 180 zł. W tej chwili - 300 zł lub więcej. Do tego doliczyć trzeba cenę podgrzania wody, która wzrosła z dwudziestu kilku złotych nawet do 60 zł  za metr sześcienny i koszt odbioru odpadów komunalnych - 39 zł od osoby. Gdy to wszystko się zsumuje, to okaże się, że zamiast 500 czy 600 zł miesięcznie dziś płacimy minimum 1000 zł, z czego 75% stanowią opłaty za ciepło i śmieci - wylicza.

Z czego jednak wynikają ceny ciepła i kto je określa? Sprawę wyjaśnia nam Katarzyna Mosur, prezes Skoczowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. - Każde przedsiębiorstwo energetyczne, w tym my, raz do roku musi występować do Urzędu Regulacji Energetyki o nową taryfę – jest do tego zobowiązane ustawowo. Może ją też zmienić pod wpływem wzrostu ceny paliwa - dlatego też gdy w ubiegłym roku podskoczyła ona z kwoty 1,15 zł na 3,14 zł za kubik gazu, musieliśmy skierować do URE prośbę o zmianę taryfy. Warto też dodać, że w taryfie zawarte są też wszystkie koszty jakie ponosi Spółka aby zabezpieczyć mieszkańcom Skoczowa ciepło systemowe - począwszy od ceny gazu, skończywszy na cenie papieru do drukarki. Nie wszystkie jednak są kwalifikowane - część urząd odrzuca, wskutek czego spółka prawa handlowego, która z definicji ma przynosić zyski, generuje stratę. Jednak mimo wszystko udało nam się przeprowadzić w ostatnich latach ogromne inwestycje, które zapewniają bezpieczeństwo w dostawach ciepła do naszych odbiorców - zaznacza. 

Dwie petycje. Lokalna i ogólnopolska

W ubiegłym miesiącu w sali Miejskiego Centrum Kultury "Integrator" odbyło się spotkanie z mieszkańcami, w którym uczestniczyło okolo 240 osób. Jego efektem było opracowanie wspomnianych dwóch petycji. - Pierwsza dotyczy naszego lokalnego problemu, czyli nadmiernie wysokich kosztów w stosunku do możliwych. Druga z kolei odnosi się do sposobu bezpośredniego dofinansowania odbiorców ciepła sieciowego - władze państwowe zapewniają bezpośrednie rekompensaty wszystkim grupom społecznym z wyjątkiem właścicieli mieszkań w spółdzielniach, wspólnotach mieszkaniowych, TBS-ach, czyli ogrzewanych przeważnie ciepłem sieciowym - zauważa Skowroński. - Ta druga petycja, skierowana do Ministerstwa Klimatu, ma charakter ogólnopolski. Pragniemy, aby kwota dofinansowania dla właścicieli lokali mieszkalnych została ustalona z mocą wsteczną. To oczywiście może spowodować pewien wzrost inflacji, ale przynajmniej będzie to koszt rozłożony na wszystkich, a nie tylko jedną grupę społeczną - dodaje.

Z pełną ich treścią można zapoznać się tutaj.

Burmistrz Skoczowa: każdy głos mieszkańca jest dla nas ważny

Obie petycje zostały złożone w ubiegły piątek w skoczowskim ratuszu. Do sprawy, na łamach Wieści Skoczowskich, odniósł się burmistrz Mirosław Sitko. - Petycje zostały złożone z istotnymi błędami formalnymi – niezgodnie z ustawą, w rozmowach pominięto Skoczowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, a jak mi przekazano, także Skoczowską Energetykę Cieplną. Pomimo tego nie pozostawiamy sprawy bez rozpoznania. Każdy głos mieszkańca Skoczowa ma dla nas wielką wagę i od 2014 roku podejmuję zawsze w najlepszej wierze decyzje, które mają tylko jeden priorytet: dobro mieszkańców - przekonuje. - Przypominam jednak, że kiedy Skoczowska Energetyka Cieplna spotkała się z problemem tragicznie wysokich opłat za emisję CO2 i drastycznych podwyżek cen węgla, to zarówno Gmina Skoczów, jak i SPK Sp. z o.o., wspólnoty mieszkaniowe oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wspólnota”, wspólnie zrobiliśmy wszystko, by pomóc SEC w zakupie węgla na zimę do ciepłowni, wykładając wspólnie na ten cel łącznie 2 mln zł. Potrafimy zatem partnersko rozmawiać i wspólnie rozwiązywać problemy dla dobra mieszkańców. Dlatego wierzę, że tak będzie i tym razem - dodaje.

Burmistrz zwraca też uwagę, że przy podejmowaniu decyzji warto uwzględnić perspektywę długoterminową. - W ciągu ostatnich lat, przed wielkim ogólnoeuropejskim, ale jednak przejściowym kryzysem cen paliw, ciepło z gazu produkowane przez SPK było ciepłem tańszym niż to produkowane przez SEC z węgla. Dlatego musimy uczynić wszystko, by przeciwdziałać wzrostom cen ogrzewania systemowego, ale musimy uczynić to działaniem racjonalnym, przemyślanym, nieimpulsywnym – takim, które nie obije się niekorzystnie na mieszkańcach np. za 2 lata. Już teraz, w marcu, mówi się o stopniowej ogólnoeuropejskiej tendencji spadkowej cen gazu na europejskich rynkach, o której nie było wiadomo w lutym, kiedy petycja była formułowana. Zaczniemy od rozmów z dostawcą gazu – renegocjacji cen tego paliwa. Kolejnym krokiem będzie rozmowa z SEC. Musimy jednak działać racjonalnie, mądrze i bezpiecznie, bo tu chodzi o dobro i bezpieczeństwo ciepłownicze mieszkańców na lata - podkreśla Sitko.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

21
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-03-17 19:49:01
miriam11: "A ja to panie, ciepło mam z kaloryfera"
2023-03-17 20:26:18
Waldek_M: Dobrze że ludzie się budzą. Dość eko terroru. ____ W Krakowie totalna klapa - całkowity zakaz palenia węglem i drewnem -- spowodował spadek zanieczyszczeń tylko o 40% -- A tak kłamali że smogi są przez niską emisję ___ Cały ETS to brudne złodziejstwo - tak nas UE okrada
2023-03-17 21:18:29
ciotka matylda: Tak to jest jak mamy monopolistę na rynku gazu. Rząd się chwali,że zdywersyfikował dostawy gazu. Co z tego jeżeli ceny gazu ustala pan Obajtek,który uwierzył ,że jest szejkiem. Od jego kaprysu zależą nie tylko ceny paliw ale też gazu. Główny ekonomista ORLENu w wywiadzie dla TVN wyraźnie stwierdził,że Orlen nie jest od tego aby pomagać Polakom. Szalone zyski ORLENu pokazują jasno,że szejk Obajtek robi nas w bambuko (spadające ceny ropy i gazu) zawyżając ceny paliw i gazu! Rząd nie reaguje bo czerpie potężną kasę z inflacji! ,, Każdy punkt procentowy inflacji to jest 4,7 mld zł więcej dochodów w budżecie państwa — przyznał wiceminister finansów Artur Soboń". Burmistrz naszego miasta ma potężny problem. Bo jak tu wytłumaczyć ludziom,że rządząca ekipa łupi nas na każdym kroku i nie podpaść swoim politycznym mocodawcom. Wszak wybory do parlamentu blisko. Nie nadaremno Skoczów był teatrem politycznym PiSu. No ale klaszczemy i cieszymy się z rządów PiS prosząc aby rządzili dalej następną kadencje!
2023-03-18 05:27:50
Vito: To najczęściej mieszkańcy miast są zwolennikami życia proeko. Wycofywaniem węgla i paliw kopalnych, najczęściej ci których świadomość jest na poziomie "ciepło mam z kaloryfera", jak to ładnie ujęła Miriam. Ale gdy okazuje się że eko to wyższe rachunki to nagle węgiel jest super. Będziemy robić na prąd i ciepło, ale będziemy nowocześni, europejscy. Nic tylko skakać z radości.
2023-03-18 06:06:52
GusGus: Kochani Skoczowiocy, przecież mamy w kraju władzę, którą sami swoim wyborem i podczas wyborów parlamentarnych i prezydenckich, legitymizowaliście. To dzięki takim miejscowościom jak Skoczów właśnie, mamy gospodarzy w kraju, którzy nam ten cud gospodarczy fundują. Powinniście więc do ministerstwa raczej pisać jakieś laurki z pochwałami( Jarosław! Jarosław!) jak Wam teraz jest dobrze i wspaniale. Nie rozumiem tego narzekania w przypadku opłat za media. Na pocieszenie mogę tylko przypomnieć, że przynajmniej w sklepach jest tanio i na pewno ceny w dalszym ciągu będą spadały a pensje ( już i tak wysokie bo przecież zaraz przegonimy Niemcy) rosły. Trzymajcie się więc ciepło i do następnych wyborów. Mam nadzieję, że zagłosujecie podobnie jak poprzednio aby nasz kraj rósł w siłę a ludziom żyło się lepiej.
2023-03-18 06:41:34
krzysztof.nnn: To PiS rządzi w Skoczowie o ładnych kilku lat, , PiS wyremontował sobie za ciężkie miliony kamienicę przy rynku i kilkanaście tam etatów dla swoich pociotków urządził, PiS podwyższa opłaty za śmieci i ciepło, PiS a nie ekologia doprowadził do tego że węgiel polski jest najdroższy na świecie, PiS miliardy wydaje na propagandę biskupów Rydzuka i kurwizję zamiast na transformacje energetyczną termomodernizację i OZE, PiS bezczelnie doi Polaków na stacjach benzynowych, PiS odebrał Polakom i Polsce setki miliardów z UE, PiS doprowadził do tego że Polska już zapłaciła pół miliarda euro kar do UE - i teraz ktoś zdziwiony, że musi zapłacić więcej za masło, pietruszkę, chleb prąd i ogrzewanie?...a może jeszcze ten ktoś na PiS głosował ?...
2023-03-18 09:20:37
one: Mieszkańcy Skoczowa po prostu na własnej kieszeni odczuli skutki polityki ekologicznej, która w żadnym stopniu nie chroni planety ale z pewnością powoduje zubożenie społeczeństwa. Głosujcie nadal na partie lewackie...
2023-03-18 09:26:44
one: Odnośnie gazu - wdzięczność możecie wyrazić rządowi Kazimierza Marcinkiewicza, który podjął decyzję o gazoporcie (kontynuowaną przez następne rządy, w tym PO/PSL). Ceny węgla - podziękujcie opozycji, która wymuszała na rządzie PiS natychmiastowe odstąpienie od importu węgla - zamiast w imię ponadpartyjnych interesów zachęcić do odejścia od importu węgla z Rosji razem z resztą Europy.
2023-03-18 09:28:26
one: W następnej kolejności - przygotujcie się na powolne wycofywanie z użytku swoich samochodów, ponieważ to, że jeździcie autami spalinowymi nie podoba się lewactwu z UE. Zamiast tego otrzymacie propozycję zbiorkomów, hulajnog albo aut na abonament.
2023-03-18 09:29:35
GusGus: Jeszcze nie zapominajmy o tych wszystkich willach+ dla swoich, posadkach w zarządach CPK i tym podobnych, 1,5 mld zł na kancelarię premiera itd. Na to też skądś kasa musi się brać. Teraz niestety wyborcy pis odczuli to na własnej kieszeni. A ich zdziwienie bierze się stąd, że w telewizji propagandowej o tym nie usłyszą stąd to zaskoczenie cenami. Na pewno spółdzielnia i ciepłownia ukradła bo przecież w tv mówili, że nie ma prawa zdrożeć.
2023-03-18 09:31:11
one: Co do miliardów - najwięcej przepalonych miliardów (kilkaset) jest z powodu tzw. pandemii (czyli tego czasu, gdy nie mogliście mieszkańcy Skoczowa chodzić do lasu bo byście się pozarażali). Tyle w temacie. Nadal głosujcie na lewactwo.
2023-03-18 10:14:59
RysiekK22: Konstatuję smutnego fakta że ok 99% "pokrzywdzonych za drogim ciepłem" nie szanuje tego ciepła poprzez niedbanie o ograniczenie strat okiennych. Gdy szkodników uświadamiam że należy kłaść firany i zasłony na parapet i im wytłumaczam dlaczego ( że to hamuje niekorzystne ruch konwekcyjne transferujące ciepło i izoluje izbę od okna ) to ci szkodnicy "olewają" mą słuszną radę i ją wyszydzają, a potem lamentują że "zadrogo". Dobrze im tak !
2023-03-18 11:47:15
perpetua: one - tobie płacą za partyjną propagandę? Polacy boleśnie odczuwają skutki 8 lat rządów PiS i żaden partyjny propagandzista już Polaków nie oszuka mydleniem oczu o złej Unii, złych ekologach, złych Niemcach Francuzach itd, złej opozycji, złej pandemii, złym Tusku - PiS zaczął swe rządy od urządzenia burdelu w stadninach koni arabskich, potem rozlał ten burdel na całą Polskę - dziś Polacy na taczkach wywożą PiS-owskiego ministra rolnictwa a jutro wywiozą Kaczyńskiego, Ziobrę i ciebie
2023-03-18 11:56:55
św. Patryk.: a najgorszy dzisiaj jest TVN bo głośno mówi Polakom prawdę, onuś nie doczytał przekazu dnia - onusiu takich jak ty partyjnych klakierów znamy z PRL-u, mieli ciepłe posadki, zakłamane japy i poszli po '89 na śmietnik niemal wszyscy z wyjątkiem tych, co ich Kaczyński przygarnął do skradzionego Polakom folwarku na Srebrnej i w okolicach - twój los i twoich partyjnych kolegów po fachu jest przesądzony i taki sam dokładnie jak tych od Gomułki: szambo historii RP
2023-03-18 12:28:12
one: Za wmówienie ludziom, że spacer po lesie może być szkodliwy, za zamykanie kościołów, za brak podawania sobie ręki, za zamykanie biznesów - to wszystko zostanie rozliczone po stronie rządzących i lewackiej opozycji.
2023-03-18 12:31:32
one: Kilkadziesiąt miliardów strat przez błędne zarządzanie państwem w kryzysie tzw. pandemii, gigantyczna inflacja, przekupywanie obywateli socjalem, sprowadzenie do Polski kilkuset tysięcy imigrantów z Azji, przyzwolenie UE na katastrofalną politykę klimatyczną.
2023-03-18 15:42:29
oxjas1: Program "Polskie Szwalnie" kosztowal Polakow 258 mln zl, w jego ramach wytworzono miliony sztuk maseczek nie nadajacych sie do uzytku, a fabryka w Stalowej Woli nie wyprodukowala ani jednej maseczki. A te Afery poprzednikow to jedzenie osmiorniczek za 30 zl. Zaiste, afery przerazajace !
2023-03-18 17:03:39
koszor: One - przywracasz wiarę w ludzi. Oczadzonych w maskach niewiele przekona, co im pan w czarnym pudełku powie, to robią. Nie rozumieją też prostych zasad ekonomii, że jak gospodarka stoi, to ktoś za to zapłaci. Teraz wprowadzają ten ekodebilizm, ale jak rachunki rosną to nagle węgiel nie jest taki zły.
2023-03-18 23:45:48
Iwan: Nie rozumiem tych głupich komentarzy na temat partii kto jest winny z tych partii. Problem zaczął się tym że pozbierano podpisy na osiedlu w związku z rozliczeniem ciepła na powierzchnię i podzielniki ciepła nierówną proporcją. Wtedy prezes spółdzielni przebudził się z snu zimowego i zwołał zebranie mieszkańców o którym pisze że przyszło około 240 osób. Na tym zebraniu wziął udział między innymi burmistrz, zastępca burmistrza dyrektor firmy ciepłowniczej może ktoś jeszcze z rady miasta. Prezes przedstawiał mieszkańcom jakieś tabelki nic ciekawego co by mieszkańców interesowało bo podpisy nie były zbierane w innym celu, Mieszkańcy wyszli z zebrania zawiedzeni. Wg mojej wiedzy jest około 500 podpisów jednak prezes spółdzielni najprawdopodobniej nie odpowiedział mieszkańcom na podpisy. Na tym zebraniu mieszkańcy spółdzielni dowiedzieli się że w większości osiedle jest ogrzewane droższym ciepłem gazowym. Po tym zebraniu zarząd spółdzielni wysłał do mieszkańców osiedli petycję do podpisania i oddania jej do spółdzielni do dnia 6 marca. Tak wygląda cała prawda celem sprostowania. Gdyby nie podpisy mieszkańców o zmianę rozliczenia ciepła sprawa ta nie miałaby miejsca. Więc głupie komentarze kto jest winny PO czy PIS darujcie sobie bo bez względu jaki jest temat zawsze te same osoby dodają politykę nie związaną z tematem
2023-03-19 08:31:24
Ar--Ai: Iwasiu ty chyba z księżyca spadłeś albo prosto zza Buga i faktycznie nie wiesz skąd się wzięły podwyżki czynszów i dlaczego
2023-03-19 13:30:17
ciotka matylda: Dyskusja i obwinianie p.Burmistrza Skoczowa to bezsensu. Mamy jednego winnego i to jest rząd,który uwierzył jednemu sołtysowi z Pcimia powierzając mu stworzenie monopolistycznego molocha paliwowego! Obajtek będzie budował farmy wiatrowe i małe reaktory! A to nic innego jak potężny kartel paliwowo energetyczny! Będą nas łupić zgodnie z prawem i zachciankami! Wolą łupić nas w cenach energii i paliw co daje duże przypływy do budżetu nie zważając na to,że ceny tych nośników mają wpływ na inflację! Potem dureń MM wrzeszczy na cały świat o kolejnej tarczy! Pieniądze na tą tarczę uprzednio zdarł z nas! I koło się zamyka! I jeszcze uwaga do słów p.Burmistrza cytat:,,Mirosław Sitko. - Petycje zostały złożone z istotnymi błędami formalnymi – niezgodnie z ustawą, w rozmowach pominięto Skoczowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, a jak mi przekazano, także Skoczowską Energetykę Cieplną.,, Pytanie,od kiedy to partia której jest pan działaczem przestrzega przepisów? Konstytucja? To szmata wg niejakiej Krysi Trybunalskiej! Jeśli to jest niezgodne prawem to po prostu zwraca pan petycję do poprawy i kropka! Chyba,że wzorem prominentów PiS nie boi się pan konsekwencji,bo co nam zrobicie?!.Prawo i Sprawiedliwość to oksymoron panie Burmistrzu!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: