Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Goleszów: wandal zniszczył drzwi do kościoła

Policja szuka osoby, która na drzwiach kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Goleszowie zamieściła obraźliwe treści. Sylwia Cieślar wydała w tej sprawie oświadczenie.

- Stanowczo potępiam tego typu działania i w miarę możliwości dołożę wszelkich starań, by sprawca lub sprawcy tego działania zostali schwytani i ukarani. Nasza gmina jest przykładem wielokulturowej i wielowyznaniowej społeczności, w której nie ma miejsca na tego typu działania - napisała wójtka gminy na Facebooku.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

49
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-29 13:19:27
tom lem: OJ TAM, OJ TAM, krzysio +-, jasper-ek są zorientowani kto wypisał ten manifest na drzwiach , nie trzeba daleko szukać, sami wielokroć podobne wypisywali na OX, no i Adam Darski też ma coś do powiedzenia w sprawie.
2020-07-29 14:09:33
Antykler Forte: Kościół już tyle wydoił od państwa i owieczek, że na przemalowanie powinno wystarczyć - gorzej będzie z niejakim Gulbinowiczem, co mu nawet historycy z IPN oprócz współpracy z SB się dziś do doopy dobierają za jego "słabości dotyczące niemoralnego życia" - i tak kolejny katolicki przewielebny odchodzi w hańbie na śmietnik historii
2020-07-29 14:39:46
św. Patryk: W polskiej szkole jest 7 razy więcej godzin religii niż fizyki czy chemii, no więc w końcu są efekty ;)
2020-07-29 14:46:16
Vito: Antykler, ale o tym że wcześniej państwo komusze zajumalo kościołowi to już nie pamiętasz!? Komusze główki widzą tylko w jedną stronę.
2020-07-29 14:53:25
pogromca ciemnoty: Komisarz UE ds. równości Helena Dalli poinformowała, że sześć polskich gmin, w których przyjęto uchwały o "strefach wolnych od LGBT", nie dostanie europejskich funduszy na partnerstwo miast. Przez homofobię i łamanie unijnych wartości Polska traci pieniądze z budżetu UE. Brawo! Tak trzymać i nie popuszczać z ziemniakami.
2020-07-29 14:55:29
pogromca ciemnoty: z ciemniakami miało być... mały błąd
2020-07-29 14:57:42
tom lem: ...toć to pachnie kolejnymi tezami na drzwiach kościoła, propagatorów unijnych dopłat, do światopoglądowej rewolucji ;-))
2020-07-29 16:33:14
koszor: Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
2020-07-29 17:00:31
Dowgird: Czyn godny potępienia. @Vito a kościół wypracował uczciwie majątek? Czy też zajumał jak to określasz? Różnymi formami... zresztą kościół i majątek? Ucz się całe życie, Wiedza Cię wyzwoli...
2020-07-29 17:07:14
Antykler Forte: głupi jesteś jak but, Vito - przyrównując kościół katolicki do rządów komuny obrażasz komunistów - ci pod presją Moskwy i wojsk radzieckich działali, rządzili na tyle na ile im pozwolono jak najlepiej dla Polski i Polaków, i przede wszystkim nie byli oszustami i złodziejami jak kler, a kościołowi nie odebrano nic czego by się biskupi własną praca dorobili - inna sprawa, że wojna i PRL wielu ludziom uczyniły straty, ale tylko przekupny kler katolicki z nawiązką sobie je odbił na kolaboracji z politykami w III RP i teraz za katobolszewii
2020-07-29 17:11:12
Antykler Forte: @pogromca: ziemniaki - ciemniaki - istebniaki, na jedno wychodzi
2020-07-29 18:04:33
stefanbbn: smutne to i przerazajace,glupi wybryk mlodocianych czy atak na kosciol, jakby nie bylo dotyczy to nas wszystkich wierzacych i niewierzacych,nienawisc, nietolerancja,dyskryminacja temu wszystkiemu wszyscy ludzie porzadni musza powiedzic NIE,mam nadzieje ze sprawcy odpowiedza za swoj czyn.WSTYD
2020-07-29 18:05:31
jasper: tom lem, jak juz tak na sile wywolujesz mnie do odpowiedzi, to podaje - najciemniej pod latarnia. Cos mi sie wydaje, ze to mogl zrobic ksiadz, zeby wyludzic pieniadze na nowe drzwi ( w czasie koronawirusa zmalaly datki z tacy). Jak juz insynuacje, to moga byc i w druga strone :) Kombinuj dalej ...
2020-07-29 18:05:34
jasper: tom lem, jak juz tak na sile wywolujesz mnie do odpowiedzi, to podaje - najciemniej pod latarnia. Cos mi sie wydaje, ze to mogl zrobic ksiadz, zeby wyludzic pieniadze na nowe drzwi ( w czasie koronawirusa zmalaly datki z tacy). Jak juz insynuacje, to moga byc i w druga strone :) Kombinuj dalej ...
2020-07-29 18:09:48
jasper: Vito, zapomniales wspomniec, ze KK chcial nawet „odzyskac” zamek ksiazat pomorskich w Szczecinie, „bo byla tam kaplica”, niewazne, ze protestancka. Zajmowal sie tez na masowa skale handlem samochodami w ramach wspierania „kultu religijnego”. I ciagle malo.
2020-07-29 18:19:17
donekT: Jak się okazuje, liczba profanacji oraz ataków na świątynie i duchowieństwo w Europie niepokojąco wzrasta. Niewątpliwie, jest to jeden z bardziej przemilczanych problemów. Do ataków dochodzi wobec Chrześcijan, głównie Katolików. Okazuje się, iż gdy bezcześci się kościoły, rozbija posągi i napada na księży, media tak nazywanego głównego nurtu milczą. Niewątpliwie spirala nienawiści narasta, przy bezczynności zwłaszcza UE.
2020-07-29 18:20:08
donekT: Przykłady? W Szczecinie w lipcu roku 2019 pobito księdza Aleksandra Ziejewskiego, za to, że odmówił wydania ornatów trzem napastnikom, twierdzącym, że chcą rzekomo odprawić nabożeństwo. W Grossholbach w Niemczech włamywacze wyrwali ze ściany krzyż, oderwali od niego figurę Jezusa, spalili ją, a następnie porozbijali posągi świętych. W Saint- Budoc a Porsponder we Francji w tamtejszej kaplicy znaleziono wymiociny w pojemniku z wodą święconą, pety przed obrazem Marii i wyrzucony do kosza krucyfiks. W Saint- Eloi zdemolowano kościół i otwarto pojemnik z komunikantami. W Marsylii natomiast pomalowano Jezusa na krzyżu. W Bourg- Achard dwukrotnie próbowano podłożyć ogień pod pochodzący ze średniowiecza Kościół. W Asson ktoś włamał się do kościoła, złamał na pół krzyż i rozłożył jego fragmenty na ołtarzu. W Vincennes nieznani sprawcy odcięli głowę posągowi modlącego się pastuszka. W Fatimie, w Portugalii, nieznani sprawcy pomalowali żółtą farbą twarze i okolice krocza postaci przedstawionych na płaskorzeźbach stacji drogi krzyżowej. W Crebbio, we Włoszech, ekskrementami zostały wysmarowane drzwi wejściowe, chodnik i ławki, które kto zmuszony był posprzątać? To tylko początek długiej listy odnotowanej w bieżącym roku serii ataków. W samej Francji liczba wystąpień o charakterze antychrześcijańskim, o różnym rodzaju, wzrosła czterokrotnie od roku 2008. W pierwszym kwartale roku 2019 francuski MSW naliczył 230 przypadków ataków. W Irlandii Północnej, w kraju wielkości woj. lubuskiego, w ciągu trzech ostatnich lat odnotowano aż 445 ataków, w większości na terytorium Belfastu. W Szkocji, w Glasgow aresztowano mężczyznę, który opluł katolickiego księdza. W stołecznym kościele św. Szymona nieznani sprawcy roztrzaskali posąg Chrystusa i zdemolowali ołtarz Czarnej Madonny (DO TEGO RASIŚCI!!!). Ataki dotyczą również kościołów ewangelickich i anglikańskich.
2020-07-29 18:20:53
donekT: Kto za to odpowiada? Jako głównych podejrzanych wskazuje się skrajnie lewicowych lewackich aktywistów (bojówkarzy), satanistów i feministki. Winowajcy pozostawiają często po sobie ślady, takie jak napisy // Kościół = Śmierć//, // Jedyny kościół dający oświecenie to ten, który płonie //, // Religia opium dla ludu //, → Tego rodzaju ataków z pewnością nie dopuszczają się przedstawiciele innych religii, zwłaszcza monoteistycznych. → powtarzającym się w tych incydentach motywem są satanistyczne znaki jak 666 albo hasła dotyczące wyzwolenia seksualnego lub z wypisywaniem antyklerykalnych haseł na ścianach świątyń z kradzieżą przedmiotów kultu włącznie. Jak się okazuje, choć w nowoczesnych państwach nauczono się dbać o prawa mniejszości, gorzej z obroną religii, która, choć pogrążona w kryzysie, nadal uznawana jest w wielu krajach za dominującą. Zachodnie elity polityczne zdają się w ogóle nie dostrzegać problemu prześladowania wyznawców chrześcijaństwa na świecie i w Europie. Co gorsza, nadal uznają Chrześcijaństwo za religię uprzywilejowaną.
2020-07-29 18:22:00
donekT: W przypadku rejonu Bliskiego Wschodu wiemy, że w Iraku w 2003 roku mieszkało około 1,5 mln Chrześcijan na około 38 mln ogółu ludności, dziś w państwie nad Eufratem i Tygrysem jest ich niecałe 100 tys. i zdaje się, że prognozy nie są zbyt optymistyczne. Z podobną sytuacją możemy się spotkać w Syrii, Libanie i w innych państwach regionu. O tym, że wolność religijna jest w świecie zagrożona, zdają się potwierdzać liczne raporty. Jak się okazuje, Chrześcijaństwo może się uważać, za jedną z najbardziej prześladowanych religii na świecie. Na tle opisanej sytuacji państwa UE nie stanowią wyjątku, choć tu prześladowanie ma jeszcze nieco złagodzona formę. Być może jest to związane z tak nazywanym rozwodnieniem się ortodoksji Chrześcijan mieszkających na ternie UE. Możemy zauważyć, że w UE mamy do czynienia z czymś na kształt pełzającej chrystianofobii, zauważalne jest nasilające się uczulenie na wszystko, co chrześcijańskie. Zdaje się, iż dla Brukseli obecnie najważniejsze jest propagowanie NEOMARKSIZMU. Brak reakcji polityków UE wobec prześladowań i związanym z tym łamaniem praw człowieka i obywatela, zwłaszcza w odniesieniu do takich krajów jak np. Pakistan, czy Nigeria etc., czy sytuacji wewnątrz UE stanowi zachowanie KARYGODNE.
2020-07-29 18:22:45
donekT: Przykłady z regionu? Kościół w Gutach // https://wiadomosci.ox.pl/splonal-xvi-wieczny-kosciol-wideo,37879 // Krzyż w Skoczowie, przy ul. Mickiewicza // https://wiadomosci.ox.pl/ulamal-stopy-jezusowi,38756 // Kapliczka w Skoczowie // https://beskidzka24.pl/zdemolowali-kapliczke-w-skoczowie/ // Kradzież sprzętu liturgicznego // https://wiadomosci.ox.pl/ukradl-z-kosciola-mosiezny-gong,37830 // https://wiadomosci.ox.pl/brenna-napad-na-duchownego,62919//.
2020-07-29 19:29:17
jasper: Nie ma to, jak zwykly wandalizm polaczyc z ideologia KK - prawda donek vel bronek. Np. Skoczow - „ Do dewastacji dochodzi najczęściej w trakcie weekendów. Urzędnicy podają tylko kilka przykładów z ostatnich kilku tygodni. Jednym z najczęściej niszczonych miejsc jest chodnik nad Bładnicą. Co jakiś czas wypełniające ramę barierek siatki są wyłamywane. Po ich naprawieniu, po jakimś czasie, znów są niszczone. Straż Miejska zanotowała już siedem takich przypadków. Na skwerze przy rondzie na ulicy Objazdowej, w pobliżu kina, jeszcze do niedawna stała drewniana instalacja przedstawiająca Pegaza. Na początku marca został zniszczony. Kilka dni później zniszczone zostało oświetlenie skweru na ścieżce szlaku sarkandrowskiego, którym wchodzi się na Kaplicówkę. Nieznani sprawcy wyrwali parapety z okien w budynku biurowym przy ul. Fabrycznej. W innych miejscach zniszczono, a czasem wyrywano znaki drogowe, uszkodzono ławki parkowe, obsmarowane farbami nowe elewacje, wywrócono i demolowane uliczne kosze na śmieci. Do dewastacji dochodzi nie tylko w Skoczowie, ale również w innych sołectwach.“ Wandalizm istnial i bedzie istniec - niestety, bo tacy sa ludzie ! Chodz dziwne, ze w panstwie z przewazajaca iloscia katolikow ( ponoc 95% i religia w szkolach) maja miejsce akta wandalizmu. Dlatego przestan donus fandzolic ideologicznie !
2020-07-29 19:32:26
czesiohill: donekT: jakiegoż to wyznania byli wywołani przez Ciebie złodzieje, bandyci, malwersanci. Czyżby nie chodzili na religię i nie uczyli się Katechizmu? Lewakami, jak Ty to nazywasz, stali się, bo mieli wykłady z marksizmu, a nie 10 przykazań? Feministki pomalowały drzwi, bo Ziobryści wystąpili o wycofanie się z Konwencji Stambulskiej? Upały podziałały na główkę? Ogarnij się człowieku i spójrz na źdźbło w swoim oku.
2020-07-29 20:31:24
Antykler Forte: @stefanbb: smutne i przerażające to są napisy takie jak "UA - VON", "UKRAINA DO GAZU", "PAMIĘTAJ ŻYDZIE JEBANY - WISŁA", "KONFEDERAJA PRZECIW ŻYDOM #447", "ANTY JUDE", "JEBAĆ ŻYDÓW" itd, powszechne na murach w wielu POLSKICH, KATOLICKICH miastach i miasteczkach
2020-07-29 20:37:20
Antykler Forte: ...a ten napis z Goleszowa według mnie pokazuje, że radiomaryjni zdejmują maseczki i szykują się do przejmowania parafii
2020-07-29 20:48:25
stefanbbn: antykler to prawda ale artykul dotyczy dewastacji w Goleszowie,zadnej TOLERANCJI DLA DYSKRYMINACJI--- to moja zasada.
2020-07-29 20:55:19
Antykler Forte: @stefan: ja widzę wyraźnie "ORA PRO NOBIS LUCIFER", po naszemu "módl się za nami Lucyferze" - wandalizm owszem, ale gdzie tu jaka dyskryminacja?!... chyba autorów napisu przez tych, co ich o nią posądzają
2020-07-29 20:55:30
kemot: strasznie mulące jest wasze wiązanie zwykłego wandalizmu ludzi którzy nawet nie rozumieją tego co nabazgrali czy to o lucyferze czy to o żydach z jakąkolwiek ideologią czy religią, faktem jest, że "nasza" władza robi wszystko żeby podzielić ten naród i zarówno ten wandalizm jak i część komentarzy świadczy o tym, że im się udaje
2020-07-29 21:03:22
wojtoj: pewnie pijacki wybryk znudzonej młodzieży. Jakikolwiek akt wandalizmu zasługuje na potępienie. Przecież to niszczenie cudzej własności, cudzego prawa do posiadania. P.S. Czy wójt Istebnej odebrała już odmowę pozyskania środków unijnych za odmowę posiadania odrębnego zdania przez mieszkańców w kwestii LGBT? Przecież to podobny akt wandalizmu.
2020-07-29 21:12:09
Andrzej Dupa: "Lucyferianizm – systemy wierzeń, zarówno teistycznych, jak i ateistycznych, w których przedmiotem rozważań jest natura dobra i zła, które symbolizuje Lucyfer. Lucyferianizm odnosi się do judeochrześcijańskiej koncepcji dobra i zła. Niekiedy lucyferianizm jest błędnie utożsamiany z satanizmem" (więcej w wikipedii i w necie)
2020-07-29 21:17:27
tom lem: ... i dupa wypowiedziała się o lucyferze - postęp - wypowiada się z szacunkiem ,
2020-07-29 21:19:04
Antykler Forte: no więc proszę bardzo: "DUALISTYCZNE WIZJE LUCYFERIANIZMU - Zło towarzyszy nam od zarania dziejów oraz stanowi ważny problem zajmujący umysły twórców wszelkich teorii filozoficznych, prawnych czy etycznych, jak również doktryn religijnych. Przy czym w kręgu tych ostatnich, posiadających zwłaszcza odniesienia do religii politeistycznych, przybiera ono najczęściej postać określonego bóstwa bądź demona będącego równocześnie jego kreatorem. Najbardziej wszak skomplikowane rozumienie zła, posiadające także szczególną siłę wyrazu, zawierają doktryny religii monoteistycznych. Szczególnie wyraziście dany problem zarysowany został w tzw. argumencie Epikura (IV–III w. p.n.e.), który głosił: „Albo Bóg chce usunąć zło i nie może, lub może i nie chce, lub nie może i nie chce, lub może i chce. Jeśli chce i nie może, to jest słaby, co Boga nie dotyczy. Jeśli może i nie chce, wówczas jest zawistny, co w równym stopniu jest Bogu obce. Jeśli nie chce i nie może, to jest zarówno zawistny, jak i słaby, i znowu nie dotyczy to Boga. Lecz jeżeli chce i może, co jedynie jest godne Boga, skąd zatem bierze się zło i dlaczego go nie usunie?”. W przytoczonym argumencie-pytaniu o unde malum zawarta została znaczna doza sceptycyzmu towarzyszącego także i późniejszym refleksjom nad genezą, jak również istotą zła w doktrynie chrześcijańskiej. "
2020-07-30 11:42:46
tom lem: ... "Były też dwa szczególne drzewa: życia oraz poznania dobra i zła. Człowiek usłyszał zakaz jedzenia owoców z drugiego z drzew pod groźbą śmierci. Sprawa wyglądała na jasną, choć, jak się później okazało, "Antykler Forte" i tak stwierdził, że zasady są po to, by je łamać..."
2020-07-30 17:09:30
krzysztof.mm: nagle wielkie HALO w Goleszowie, nawet wójtka zabiera głos bo ktoś nabazgrał kilka słów po łacinie na drzwiach K O Ś C I O Ł A ! ! ! - pani Cieślar, pani naprawdę nie ma większych problemów w gminie ? ? !...
2020-07-30 17:17:23
Janusz Foltyn: Napis świadczy o erudycji autora. Tej cechy nie posiada "donekT". Jego spamy to zbiór chamskich inwektyw i insynuacji, zmanipulowanych półprawd i bezwstydnej erystyki. "Poszkodowanym" proponuję użyć ciepłej wody i płynu Ludwik. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę.
2020-07-30 21:01:40
tom lem: ...jakie tam HALO! przecież "nic się nie stało", ktoś nabazgrał kilka słów na drzwiach, których nie rozumie nawet portalowy erudyta a zwłaszcza nie rozumie symboli odwróconego krzyża przed kościołem chrześcijańskim. Ciekawe czy policja zrobi użytek z " obrazy uczuć religijnych" w miejscu publicznym, czy uzna fakt za incydent sprawcy, niemożliwy do ustalenia;-)
2020-07-30 23:05:26
Janusz Foltyn: Do tom lem. Odwrócony Krzyż czyli Krzyż św. Piotra. W czasach współczesnych symbolizuje postawę antyklerykalną. Lucyfer po łacinie oznacza: niosący światło. Z kolei symbol pentagramu był znany już w neolicie. Poza tym Kościół Rzymsko-Katolicki nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem tylko przejął spuściznę po Cesarstwie Zachodniorzymskim.
2020-07-30 23:39:59
MAJOr: A niech prosi o modlitwę kogo tam chce ale żeby manifestować to w ten sposób by się popisać? Słabe wręcz żenujące.
2020-07-31 06:41:58
tom lem: ... jeszcze trochę wpisów pod tym artykułem, a będzie na 100% wiadome, kto ...
2020-07-31 08:39:35
św. Patryk: donek??...
2020-07-31 12:59:10
Janusz Foltyn: Szanowny tomie lemie. Zamiast rzeczowo odnieść się do mojego postu, zresztą nie tylko mojego, piszesz dwuznaczne sugestie. Według zasad dobrego wychowania jesteś bezczelnym arogantem.
2020-07-31 13:59:44
tom lem: ... do czego się tu odnosić Szanowny "Januszu", gdy czytasz zdanie sylabami ;-) jak zrozumiesz całość mądrości na drzwiach kościoła, to mi jeszcze raz wyjaśnisz - z pewnością.
2020-07-31 16:12:49
donekT: czesiohill-Q Marks również jest produktem KATECHEZ i to bardzo biblijnych...
2020-07-31 16:14:03
donekT: #OULANEM
2020-07-31 16:30:52
Janusz Foltyn: Szanowny tomie lemie. Umieszczenie mojego imienia w cudzysłowie świadczy o braku manier, dlatego podtrzymuję moją opinię na twój temat. Nie nam oceniać czy ktoś potrafi czytać ze zrozumieniem czy nie. W moim poście, który jest małym uzupełnieniem tego co pisał Antykler Forte, nie zająłem się analizą treści zwrotu modlitewnego i symboli. Szeroki kontekst kulturowy narzuca wielość interpretacji, dlatego niczego ponownie nie będę wyjaśniał.
2020-07-31 16:40:44
jasper: Ciekawe, czy wandalizm czyli powieszenie plakatu wyborczego Dudy na krzyzu na Giewoncie obrazil uczucia religijne i wartosci chrzescijanskie rodzimych „dewotow“ czy nie ??!
2020-08-01 10:05:05
czesiohill: Co to są wartości religijne?
2020-08-01 22:10:54
czesiohill: Oczywiście miały być uczucia religijne. Wartości religijne - bez sensu. Przymoczka.
2020-08-02 14:32:02
FoxTrot: Cześć czerwoni piewcy tęczowej równości. Kiedy pojawią się napisy na jakiejkolwiek synagodze lub meczecie - temat jest mielony przez nagłówki światowych gazet i portali, a koszty pokrywa samorząd, aby pokazać jaki to nie jest anty.. Kiedy niszczy się i profanuje katolickie świątynie i symbole - wszystko jest ok.
2020-08-11 19:35:23
format: A może po prostu na plebanii była impreza. Obecnie niewielu ludzi posługuje się łaciną, ale wśród kościelnych urzędników jest ich wielu...czasem się może film urwać i można dać czadu...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: