Gdzie na wycieczkę górską? Z Brennej Chrobaczy na Błatnią bez szlaku
Do przejścia mamy niespełna 9 km, co zajmie nam około 4 godzin samego marszu. Poprowadzi nas naniesiony na mapy.cz ślad trasy
Wyruszamy z przystanku autobusowego Brenna Chrobaczy. Możemy dojechać autobusem. Jeśli wolimy dojechać samochodem, to po prostu znaleźć musimy w okolicy jakieś miejsce, by zaparkować. I dojść, choćby z parkingu przy kościele czy w centrum miejscowości, do wylotu doliny Chrobaczy.
Ruszamy początkowo asfaltową ulicą Chrobaczy. Ulica biegnie wzdłuż potoku o tej samej nazwie, doliną o tejże samej nazwie – Chrobaczy.
Asfaltową nawierzchnię będziemy mieć pod stopami przez pierwsze 1,3 km, odkąd z ulicy Bukowa (przedłużenie Wyzwolenia w stronę Brennej Bukowej) skręcimy w ulicę Chrobaczy. Po wspomnianym 1,3 km asfalt się kończy. Dalej w górę poprowadzi nas leśna, kamienista droga. Ponieważ nie podążamy znakowanym szlakiem, a po drodze będziemy mijali kilka skrzyżowań leśnych dróg, w zasadzie bez tabletu lub smartfona z zainstalowaną aplikacją mapy.cz i wczytaną trasą się nie obejdzie. Tak więc będąc jeszcze w zasięgi internetu należy pobrać ślad wędrówki. By kierować się nim internetu już nie potrzebujemy, wystarczy nam mieć włączoną lokalizację GPS.
Droga jest kamienista i stroma. Z pewnością będziemy mieli okazję spocić się i zasapać. Nagrodą będzie piękna, dookolna panorama podziwiana ze szczytu Błatniej. Opisywana była w odcinku Gdzie na wycieczkę górską? Z Brennej Bukowej na Karkoszczonkę i Błatnią, zejście do Brennej centrum.
Ze szczytu Błatniej kierujemy się w stronę Wielkiego Cisowego i pomnika partyzantów (opisanego w propozycji wycieczki Gdzie na wycieczkę górską? Z Jaworza Nałęża na Błatnią). Schodząc szlakiem ze szczytu Błatniej wpierw będziemy przechodzili obok schroniska PTTK na Błatniej, a 500 metrów dalej obok stylowego Rancho Błatnia. Jeśli więc chcielibyśmy posilić się czy zaspokoić pragnienie, to do wyboru mamy aż dwa obiekty w bliskiej odległości pół kilometra od siebie.
Spod pomnika początkowo schodzić będziemy tak, jak prowadzi zielony szlak turystyczny. Jednak rozstaniemy się z nim po 1,6 km. Podczas gdy znaki zielonego szlaku turystycznego prowadzą turystę w prawo, my podążamy prosto.
Po niecałych 600 metrach znajdziemy się pod nadajnikiem Telewizyjnej Stacji Retransmisyjnej – charakterystycznym punktem orientacyjnym przez miejscowych zwanym przekaźnikiem.
Spod przekaźnika kierujemy się dalej w dół, do czego przyda się nam mapa. W dół prowadzą dwie drogi. My wybieramy tę w lewo. Po 400 metrach będziemy przy pierwszych, położonych wysoko na zboczu domostwach. Stąd następne 700 metrów w dół pójdziemy już drogą utwardzoną. Doprowadzi nas ona do asfaltowej ul. Partyzantów, a ta po 130 metrach wyprowadzi nas na ul. Chrobaczy 130 metrów powyżej jej skrzyżowania z ul. Bukową, gdzie zaczynaliśmy wycieczkę.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.