Filigran na ścianie
Filigran cieszyński występuje tylko na Śląsku Cieszyńskim. Znany jest od XVIII wieku, choć sam sposób wytwarzania biżuterii (łączenia cieniutkich, pojedynczych drucików, ułożonych w ażurowe motywy) sięga początków Mezopotamii, Syrii i Azji Środkowej, czyli nawet 2500 lat p.n.e.
Filigran to pracochłonne i misterne rzemiosło, wymagające dużo precyzji, cierpliwości oraz zmysłu artystycznego. Cieszyńska filigranowa biżuteria jest stałym elementem stroju cieszyńskiego.
To właśnie temu niewielkiemu, ale jakże znaczącemu elementowi kultury cieszyńskiej poświęcono drugi z murali zaproponowanych w ramach projektu „Murale po cieszyńsku" w zeszłorocznej edycji Budżetu obywatelskiego w Cieszynie (Pisaliśmy: Masz dwa tygodnie na decyzję ). Nową ozdobę miasta można już podziwiać na ul. Popiołka.
- Realizacja pod nazwą „Filigran cieszyński" znajduje się na ścianie budynku mieszkalnego przy ul. Popiołka 2 w Cieszynie. Dziękujemy Fundacji aktywności społecznej Cieszynianka/Osiedlowe Centrum Kultury i Rekreacji za pomysł i inspirację, Malof Design za projekt, Dominik Rt za wykonanie - dziękują urzęndicy i zachęcają do głosowania w bieżącej edycji budżetu obywatelskiego: - Przed nami głosowanie w kolejnej edycji Budżet obywatelski w Cieszynie. Zachęcamy do uczestnictwa, bo widać, że warto!
Red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.