Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Europejskie Dni Dziedzictwa na Śląsku Cieszyńskim

We wrześniu 2018 roku odbędzie się 26. Edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. W związku z tym planowane są wydarzenia, dzięki którym przybliżone zostaną wszystkie pozycje, wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbywać się będą również na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Już po raz drugi, wszyscy entuzjaści dziedzictwa kulturowego będą mogli odwiedzić pracownię Jerzego Wałgi, mieszczącą się przy ulicy Stary Targ 2 w Cieszynie. Pod tym samym adresem mieści się Izba Cieszyńskich Mistrzów, również prowadzona przez pana Wałgę. Cieszyński rusznikarz wykonuje strzelby cieszynki, które nie są replikami – specjalna komisja w latach 80. ubiegłego wieku orzekła, iż Jerzy Wałga kontynuuje dzieło dawnych cieszyńskich mistrzów, a jego wyroby są oryginalnymi cieszynkami, nie zaś ich replikami.
Cieszynka znajduje się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a w związku z Europejskimi Dniami Dziedzictwa w 2018 już po raz drugi cieszyński mistrz zaprasza do siebie. 15 i 16 września będzie można zobaczyć, w jaki sposób wykonywane są cieszynki, poznać ich historię, a także dowiedzieć się więcej o samym rzemiośle oraz o rzemieślniczej historii rodziny Wałgów – w tym roku mistrz rusznikarz dba bowiem o upamiętnienie 100. Rocznicy założenia przedsiębiorstwa taksówkarskiego przez jego dziadka, Jana Wałgę. Siedzibą tej firmy od maja 1918 roku była kamienica, w której aktualnie mieści się pracownia rusznikarza. - Już po raz drugi, z inicjatywy Ministerstwa Kultury w weekend otwartych pracowni zwiedzić będzie można również pracownię rusznikarstwa artystycznego. Jest to szansa, aby lepiej poznać samo rzemiosło, czy też jego historię. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa udział biorą wszystkie pracownie, w których tworzy się dzieła, wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, w związku z tym również ta znajdująca się w Cieszynie – informuje Jerzy Wałga, cieszyński rusznikarz.

W tym roku jednak w Weekend Otwartych Pracowni można będzie udać się również do Istebnej i Koniakowa. W 2017 roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wpisane zostały koronki koniakowskie. W związku z tym w dniach 15-16 września 2018 roku wszyscy zainteresowani są zaproszeni do Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, Galerii na Szańcach w Koniakowie, czy też do Muzeum Koronki Koniakowskiej, gdzie będzie można zobaczyć arcydzieła, które wychodzą spod rąk najznakomitszych artystów w dziedzinie koronczarstwa oraz dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.

W programie także wystawa „Andrzej Baturo – 50 lat z fotografią”, na którą 15 i 16 września 2018 roku wszyscy zainteresowani są zaproszeni do Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego (ul. Regera 8, Cieszyn) oraz projekcja filmu, która odbędzie się 16 września 2018 roku o godzinie 18:00. Film dokumentalny „Babskie godki o robocie we werkach” opowiada o wkładzie pracy kobiet ze Śląska Cieszyńskiego w odzyskanie niepodległości. Emisja dokumentu odbędzie się w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Przykopa 20, Cieszyn).

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: