Europejskie Dni Dziedzictwa na Śląsku Cieszyńskim
Już po raz drugi, wszyscy entuzjaści dziedzictwa kulturowego będą mogli odwiedzić pracownię Jerzego Wałgi, mieszczącą się przy ulicy Stary Targ 2 w Cieszynie. Pod tym samym adresem mieści się Izba Cieszyńskich Mistrzów, również prowadzona przez pana Wałgę. Cieszyński rusznikarz wykonuje strzelby cieszynki, które nie są replikami – specjalna komisja w latach 80. ubiegłego wieku orzekła, iż Jerzy Wałga kontynuuje dzieło dawnych cieszyńskich mistrzów, a jego wyroby są oryginalnymi cieszynkami, nie zaś ich replikami.
Cieszynka znajduje się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a w związku z Europejskimi Dniami Dziedzictwa w 2018 już po raz drugi cieszyński mistrz zaprasza do siebie. 15 i 16 września będzie można zobaczyć, w jaki sposób wykonywane są cieszynki, poznać ich historię, a także dowiedzieć się więcej o samym rzemiośle oraz o rzemieślniczej historii rodziny Wałgów – w tym roku mistrz rusznikarz dba bowiem o upamiętnienie 100. Rocznicy założenia przedsiębiorstwa taksówkarskiego przez jego dziadka, Jana Wałgę. Siedzibą tej firmy od maja 1918 roku była kamienica, w której aktualnie mieści się pracownia rusznikarza. - Już po raz drugi, z inicjatywy Ministerstwa Kultury w weekend otwartych pracowni zwiedzić będzie można również pracownię rusznikarstwa artystycznego. Jest to szansa, aby lepiej poznać samo rzemiosło, czy też jego historię. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa udział biorą wszystkie pracownie, w których tworzy się dzieła, wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, w związku z tym również ta znajdująca się w Cieszynie – informuje Jerzy Wałga, cieszyński rusznikarz.
W tym roku jednak w Weekend Otwartych Pracowni można będzie udać się również do Istebnej i Koniakowa. W 2017 roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wpisane zostały koronki koniakowskie. W związku z tym w dniach 15-16 września 2018 roku wszyscy zainteresowani są zaproszeni do Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, Galerii na Szańcach w Koniakowie, czy też do Muzeum Koronki Koniakowskiej, gdzie będzie można zobaczyć arcydzieła, które wychodzą spod rąk najznakomitszych artystów w dziedzinie koronczarstwa oraz dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.
W programie także wystawa „Andrzej Baturo – 50 lat z fotografią”, na którą 15 i 16 września 2018 roku wszyscy zainteresowani są zaproszeni do Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego (ul. Regera 8, Cieszyn) oraz projekcja filmu, która odbędzie się 16 września 2018 roku o godzinie 18:00. Film dokumentalny „Babskie godki o robocie we werkach” opowiada o wkładzie pracy kobiet ze Śląska Cieszyńskiego w odzyskanie niepodległości. Emisja dokumentu odbędzie się w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Przykopa 20, Cieszyn).
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.