Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Emerytury bez podatku: kogo będą dotyczyć

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) informuje na swojej stronie, że dzięki nowym regulacjom ujętym w projekcie ustawy przyjętej 8 września br. przez Radę Ministrów ponad osiem milionów emerytów i rencistów od stycznia 2022 r. nie zapłaci podatku.

Program „Emerytury bez podatku” to kolejny element kompleksowej polityki senioralnej prowadzonej przez rząd. Ze zmian w Prawie Podatkowym w którym ujęty jest m.in. program „Emerytury bez podatku” Skorzysta z nich niemal 18 mln podatników, w tym ok. 8 mln emerytów i rencistów. Jednym z jej założeń jest brak opodatkowania świadczeń emerytalnych i rentowych do wysokości 2500 zł brutto. Dzięki temu w portfelach 90 proc. emerytów i rencistów zostanie więcej pieniędzy, a 65 proc. emerytów i rencistów w ogóle nie zapłaci podatku.

- Wsłuchujemy się w potrzeby osób starszych i konsekwentnie rozszerzamy działania w ramach polityki senioralnej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Emerytury bez podatku będą nie tylko realnym finansowym wsparciem dla osób otrzymujących najniższe świadczenia. To również, a może przede wszystkim, wyraz naszej troski o seniorów i ich codzienne bolączki – dodaje minister Marlena Maląg.

Według nowych zasad dochody emerytów i rencistów zwiększą się odpowiednio o wysokość podatku. Przy świadczeniu w wysokości 2500 zł brutto, to dodatkowe 2250 zł rocznie. Ale zyskają również seniorzy otrzymujący wyższe świadczenia, ponieważ zapłacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto.

Przyjęte przez Radę Ministrów przepisy to kolejne działanie, mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa finansowego seniorów w Polsce. Jak to będzie wyglądało w praktyce, czy na pewno w portfelu zauważymy jakieś zmiany „na plus” przekonamy się według zapewnień i obietnic rządu w styczniu 2022 roku.

AK, MRiPS

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: