Ratuszowy zegar przechodzi na zimowy czas
27.10.2012 15:50
Na skoczowskim Ratuszu czas odmierza XIX- wieczny zegar. Ten, jak wszystkie zegarki dziś trzeba przestawić z czasu letniego na zimowy.
Dziś w nocy (27/28.10.2012r.) pośpimy dłużej. Zmieniamy czas z letniego na zimowy. Zegarki w całej Polsce powinny zostać przesunięte z 3:00 na 2:00. Zmieniony czas zostanie też na zegarze z XIX w., który odmierza czas na ratuszowej wieży w Skoczowie. – Zegar przez lata był udoskonalany, ale główny mechanizm pochodzi z 1894 roku. Ówczesnym wykonawcą była firma F.X. Schneider Sohn z miejscowości Freudenthal, (dzisiejsze Bruntál leżące na granicy Moraw i Śląska Cieszyńskiego w Republice Czeskiej przyp. red.), znana z produkcji zegarów wieżowych. Jest to jeden z najstarszych zegarów wieżowych na terenie Śląska – mówi Piotr Rucki, zastępca burmistrza Skoczowa.
Tadeusz Greń zna skoczowski zegar z Ratusza jak nikt inny. Codziennie wychodzi na ratuszową wieżę, aby nakręcić mechanizm zegara, tak by odmierzał czas mieszkańcom Skoczowa przez dobę. – Ja to jestem taki trochę naciągacz, bo właśnie naciągając obciążniki zegara nastawia się cały mechanizm – mówi Tadeusz Greń z uśmiechem. Swoją pracę wykonuje od 30 lat. – Nie ważne czy deszcz czy śnieg, czy świątek czy piątek. Zegar nastawić trzeba – dodaje pan Tadeusz.
W czasach, kiedy zegarki wspierają się elektroniką, nikt już nie pamięta, że kiedyś, aby dowiedzieć się która jest godzina, trzeba było pamiętać o nakręceniu zegarka. Na ratuszowej wieży wciąż jeszcze zegar się nakręca. – Ktoś codziennie musi przyjeżdżać i nakręcić mechanizm zegara. Ja zwykle w ratuszu pojawiam się około godz. 18.00. Czasem, kiedy nie mogę, zegar nastawia żona, albo syn, ale zawsze musi być nakręcony. To nie jest proste zadanie, bo żeby naciągnąć ciężarki zegara trzeba sporo siły – dodaje skoczowski opiekun ratuszowego zegara, a drugiego takiego mechanizmu odmierzającego czas w okolicy ze świecą szukać.
Zegar posiada rzadko spotykany wychwyt służący do zatrzymania szybkich swobodnych obrotów przekładni chodu, a jednocześnie uwalnia je na przemian w równomiernych odcinkach czasu. Ten mechanizm precyzyjnie nazywa się wolnym wychwytem Manhardta. Ten ulepszony mechanizm używany jest nawet w zegarach astronomicznych. Na tym samym mechanizmie pracuje też zegar na wieży kościelnej oo. Cystersów w Oliwie.
Jak zapewnia Tadeusz Greń w Skoczowie można będzie z powodzeniem wzorować się na ratuszowym zegarze przestawiając swój prywatny zegarek na zimowy czas. - Będę musiał na chwilę wstrzymać pracę zegara, a po godzinie znów go uruchomić i już będzie odmierzał czas, według zimowych zasad.
Dorota Kochman
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów.
Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz
regulamin
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: