Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś wspomnienie św. Jakuba Apostoła - dawniej kolejna ważna data dla rolników

Dziś (25.07) przypada wspomnienie św. Jakuba Apostoła. W lokalnej (i nie tylko) tradycji rolniczej jest to data związana z zakończeniem „przednówka”, czyli okresu „przed nowymi zbiorami”. Jakie tradycje na Śląsku Cieszyńskim wiążą się ze wspomnieniem świętego?

Tradycyjnie, w okresie letnim zwyczaje na Śląsku Cieszyńskim są ściśle związane ze zbiorami. Większość terenów w powiecie to tereny rolne (wiek temu było ich jeszcze więcej niż teraz), w związku z czym cykl przyrody był dla mieszkańców bardzo ważny - Przysłowia związane z imieniem tego świętego świadczą o zakończeniu przednówka. Kiedy w Europie nie znano i nie uprawiano ziemniaków, był to najgorszy okres dla większości ludzi. Jedno z przysłów głosi: „Na świetego Jakuba ziymnioków pruba”,  bo też rzeczywiście od tego dnia można już kopać wczesne ziemniaki i z tym dniem kończył się przednówek, co stwierdza inne przysłowie: „Ze świętym Jakubym bier już łyżkę z czubym” – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa, odnosząc się do lokalnych powiedzeń, które w niektórych miejscach przetrwały do dziś.

Koniec lipca był więc czasem, kiedy sytuacja się poprawiała. O ile wcześniej gospodarze z niepewnością patrzyli na kończące się już powoli zapasy, znów nadchodził czas, kiedy płody rolne można było zbierać, a spiżarnie powoli się wypełniały. Dla rolników, którzy prowadzili sprzedaż swoich upraw, nadchodził również dodatkowy zastrzyk pieniędzy - Stół stawał się bogatszy i bardziej urozmaicony w różne inne potrawy, ale też gospodarzom przybywało pilnych i cięższych prac w polu związanych przede wszystkim ze żniwami – uzupełnia Stuchlik, wyjaśniając, że ten dzień był raczej wyznacznikiem cyklu rocznego, nie zaś dniem świętowania i wypoczynku – w tym okresie zbyt wiele prac czekało na gospodarzy, aby pozwolić sobie na jakiekolwiek obchody, wiążące się z porzuceniem obowiązków.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-25 12:46:39
donekT: Kiedy w Europie nie znano i nie uprawiano ziemniaków, to w największym uproszczeniu był co najwyżej XV wiek. Oczywiście historia jest nieco bardziej skomplikowana. Nawet upowszechnienie upraw ziemniaków jako rośliny do spożycia (2 poł. XVIII- XIX w.) nie wyeliminował zjawiska przednówka na wsiach. Dawniej głód (zwłaszcza na wsiach) był zjawiskiem normalnym, cyklicznym i co ciekawe, mieszkańcy miast nie przejmowali cięższym położeniem chłopów. Bardziej urozmaicona dieta chłopów raczej nie wynikała z zasobności, ale z dostępności do kolejnych kategorii produktów, które wyrastały na polach i w przydomowych obejściach. Dawniej nie spożywano tego, no co miało się ochotę, tylko to, co było w danym momencie dostępnie. Zdarzało się, że to samo danie serwowano przez kilka tygodni.
2020-07-25 15:26:48
donekT: Co do postaci św. Jakuba Starszego, syna Alfeusza, należał do grona najbardziej zaufanych spośród pozostałych apostołów. Był obecny przy wskrzeszeniu córki Jaira, obserwował przemienienie na górze Tabor, towarzyszył Chrystusowi w czasie Jego modlitwy w ogrójcu. Był bratem św. Jana. Zginął śmiercią męczeńską, ścięty mieczem, w czasie pierwszego prześladowania Chrześcijan za czasów Heroda Agrypy I (44 r.). Zgodnie z legendą, przed śmiercią ucałował swego kata, który wzruszony postawą apostoła, jego świadectwem, przyjął następnie Chrześcijaństwo.
2020-07-25 15:27:47
donekT: * Zebedeusza!
2020-07-25 16:36:48
pogromca ciemnoty: Świętych w tym kraju od zaje..ania, a zaraza już od pół roku panoszy się jakby nigdy nic.
2020-07-25 21:55:21
politykier: Przegraliście! Naród zalegalizował zmiany, począwszy od 2015 r. Nienawistniku, cała Twoja syzyfowa robota poszła na marne...
2020-07-25 22:34:48
: nie fanzol, donuś
2020-07-25 23:02:29
pogromca ciemnoty: Nażreć się i wysrać.
2020-07-26 00:23:15
Pogromca pogromców i cwaniaczków: pc Uz nepij , leze ti to na mozek
2020-07-26 00:28:51
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Niejeden przeżył wojnę, gorsze okoliczności i nie stracił radości życia. Forumowy zawistnik ciągle będzie narzekał i płakał.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: