Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziś Wielki Czwartek - dzień potrząsania roślinami w sadach

Dziś Wielki Czwartek w tradycji ludowej zwany Zielónym Sztwortkiem. Tego dnia w kościołach związują dzwony. Dawniej tego dnia należało pamiętać o drzewach w sadach.

W Wielki Czwartek dzwony w kościołach zaczną bić, a organy umilkną aż do mszy rezurekcyjnej. Dawniej gospodarze w regionie musieli pamiętać o kilku ważnych obrzędach, które miały zagwarantować dobre plony i powodzenie - W gospodarstwach przed zawiązaniem dzwonów gospodarze wychodzili do sadu i potrząsali drzewami, aby pobudzić je do lepszego owocowania. Starano się też w ten dzień zasiać jęczmień i len, gdyż wierzono, że się udają i będą wysoko plonować. Natomiast nie wolno było w ten dzień wywozić obornika na pole, bo sprowadziłoby to nieszczęście i choroby zwierząt – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

W związku z tym, że cały Wielki Tydzień dawniej był postny, na obiad była lekka zupa, przygotowana z różnych wiosennych ziół. Najczęściej głównym składnikiem była młoda pokrzywa. Dawniej Wielki Czwartek był również znakiem, że można ściągać wodę z brzóz. Tego dnia musiały również uważać na siebie kobiety brzemienne – zwykle nie wychodziły z domu, gdyż wierzono, że jeżeli zostaną z jakiegoś powodu wyśmiane, to dziecko może być głupkowate.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-01 14:04:10
wojtoj: "Tego dnia musiały również uważać na siebie kobiety brzemienne – zwykle nie wychodziły z domu, gdyż wierzono, że jeżeli zostaną z jakiegoś powodu wyśmiane, to dziecko może być głupkowate." Ot i kwintesencja polskiej mentalności. Tego typu zabobony funkcjonują do dziś, nawet nie zdajemy sobie sprawy w jakiej skali.
2021-04-01 16:07:04
wyśmienity cwaniaczek: potrząśnij moją roślinką .... proszę ...MÓWI FRAŁ DO NIEGO A ON najn !!!!!!!!!!!!!!! das is grose TYDZIEŃ !!!!!!!!!!!!!!!!!
2021-04-01 16:07:04
wyśmienity cwaniaczek: potrząśnij moją roślinką .... proszę ...MÓWI FRAŁ DO NIEGO A ON najn !!!!!!!!!!!!!!! das is grose TYDZIEŃ !!!!!!!!!!!!!!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: