Dziś w nocy śpimy krócej!
W ostatnią sobotę marca, a dokładniej w nocy z 30 na 31 marca 2024 roku, czeka nas zmiana czasu z zimowego (CET) na letni (CEST). O godzinie 2:00 nad ranem wskazówki zegarów przestawiamy o godzinę do przodu, co oznacza, że stracimy godzinę snu.
Zaczęło się ponad 100 lat temu
Pomysł przestawiania czasu zrodził się w czasie I Wojny Światowej, jako sposób na oszczędzanie energii. Zakładano, że dłuższe wieczory latem skłonią ludzi do mniejszego zużycia oświetlenia. Chociaż początkowe oszczędności były znaczące, z biegiem lat ich wpływ na gospodarkę stał się mniej wyraźny.
Rozdrażniony?
Przestawianie zegarków o godzinę dwa razy w roku może mieć negatywny wpływ na nasz rytm dobowy. Zmiana czasu może powodować problemy z zasypianiem, zmęczenie, rozdrażnienie, a nawet spadek koncentracji. Szacuje się, że zmiana na czas letni jest bardziej odczuwalna dla organizmu niż zmiana na czas zimowy.
Nie wiadomo, kiedy koniec ze zmianami…
W 2018 roku Parlament Europejski przegłosował za zniesieniem zmiany czasu w 2021 roku. Jednakże, ze względu na pandemię COVID-19 oraz Brexit, decyzja ta została odroczona. Do tej pory nie ustalono ostatecznego terminu zniesienia zmiany czasu.
W Polsce temat zmiany czasu jest również przedmiotem dyskusji. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynika, że ponad trzy czwarte badanych (78,3 proc.) jest za zniesieniem zmian czasu. 14,2 proc. optowało za dotychczasowym rozwiązaniem.
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
