Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziś św. Marka - czas na obchód pól

Dziś wspomnienie św. Marka Apostoła i Ewangelisty. Choć dziś uznawany jest za dzień zwyczajny, jeszcze kilka dekad temu było to święto. Jak obchodzili je nasi przodkowie?

Ze względu na to, że dawniej 25 kwietnia uznawany był za dzień świąteczny, nasi przodkowie musieli uważać na pewne ograniczenia – nie wolno było pracować w polu i wywozić obornika. Tego dnia proszono również apostoła o wstawiennictwo i zagwarantowanie dobrych plonów - Gospodarze z całą rodziną i ze służbą obchodzili granice swoich pól  prosząc Boga i św. Marka o dobre urodzaje. Taki obchód  miał też bardzo praktyczne znaczenie, bowiem tym sposobem zapoznawano służbę szczególnie tą nowoprzyjętą z granicami i nazwami pól. Opowiadano, że dawniej przy kopcach i kamieniach granicznych gospodarze laską wymierzali razy służbie aby dobrze zapamiętała gdzie jest „swoje”, a gdzie zaczyna się pole sąsiada – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

Ze względu na to, że dzień w okolicach św. Marka był już stosunkowo długi, 25 kwietnia był datą, kiedy należy zaprzestać wieczornego zapalania światła w domach.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-25 16:47:54
donekT: Marek żył w I w., wedle wszelkiego prawdopodobieństwa to właśnie do jego rodziny należał wieczernik (gdzie zbierała się pierwsza wspólnota chrześcijańska, oraz nastąpiło Zesłanie Ducha Św.) i ogród oliwny, w którym doszło do pojmania Jezusa. Prawdopodobnie to właśnie Marek jest owym przepasanym w prześcieradło młodzieńcem, który pojawia się na kartach ewangelii Marka w scenie następującej po zatrzymaniu Chrystusa. Marek stał się uczniem Piotra, a następnie Pawła, którym towarzyszył w wyprawach misyjnych. Obecność Marka była powodem konfliktu Pawła z Barnabą u zarania II wyprawy misyjnej. Marka uznaje się za krzewiciela chrześcijaństwa w Egipcie i założyciela pierwszej chrześcijańskiej gminy w Aleksandrii, wówczas jednej z największych metropolii na terenie Cesarstwa Rzymskiego, wielkiego ośrodka gospodarczego i naukowego. To właśnie w musejonie opracowano pierwsze projekty maszyny parowej w historii. Aleksandria stała się siedzibą jednego z ważniejszych patriarchatów w świecie chrześcijańskim i swego czasu stanowiła intelektualne centrum chrześcijaństwa. To w Egipcie działał Ariusz, twórca poważnej herezji i swój początek czerpie ruch monastyczny. Wedle tradycji, Marek śmierć męczeńską poniósł w Aleksandrii za czasów cesarza Trajana (98- 117). W związku z postępami islamu w Afryce, w 828 r. doczesne szczątki ewangelisty zostały przewiezione do Wenecji.
2021-04-25 16:50:06
donekT: Wiadomo, iż Marek przebywał wraz z Piotrem w Rzymie, gdzie spisywał nauczanie/katechezy apostoła, przy jego milczącej aprobacie. Jedna z pierwszych ewangelii adresowana jest dla nawróconych Greków i Rzymian, którzy nie znali tradycji mojżeszowej i proroków. Na temat istnienia ewangelii Marka wypowiadał się Papiasz, biskup Hierapolis, który twierdził, iż Marek był tłumaczem Piotra i spisywał wszystko, co przekazywał Piotr, a czynił to w porządku tematycznym, a nie chronologicznym, stąd pomiędzy poszczególnymi ewangeliami pojawiają się różnice. Ewangelia Marka napisana jest po grecku, ale zawiera wiele semityzmów. Ireneusz z Lyonu potwierdza wcześniejsze świadectwo Papiasza i dodaje, iż Ewangelia wg Marka została skompilowana tuż po śmierci Piotra i Pawła. Relacja Klemensa Aleksandryjskiego jest zgodna z przesłaniem Papiasza i Ireneusza, z tym wyjątkiem, iż zdaniem Klemensa ewangelia miała zostać spisana za życia Piotra.
2021-04-25 16:57:29
donekT: Marek, ze względu na etymologię swego imienia bywa wiązany z mitologicznym bogiem Marsem. W czasie chrystianizacji zdarzało się, iż stare zwyczaje wpisywano w nowy kontekst. Z kolei Mars w wierzeniach rzymskich był bogiem wojny i rolnictwa. Niegdyś w Italii po siewach wyruszano na kampanie wojenne.
2021-04-25 18:00:27
jasper: Do tego doszla nowa, swiecka tradycja w katolickim kraju - czyli obowiazkowe ogladanie przygod Kevina w swieta Bozego Narodzenia w TVP i nie tylko :)
2021-04-25 18:01:14
czesiohill: donekT: ja tam się nie znam, ale wiadomym jest, że Piotr NIGDY nie był w Rzymie. Za to był tam i nauczał Paweł. reszta jest mitem. A jeszcze tak a'propos śmierci Marka - to żył około 100 lat? Bo jeśli przebywał z Jezusem (ur. w r. 00, zm. w r. 33), a Trajan rządził w latach 98-117 to ... ??? Zmień źródła na bardziej niekatolickie. Będzie więcej faktów, a mniej mitów.
2021-04-26 00:40:48
donekT: Do tego IGNORANTA powyżej, w różnych wcieleniach. Ortodoksja chrześcijańska powstała dopiero w IV w. i trudno, żeby źródła z I, II, czy III wieku nazywać katolickimi. Tym bardziej, iż przez parę wieków Kościół składał się z pięciu głównych Patriarchatów. Są to źródła chrześcijańskie. Piotr był w Rzymie i gminy chrześcijańskie istniały już tam przed jego przybyciem. Wbrew temu, co przedstawiasz, nie było roku 0, a Jezus przyszedł na świat około 6/7 r. p.n.e. Marek był sporo młodszy od Pawła, Piotra, a tym bardziej Jezusa.
2021-04-26 08:46:53
czesiohill: czyli dożył prawie stówy. Zauważ, że korzystasz ze źródeł Kościoła katolickiego, a nie z dokumentów wczesnochrześcijańskich. I doskonale wiesz, albo udajesz, że nie wiesz, jak dobrane zostały ewangelie do "powszechnego" użycia. Więcej faktów, mniej mitów. Tego Ci życzę na rozpoczynający się nowy tydzień. A. Może i ignorant, ale nie w różnych wcieleniach (w odróżnieniu od Ciebie). Zawsze, tylko i wyłącznie pod własnym nick'iem.
2021-04-26 11:28:31
św. Patryk.: farorza donusia nie przegadasz, te lipne posty to jego forma ekspresji seksualnej
2021-04-27 05:42:58
donekT: *kościelnego donusia jak już.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: