Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś Boże Ciało

Dziś (08.06) przypada Boże Ciało – święto ruchome, obchodzone w czwartek, 11 dni po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego (po Zielonych Świątkach). Chociaż to święto kościelne, dawne tradycje Śląska Cieszyńskiego wskazują, że może mieć korzenie starsze niż chrystianizacja na tym terenie.

Boże Ciało to czerwcowe święto, które miało rozpoczynać już okres letni. Dawniej uznawano, że dopiero od tego dnia można kąpać się w jeziorach i rzekach, bez obaw o zdrowie. Mówiono nawet „Na Boże Ciało buch do wody – śmiało!” - Dawniej na całym Śląsku Cieszyńskim istniał zwyczaj święcenia w czasie nieszporów małych wianuszków uplecionych przez kobiety z różnych polnych i ogrodowych kwiatów i ziół (rozchodnika, macierzanki, mięty, bzu czarnego, lubczyku, liści poziomki, koniczyny czerwonej i innych roślin). Wianuszki te zawieszano u drzwi wejściowych do domu, pod okapem dachu, a także w komorze, oborze i stodole. Tak wisiały przez cały rok – wyjaśnia Czesław Stuchlik miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa, dodając, że takie wianuszki miały chronić budynki przed uderzeniami pioruna. Z kolei w razie choroby zioła z wianków przetwarzano na napary, okłady, maści lub kąpiele.

Wianki miały jeszcze jedno zastosowanie. Gdy były już wysuszone, można było je spalić, najlepiej wraz z palmą wielkanocną i okadzić np. domostwo, w którym szerzy się choroba. W przypadku śmierci domownika, zioła wkładano pod jego głowę. Z kolei podczas zasiewów proch ze spalonych wianków, lub pokruszone zioła miały zapewnić urodzaj.

Obecnie wierzenia te są już w większości zapomniane. Jedynym akcentem, nawiązującym do tradycji związanych z ziołami jest sypanie płatków kwiatów podczas procesji. Dziś jednak kwiaty wybierane są pod kątem ich walorów estetycznych, nie zaś wierzeń ludowych, czy właściwości prozdrowotnych – dominują płatki róż, czy piwonii.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-06-08 11:16:45
perpetua: ja znam wersję "do wody śmiało", a z tą Maryją to jest herezja watykańska tak mówią
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: