Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dzień Dawcy Szpiku - zarejestrowało się 139 potencjalnych dawców

Po raz kolejny studenci Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie pokazali, że można na nich bezwarunkowo liczyć. Podczas wczorajszej akcji ''Dzień Dawcy Szpiku'' zarejestrowało się aż 139 potencjalnych dawców szpiku.

„Dzień Dawcy Szpiku” czyli akcja, która wczorajszego dnia gościła w murach Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie to inicjatywa studentów. - Najważniejsze jest ratowanie ludzkiego życia, ratowanie chorych na białaczkę – podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia.

W miniony wtorek (24.04.2012) w budynku Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się akcja, nad którą patronat honorowy objął Mieczysław Szczurek burmistrz miasta - „Dzień Dawcy Szpiku”. 

Od godziny 11.00 do 18.00 na parterze budynku odbywała się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. - Wystarczy chwila, żeby uratować ludzkie życie. Rejestracja zajmuje niewiele czasu. Osoby, które zdecydowały się na ten krok muszą mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL. Najpierw wspólnie z wolontariuszem, który służy pomocą należy wypełnić ankietę.  Po formalnościach przychodzi czas na oddanie 4 ml krwi. Potem już pozostaje nam czekać na kartę, która potwierdza rejestrację w bazie dawców. Musimy jednak pamiętać, że rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją, bo wiąże się z dawaniem nadziei na nowe życie. To decyzja tak naprawdę podjęta na zawsze... - podkreśla Anna Szupina studentka drugiego roku ASK. 

...7 minut – tyle trwa proces rejestracji...

- Dzień wcześniej zorganizowaliśmy na cieszyńskim rynku akcję informacyjną. Wiele osób zapewniło nas o swoim udziale podczas „Dnia Dawcy Szpiku”. Niemniej jednak najbardziej liczyliśmy na studentów. Nie przypadkowo zresztą na organizację akcji wybraliśmy wtorek - dzień, kiedy na  uczelni odbywa się najwięcej zajęć, a co za tym idzie w tym czasie przebywa tu najwięcej studentów – dodaje Anna Szupina współorganizatorka przedsięwzięcia. 

Efekt... 

- Tego dnia zarejestrowało się aż 139 potencjalnych dawców szpiku - podkreśla studentka drugiego roku ASK.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: