Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dzieje się u Kossaków

Prace idą zgodnie z planem. Trwa rewitalizacja dawnego spichlerza w Górach Wielkich, gdzie powstanie centrum edukacyjno-kulturalnego „U Kossaków”.

 

Remont rozpoczął się latem br. - Ukończono już prace związane ze wzmocnieniem fundamentów budynku, odwodnieniem i remontem piwnic. Skute zostały tynki. (…) Obecnie wykonywane są wzmocnienia sklepień i stropów, instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku oraz przyłącze wodociągowe. Co istotne – wszystkie prace są prowadzone pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – wyjaśniła Polina Tomashevska ze Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Centrum ma zostać otwarte w połowie 2025 roku. W jego skład będzie wchodził spichlerz, w którym powstaną między innymi dwie sale konferencyjne oraz kawiarnia. Zostanie odtworzona historyczna gorzelnia dworska. Wykonawcą prac jest firma z Bielska-Białej. Wartość umowy wynosi9,8 mln zł. Powiat otrzymał na rewitalizację spichlerza pieniądze z programu rządowego Polski Ład.

W przyszłości częścią centrum ma stać się również stary dwór Kossaków oraz domek ogrodnika, gdzie znajduje się Muzeum Zofii Kossak. Domek wymaga modernizacji. - Obecnie trwa procedura wyboru projektanta, który wykona dokumentację projektowo-kosztorysową zadania. Termin przeprowadzenia remontu domku ogrodnika uzależniony jest od pozyskania środków zewnętrznych – dodała Tomashevska.

Powiat cieszyński został właścicielem domu, w którym pisarka Zofia Kossak mieszkała po powrocie z emigracji (obecnie mieści się w nim poświęcone jej muzeum), centrum kultury w przedwojennym dworze tej familii, a także ponad 300-letniego spichlerza w Górkach Wielkich w lipcu 2022 roku. W formie darowizny przekazała je Fundacja im. Zofii Kossak.

Zofia Kossak była córką Tadeusza Kossaka, bliźniaka malarza Wojciecha, wnuczką Juliusza oraz kuzynką Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Po śmierci męża Stefana Szczuckiego w 1923 roku. zamieszkała w dworze w Górkach Wielkich. Dwa lata później ponownie wyszła za mąż, za Zygmunta Szatkowskiego.

Podczas wojny pisarka założyła konspiracyjne organizacje Front Odrodzenia Polski oraz Radę Pomocy Żydom Żegota. Była więźniarką niemieckiego obozu Auschwitz. Została skazana na śmierć. Dzięki staraniom władz podziemia udało się doprowadzić do jej uwolnienia. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

W 1945 roku wyjechała do Londynu. Po powrocie z emigracji zamieszkała w Górkach Wielkich w domu ogrodnika położonym obok dworu, który spłonął. Obecnie mieści się w nim muzeum pisarki. Zmarła w 1968 roku. Spoczywa na góreckim cmentarzu.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Zofię Kossak Orderem Orła Białego. Izraelski instytut Jad Waszem uhonorował ją medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: