Dziady w Beskidzie, czyli Dziewanna w hołdzie Mickiewiczowi
Muzyczny hołd dla Mickiewicza
Projekt „Dziady” jest wyrazem fascynacji Dziewanny romantyczną literaturą i obrzędowością, którą od sierpnia przenosi na język muzyki. Wykorzystując fragmenty mickiewiczowskiego dramatu, artystka stworzyła aranżację na bębny, keyboard, wiolonczelę i wokal. Dzięki kampanii crowdfundingowej udało się sfinansować zarówno nagranie utworu, jak i teledysk, który ma być częścią nowego albumu Dziewanny.
Dziady w Beskidzie
W teledysku, wyreżyserowanym przez Oliwię Moroń, pojawiają się niezwykłe obrazy Beskidu Śląskiego i Skansenu Ochaby. Lokalna kultura i góralskie akcenty wzbogacają estetykę projektu, nadając mu autentyczność i głębię. Scenariusz teledysku zawiera również elementy autorskie Dziewanny, która inspiruje się tematyką przenikania światów – żywych i umarłych, śnienia i reinkarnacji, oddając hołd tajemniczej aurze mickiewiczowskiego dzieła.
Gotycki folk z patronatem Starostwa
Utwór „Dziady” został utrzymany w klimacie gotyckiego mystic folku, co nadaje mu niepowtarzalny charakter. Projekt zdobył uznanie, otrzymując Honorowy Patronat Starosty Cieszyńskiego Janiny Żagan.
Kim jest Dziewanna?
Agnieszka Suchy, znana jako Dziewanna, to wokalistka i kompozytorka z Beskidu Śląskiego, która w swojej twórczości łączy mistyczny folk z elementami kultury słowiańskiej i nordyckiej. Laureatka nagrody „Wirtualne Gęśle” – płyta uzyskała tytuł Folkowej Płyty Roku 2019. Finalistka Influencers LIVE Awards 2022, zdobywczyni III. miejsca w konkursie „Etnomaniak” (2023). W swojej muzyce wykorzystuje elementy śpiewu białego. Gra na skandynawskiej nyckelharpie. Pisze wiersze i teksty piosenek. Dziewanna łączy tworzenie muzyki z działalnością naukową i popularyzatorską. W 2023 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. W swojej muzyce chętnie sięga również do twórczości romantyków.
Pisaliśmy:
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.