Dron nad Skoczowem? O przestępczości w Skoczowie (część 2.)
O przestępczości w Skoczowie i podległych pod Komisariat Policji w Skoczowie Gminach (Dębowiec, Brenna), rozmawiano podczas ubiegłotygodniowej (30.08.2023) Sesji Rady Miasta Skoczowa. Pisaliśmy o raporcie za rok ubiegły, którego część przedstawił na sesji Przemysław Żurat, Komendant Komisariatu Policji w Skoczowie: O przestępczości w Skoczowie i nie tylko (część 1)
Swoją część raportu przygotowała również Straż Miejska, której Komendant, Marian Machalica również opowiadał o działaniach podjętych przez funkcjonariuszy w minionym roku.
Ilu w Skoczowie jest strażników miejskich? Ile patroli wykonali?
Jak dowiadujemy się z raportu w 2022 roku służbę pełniło jedenastu strażników straży miejskiej. Jak policzyli strażnicy w 2022 roku odbyło się 816 patroli, z tego:
- patrole zmotoryzowane - 616
- patrole piesze - 156
- patrole rowerowe - 13
- posterunek stały UM Skoczów - 8
- patrole z funkcjonariuszami KP Skoczów - 23.
2625 interwencji. Parkowanie, smog i nie tylko
W roku 2022 podjęto ogółem 2625 interwencji. Były to interwencje własne, zgłoszone przez mieszkańców oraz instytucje publiczne takie jak Policja, Urząd Miejski lub inne podmioty.
Jak dowiadujemy się z raportu, interwencje wykonywane przez Straż Miejską w Skoczowie dotyczyły między innymi:
Porządku publicznego - |
277 (331 w 2021 roku) |
Zwierząt - |
427 (276 w 2021 roku), |
Ochrony środowiska - |
857 (1025 w 2021 roku), |
Interwencji drogowych - |
488 (474 w 2021 roku). |
- Interwencje nasze są związane nie tylko z ruchem drogowym czy porządkiem publicznym, ale zwłaszcza w większości teraz w związku z tym, że przepisy szczegółowe nam taki obowiązek nałożyły, zwłaszcza ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach czy uchwała smogowa. Coraz więcej mamy kontroli sanitarno-porządkowych posesji […] czy związanych z tzw. smogiem. Tych kontroli mamy znacząco więcej, w zeszłym roku było już 100 więcej niż w roku ubiegłym […], a w tym roku będzie jeszcze więcej, bo ustawa nałożyła na nas obowiązek harmonogramu kontroli posesji […]. Tych kontroli inspekcyjnych jest coraz więcej i będzie ich coraz więcej chociażby dlatego, że są wprowadzane nowe systemy i nowe rozwiązania prawne – zauważał Marian Machalica, Komendant Straży Miejskiej w Skoczowie
Nowe kamery. Monitoring miejski
- W zeszłym roku udało się na wymienić część starych kamer zlokalizowanych w urzędzie na budynku, udało się nam też zamontować nowe kamery monitoringu miejskiego w rejonie ulicy Sarkandra i Menniczej. I taki trend chcemy utrzymywać, żeby ten monitoring miejski był sukcesywnie rozszerzany – mówił Marian Machalica, zapowiadając, że w tym roku chciałby dokonać jeszcze przeglądu, czy wymiany monitoringu w parku na Górnym Borze, które – jak zauważył szef skoczowskich strażników – są dość leciwe.
- Kamer ogólnie mamy 77. To spora liczba. One pomagają przy wykrywaniu sprawców wykroczeń. Nagrania są rejestrowane i przekazywane do postępowań prowadzonych w tych sprawach – dodał Komendant Straży Miejskiej.
Dron i urządzenia do kontroli budynków
- Zostaliśmy wyposażeni w specjalne urządzenia, małe komputery – rozpoczął Burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko.
- To jest system ZONE do kompleksowego monitorowania budynków. Na tę chwilę na potrzeby CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, a docelowo i termika budynków i odprowadzenie ścieków, wszystkie sprawy komunalne będą inwentaryzowane. Jest to urządzenie, z którym osoba kontrolująca już się porusza, idzie do tej nieruchomości, od razu to urządzenie ma przy sobie drukarkę, drukuje się od razu protokół – wyjaśniał Andrzej Bubnicki, Zastępca burmistrza Miasta Skoczowa.
- Jeszcze musimy do tego oprogramowanie dostać, bo to dosłownie przyszło na dniach – dodał Burmistrz i dodał: - Pan komendant [Straży Miejskiej – przyp.red.] się nic tu nie odzywa, ale będziemy mieli prawdopodobnie drona, będzie refinansowany, kosztuje rzędu 200 tysięcy złotych. To dron przy pomocy którego będziemy badać wszystkie kominy, które zechcemy i kiedy zechcemy i nie tylko, bo to jest dron bardzo profesjonalny, którym będziemy mogli nagrywać inne zdarzenia. Będzie zapewne pomagał w pewnych aspektach patrolowania – zapowiedział Burmistrz, dodając, że przygląda się innym gminom, gdzie takie rozwiązanie już funkcjonuje, żeby wybrać jak najlepszy sprzęt.
- To już nie będą akcje, że za ciężkie pieniądze wynajmujemy firmę i latamy na danym obszarze tydzień, ale będziemy mieli cały rok tego drona – dodał Sitko, zapewniając, że zanieczyszczający powietrze, spalający opony czy kawałki mebli nie będą już mogli czuć się bezkarnie.
Więcej danych w RAPORCIE
Zapis wideo sesji w Skoczowie można znaleźć TUTAJ
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.








Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
