Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

''Dowiedziałam się, że na ulicy Michejdy jest dom Pawła Niemca''. O historii cieszyńskiego lotnictwa w SP nr 2

18 grudnia na półpiętrze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Cieszynie została zaprezentowana wystawa planszowa, której bohaterem jest as cieszyńskiego lotnictwa Paweł Niemiec. Tego samego dnia uczniowie wzięli udział w prelekcji multimedialnej na temat historii awiacji na Śląsku Cieszyńskim, którą wygłosił Grzegorz Kasztura, autor książki ''Z historii polskiego lotnictwa na Śląsku Cieszyńskim w latach 1912-1939''.

Na ekspozycji, przygotowanej przez Muzeum Lotnictwa w Dęblinie, Fundację Historyczną Lotnictwa Polskiego oraz cieszyńskie Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich przedstawione jest życie mjr. Pawła Niemca (1913-85), cieszyniaka, uczestnika bitwy o Anglię. – Poprzez tę wystawę chcemy propagować jego historię i pamięć o naszych bohaterach lotnictwa – mówi Krzysztof Neścior, radny powiatu cieszyńskiego i spiritus movens Muzeum 4 PSP. A tego typu rzeczy najlepiej propaguje się wśród młodzieży szkolnej. I w jej organizację na trenie „Dwójki” włączyła się nauczycielka historii Agata Granda, która prowadzi również „Regionalne Koło Naukowe dla Jutra”.

Z pomysłu zadowolony jest również Kasztura. Uważa on, że warto przybliżyć młodzieży te złote czasy lotnictwa na Śląsku Cieszyńskim, które tak pięknie się rozwinęło w okresie międzywojennym. – Staram się im pokazać, że początki lotnictwa były także tu na tej Ziemi, że obrodziło to ośrodkami szybowcowym, lotniczym. I w porównaniu z tamtymi czasami dostępność lotnictwa dla młodzieży jest – podkreślam – o wiele wiele gorsza. Młodzież w okresie II Rzeczypospolitej miała praktycznie za darmo latanie. Natomiast teraz takich możliwości dla młodych ludzi nie ma. Dzieci mogły ponadto obejrzeć, dotknąć i przymierzyć amerykańską kamizelkę ratunkową, w jakie byli zaopatrywani lotnicy i fragment blachy z zestrzelonego podczas II wojny samolotu. A co sądzą o prelekcji?

– To co panowie opowiadali było ciekawe, podobało mi się – dzieli się swoimi wrażeniami z naszym portalem Krystian Malinowski. Podobnego zdanie jest jego koleżanka z klasy Justyna Koper – Prezentacja była bardzo ciekawa, dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy, na przykład że dzieci w naszym wieku, może troszeczkę starsze, mogły już latać, mogły się szkolić, i że nie było to takie drogie. Natomiast dla Emilii Walicy prelekcja Kasztury była poniekąd zaskoczeniem. – Dowiedziałam się, że na ulicy Michejdy jest dom Pawła Niemca, który był cieszyńskim pilotem i że powinniśmy się o tym dowiedzieć, bo to jest historia naszego miasta i też cząstka nas. Głupio mi się zrobiło, to jest chyba moja wina i moich rodziców, że o tym nie wiedziałam...

Ale teraz i Emilia, i inni jej koledzy i koleżanki już wiedzą kim był Paweł Niemiec, gdzie mieszkał i czym się w życiu zajmował. – Dlatego zachęcamy wszystkie szkoły Śląska Cieszyńskiego, podstawowe, gimnazja i średnie, aby gościły u siebie tę wystawę, która pokazuje dzieciom i młodzieży ten ciekawy, podniebny wycinek historii Śląska Cieszyńskiego – proponuje Neścior. To która szkoła następna? Pewnie niebawem się dowiemy.

(ÿ)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: