Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dębowiec: Upamiętnią pierwszy zrzut Cichociemnych

80 lat temu miał miejsce pierwszy zrzut Cichociemnych do okupowanego kraju. W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku w Dębowcu wylądowało trzech polskich spadochroniarzy – Krzymowski, Raczkowski i Zabielski. Gmina Dębowiec co roku upamiętnia to wydarzenie. W tym roku również nie zabraknie spotkania przy pomniku w centrum.

Mija 80 lat od pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanego kraju. W operacji lotniczej pod kryptonimem „Adolphus” wzięło udział m.in. trzech Polaków: major Stanisław Krzymowski ps. „Kostka”, Józef Zabielski rotmistrz kawalerii ps. „Żbik” oraz Czesław Raczkowski kurier polityczny ps. „Orkan”. Wystartowali z lotniska Stradishall we wschodniej Anglii. Mieli wyskoczyć w okolicach Włoszczowej, ale ostatecznie zrzutu dokonano w Dębowcu – na terenie włączonym do Rzeszy.

Gmina Dębowiec pamięta o Cichociemnych. W 50. rocznicę Pierwszego Zrzutu Cichociemnych mieszkańcy Gminy Dębowiec ufundowali obelisk, upamiętniający to ważne wydarzenie. Co roku w lutym spotykamy się przed pomnikiem, by złożyć kwiaty. Przy okazji rocznic odwiedzają nas goście z całej Polski. Przede wszystkim jednostki wojskowe m.in. GROM, która odziedziczyła po Cichociemnych wszystkie tradycje - mówi Wójt Gminy Dębowiec Tomasz Branny.

80. rocznica ze względu na pandemię będzie miała charakter symboliczny. Jak informuje Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Dębowcu uroczystość odbędzie się 13 lutego (sobota) o godzinie 10:00. Włodarze Gminy Dębowiec złożą kwiaty przed pomnikiem. Wójt Gminy odsłoni tablicę informacyjną poświęconą Cichociemnym. Nie zabraknie wystąpienia Sławomira Snopka – to nasz przyjaciel historyk-pasjonat z Wąwolnicy - miejsca gdzie urodził się jeden z Cichociemnych. Snopek zdradzi kilka ciekawostek na temat tych żołnierzy „specjalnego przeznaczenia” – informuje Daria Zorychta z GOKSiT Dębowiec.

Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Uroczystość transmitowana będzie również na Facebooku GOKSiT – Gmina Dębowiec. Na część artystyczną i film „Cichociemni - 80 lat” organizatorzy zapraszają do sieci.

 

red./mat.pras. 

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-10 09:22:36
wyśmienity cwaniaczek: piszą ,że wylądowało 3 a stoi dwóch ---znowu niekompetencja red-akcji.....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: