Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Daniel Pipes w Cieszynie

Wczoraj (30.05) w cieszyńskim Domu Narodowym miał miejsce wykład Daniela Pipes'a - amerykańskiego historyka i analityka politycznego na temat problemów imigracyjnych i islamizacji w Polsce i Europie. Wydarzenie przyciągnęło wielu zainteresowanych.

Warto dodać, że Daniel Pipes jest synem Richarda Pipes'a - urodzonego w Cieszynie i zmarłego w ubiegłym roku byłego doradcy prezydenta USA Ronalda Reagana.

Jak się okazało, to nie pierwsza wizyta historyka w Cieszynie. - Po raz pierwszy byłem tu w 1993, potem w 2014, a teraz jest trzeci. To tutaj urodził się mój ojciec w 1923 roku, a mój dziadek miał tu fabrykę czekolady. Moje pierwsze wizyty związane były z rodziną. Teraz jestem zainteresowany sytuacją Polski i Europy. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych z Islamem i Bliskim Wschodem - zaznaczał Pipes.

Gość Domu Narodowego mówił, że widzi cztery główne problemy Europy i krajów zachodnich. Pierwszym z nich jest niski przyrost naturalny. - Rodzi się jedynie 2/3 dzieci, które powinny się rodzić, jeśli mamy utrzymać poziom naszej populacji. Potrzebujemy mieć średnią 2.1 dzieci na rodzinę, a taka średnia widoczna jest tylko w jednym kraju. W Izraelu wynosi ona 3.1, a we Francji notujemy spadek do 1.9, w Wlk. Brytanii - 1.8, Stanach Zjednoczonych - 1.7, Niemczech - 1.6, Kanadzie - 1.5, Japonii - 1.4, Włoszech - 1.3, Singapurze - 1.2, i Korei Południowej - 1.1 - wyliczał.

Drugim ważnym problemem, zdaniem Daniela Pipes'a, jest poczucie winy zachodnich krajów, które w przeszłości prowadziły politykę imperializmu oraz faszyzmu i rasizmu. Jak zauważył, wynika z niego obecna polityka tych państw, które chcą zrekompensować swoje historyczne błędy.

Powyższa kwestia łączy się z trzecim zagadnieniem, a mianowicie migracją. - Jest wiele osób spoza Europy, które chcą do niej przyjechać. Niewystarczająca ilość wody i pożywienia skłania wielu ludzi z Afryki i Bliskiego Wschodu do emigracji - przekonywał hisotryk.

Mowa o naprawdę sporych liczbach. - Isla Calantari, działaczka z Iranu, już teraz mówi, że 70% populacji będzie musiało opuścić państwo z powodu niedoboru wody oraz żywności. W Iranie mieszka około 89 mln ludzi, co oznacza, że około 57 mln mieszkańców wyjedzie, a wielu z nich trafi do Europy - mówił Daniel Pipes.

Czwartym zagrożeniem jest fakt, że większość emigrantów jest muzułmanami. - Nie akceptują zachodniego prawa i chcą wprowadzać swoje, islamskie. Dwa zagadnienia są tu szczególnie ważne: kobiety i innowiercy. Jeśli chodzi o kobiety, to mamy problem burek i nikabów, którymi zasłaniają swoje ciało, poligamii, przestępstw na tle seksualnym, zabójstw honorowych. Jeśli chodzi stosunek do osób z innych wierzeń, to mamy do czynienia z nienawiścią w stosunku do Chrześcijaństwa, antysemityzmem, jihadem i stawianiem Islamu ponad innymi religiami - mówił analityk polityki.

Czy sąsiadujące ze Śląskiem Cieszyńskim Czechy mogą być w najbliższej przyszłości miejscem emigracji ludności muzułmańskiej i, co za tym idzie, czy ta potencjalna sytuacja może zagrażać Polsce i obszarom przygranicznym? - Nie mam szczegółowych informacji dotyczących sytuacji w Czechach. Więcej wiem o Polsce - im będzie bardziej bogata, możliwość potencjalnej migracji muzułmanów wzrośnie. Jest istotne, aby teraz pomyśleć o tym, jak może się malować przyszłość, zanim ona nadejdzie - powiedział nam Daniel Pipes.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

45
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-31 19:17:04
bronek91: "na temat problemów imigracyjnych i islamizacji w Polsce i Europie. "- Dokładnie, ANTYSEMITYZM stanowi coraz większy problem, zwłaszcza w Niemcach i Francji.
2019-05-31 19:23:07
bronek91: cytat"chcą zrekompensować swoje historyczne błędy."cytat Nieprawda, pomnik zbrodniarza Leopolda II w Brukseli znajduje się do dziś. Zachodnia Europa potrzebuje półdarmowej SIŁY ROBOCZEJ, jednak to pokolenie nie chce już pracować a motywowane religijnie nastawione jest na "branie". Dwa destabilizują sytuację w Europie, co uzasadnia: 1) Tworzenie Armii UE 2) Radykalne kroki umożliwiające stopniową totalną inwigilację i ograniczanie praw obywatelskich 3) Wspólne problemy stanowią czynnik jednoczący w ramach JEDNEGO PAŃSTWA.
2019-05-31 19:29:09
bronek91: CYTAT"W Iranie mieszka około 89 mln ludzi, co oznacza, że około 57 mln mieszkańców wyjedzie,"CYTAT A dlaczego został przybliżony akurat przypadek Iranu? Zdaje się, iż tamtejszy STABILNY RZĄD nie pozwoli na taki odpływ siły żywej. No, chyba iż ktoś wraca do projektu "krzewienia DEMOKRACJI" zaniechanego w 2012 roku. Polska będzie brać udział w koalicji a WP w imię interesów "naszych sojuszników" sprawdzi się w destabilizacji?
2019-05-31 19:33:21
bronek91: cytat"mamy do czynienia z nienawiścią w stosunku do Chrześcijaństwa,"cytat Z NIENAWIŚCIĄ Chrześcijanie, nawet na gruncie lokalnym mają do czynienia ze strony poszczególnych, nawet zorganizowanych, jaczejek.
2019-05-31 19:37:20
bronek91: cytat"przestępstw na tle seksualnym"cytat A jakich przestępstw z tej grupy jest najwięcej? //https://www.youtube.com/watch?v=kJUdtqvTrC8&t=1s //
2019-05-31 19:42:26
bronek91: Oczyma wyobraźni widzę, jak nasi lokalni literaci, spełniając prikazy z Czerskiej będą nawiązywać do wydarzeń z okresu II światowej, kiedy Iran zmuszony był przyjąć (tymczasowo) Polskie Siły Zbrojne z ZSRR wraz z ludnością cywilną. Tradycyjnie w swej obłudzie powoływać się będą na JPII, Biblię itd. itp.
2019-05-31 20:02:54
jasper: broneczku, w swojej obludzie zapomniales o „emigracji“ do Anglii polskiego rzadu w czasie II wojny swiatowej. Moze przypomnisz na forum, co mowila glowa KK czyli JP II i papiez Franciszek na ten temat (emigracji) ?, bo nie pamietam.
2019-05-31 20:18:16
bronek91: jasper lepiej przypomnij, kto finansował udział Polaków w obronie Wielkiej Brytanii i dlaczego nasi sojusznicy zapomnieli nas zaprosić na Londyńską Paradę Zwycięstwa w 1946. Kto wcześniej sprzedał nas Stalinowi, w CO CIEKAWE W ......... Teheranie.............. . Co sobie mówi papież Franciszek, obchodzi mnie tyle, co słowa patriarchy Konstantynopola, czy Rabina Rzymu.
2019-05-31 21:42:19
Mach: Ten komentujący zamulacz przeniknięty żółcią i czernią z głową wypchaną trybuną robotniczą już sześciokrotnie zapiał- taki cymbał brzmiący.
2019-05-31 21:57:34
donekT: Mach-u cymbale brzmiący, szykuj miejsce na uchodźcę z Iranu.
2019-05-31 22:38:13
rainman: Dość oczywista diagnoza.
2019-06-01 01:49:19
krokusik: @bronek91 - Wiesz co to SPAM? Sam zaczniesz się do jednego posta streszczać, albo wystąpię o zbanowanie twojego konta.
2019-06-01 05:04:45
bronek91: krokusik, Wręcz przeciwnie, to Twój krokusik komentarz nie jest w ogóle związany z tematem wątku i można go przez to już potraktować jako niepożądany, czyli jaki? Gdzie Ty krokusik jesteś, jak atakowane są poszczególne wspólnoty wyznaniowe? Jak obrażani i pomawiani są ich członkowie? To Ci krokusik już nie przeszkadza? Moje wypowiedzi są zgodne z regulaminem, dotyczą poruszanego tematu, który w tym przypadku jest związany z wypowiedzią Daniela Pipesa. Nikogo nie obrażam, piszę na temat. Jeżeli brak Tobie krosusik argumentów, to nie mój problem. Natomiast występować o zbanowanie możesz nawet do "SADU" najlepiej przydomowego. Nic Tobie krokusik to nie pomoże.
2019-06-01 06:39:15
krzysztof.mm: nie przypadkiem we własnej wiosce ma opinię upierdliwego przygłupa, tam już zbanowany
2019-06-01 07:28:31
donekT: krzysztof-Q Co tam nowego na Czerskiej? Trafiła (tępa) kosa na kamień? Może próbujesz sprowokować przesiąknięte nienawiścią treści od innych użytkowników?
2019-06-01 08:20:02
rainman: W USA kazdy kto nie łasi się do lewackiego establishmentu jest banowany w oficjalnym przekazie. Szczesliwie w Polsce - stawiamy temu jeszcze opór.
2019-06-01 08:39:02
rainman: Trudno przecietnemu Polakowi wytlumaczyc jak bardzo trzeba byc na zachodzie odwaznym aby w akademickim srodowisku glosic zdroworozsadkowe poglady. A juz miedzy ludzmi - czesto w ogole nie dochodzi do swobodnej wymiany politycznych pogladow.
2019-06-01 09:44:41
jasper: Jakim falszywym i obludnym chrzescijaninem trzeba byc, zeby takie bzdury tutaj wypisywac. Czy to tak ciezko byc dobrym czlowiekiem i dobrym katolikiem ? Zacytuje - „Postawa wobec bliźniego objawi przyjęcie lub odrzucenie łaski Bożej" (KKK, 678) Decydujące o zbawieniu będą nie nasze słowa i deklaracje, lecz to, czy wiara wyrażała się w czynach miłości. Jeśli ich zabraknie, to nie pomoże nawet to, że ktoś był w Kościele. Stwierdza to też Pan Jezus, że sama przynależność do Narodu Wybranego i do Kościoła nie gwarantuje jeszcze zbawienia, bo można przyjąć łaskę na próżno. O jej przyjęciu świadczy to, jakim jestem człowiekiem wobec innych.“ - o. Dariusz Piórkowski SJ
2019-06-01 10:28:08
Mach: Ci co byli i słuchali, doskonale wiedzą co nam chciał przekazać pan Daniel Pipes. Przekazał nam swoją wizję jako analityk, przyszłości naszego regionu i w świetle obiektywnych czynników występujących obecnie i jaki może to mieć wpływ na Europę i nasz region w perspektywie najbliższych 10-20 lat. To cząstka tego czym mógł się z nami podzielić w swoim półgodzinnym wystąpieniu w języku angielskim tłumaczonym przez towarzyszącą mu Panią na język polski. Można by zapytać po co to czynił? Jego dziadek a potem ojciec byli z urodzenia cieszyniakami, więc może z sentymentu ale także ku przestrodze mieszkańców naszego regionu, którym jak sądzę w najbliższych latach przyjdzie się mierzyć z problemami, które na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić. Jednak ci, którzy jak Pan Pipes tym zagadnieniom poświęcają znaczną część swojego życia zawodowego warto było poświęcić czas i wysłuchać co nam chcieli przekazać. To co my z tym zrobimy lub nie zrobimy pozostawił naszej ocenie. Warto było jednak uczestniczyć w takim spotkaniu by skonfrontować to z sygnałami ,które docierają do nas od innych przedstawicieli nauki -(socjologów, ekologów, demografów, ekonomistów i polityków) by choć trochę wybiec w przyszłość. Chociaż tekst powyższy nie oddaje w pełni przekazu to jest nad czymś pomyśleć - pomyśleć, nie znaczy zamulić powyższy tekst komentarzami bronka91 i jego klonami.
2019-06-01 12:29:27
donekT: jasper-Q Biblia nie wystarcza, zatem pora sięgnąć do Katechizmu, GRATULUJĘ! A co z tym wątkiem ma wspólnego Chrześcijaństwo? Może sugerujesz emigrację w innym kierunku, niż zapowiedział Daniel Pipes?
2019-06-01 12:36:11
donekT: Mach-u, zatem nad czymś pomyśl i szykuj już miejsce na uchodźcę z Iranu, ale urodzonego w Kongo i bez dokumentów. Będzie pracował na twoją Mach-u emeryturę.
2019-06-01 12:42:10
donekT: Mach-u jak myślisz, o ile już pomyślałeś, co powoduje wzrost antysemityzmu na zachodzie? - powraca sytuacja z lat 30. XX wieku? Niemcy: Pełnomocnik rządu ds. antysemityzmu odradza noszenie jarmułek // https://www.tvp.info/42790911/niemcy-pelnomocnik-rzadu-ds-antysemityzmu-odradza-noszenie-jarmulek // Może wolisz niemieckojęzyczne witryny?
2019-06-01 14:14:05
666: Kuźwa, gość założył drugie konto i się co raz częściej gubi w przełączaniu.
2019-06-01 16:17:13
krzysztof.mm: to idota
2019-06-01 16:43:29
donekT: Daniel Pipes może jeszcze nie dorównał w sławie swemu wybitnemu Ojcu, jednak jest równie mądrym człowiekiem. Natomiast wysoko postawioną poprzeczkę zawsze ma szansę przeskoczyć.
2019-06-01 16:51:29
Mach: Nic nie powiem nowego, ale odkąd powstało państwo Izrael, świat arabski nigdy się z tym nie pogodził i można powiedzieć ,że konflikt w tym regionie trwa do chwili obecnej. Część z państw arabskich się liberalizuje, ale nie brak i takich państw ,które w walce o dominację w regionie bardzo się radykalizują. Rozwijanie technologii wojskowych i dostęp do broni nuklearnej średniego i dalekiego zasięgu staje się faktem. Jeszcze na domiar tego Zatoka Perska przez którą wywozi się znaczące zasoby ropy naftowej, może być jednym nierozważnym pociągnięciem zablokowana a to oznacza ogólny kryzys światowy jaki już Europa i świat doświadczał w latach 70 XX w. Reżimy arabskie nie są i nie będą nigdy demokratyczne, a podział przebiega pomiędzy odłamami religijnymi- dlatego nie widać perspektyw zakończenia wojen arabsko -arabskich a także izraelsko- arabskich. W tym rejonie swoich interesów bronią Chiny, USA i Rosja. Wszelkie zaburzenia i starcia pomiędzy zwalczającymi się ugrupowaniami kończy zawsze exodus ludności cywilnej. Na to nakładają się problemy z wodą ,żywnością i przeludnieniem krajów afrykańskich i północno-afrykańskich. Dziś nieznaczną ochronę przed masową wędrówką ludów afrykańskich stanowi Morze Śródziemne i Turcja, która za powstrzymanie uchodźców każe sobie słono płacić. Jak tylko Erdogan nie otrzyma określonej działki i zachwieje się stabilizacja w Turcji płoty na granicach UE nie będą stanowiły przeszkody. Francja i Niemcy co najmniej za 10 lat będą w 10 i więcej % islamskie. Nienawiść wręcz pogarda dla cywilizacji europejskiej w znacznej części świata arabskiego jest faktem. Bogate kraje arabskie nie są solidarne ze współwyznawcami -uchodźców arabskich z innych krajów nie przyjmują- pozostaje jedynie Europa. Co może się stać jak wybuchnie wojna o ropę w Zatoce Perskiej? Europa stara, z malejącym przyrostem i to dodajmy przyrostem o rodowodzie islamskim już nie jest w stanie się obronić- tam jest już ponad 25mln wyznawców islamu oczekujących na przejęcie dominującej roli, który ma coraz większy wpływ na prowadzoną politykę przez rządy w krajach, które stały się miejscem ich osiedlenia. Czy kraje Europy Środkowej staną się azylem tylko na krótko dla resztek cywilizacji europejskiej?Kto weźmie na siebie ciężar spodziewanego, może w jakimś stopniu kontrolowanego chaosu.
2019-06-01 22:04:59
krzysztof.mm: faktycznie źle musi być z tą chrześcijańską Europą, skoro nawet w Polsce mach zaczyna robić w gacie ze strachu przed muzułmanami... albo z tobą mach coś nie tak?
2019-06-01 22:21:18
donekT: krzysztof-Q Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Przynajmniej powróci jakaś normalność. Chrześcijanie to Lud Księgi, gorzej z Tobą krzysztof-Q.
2019-06-02 06:04:16
Mach: Z chrześcijańską Europą nie jest najlepiej. W znacznym stopniu odchodzi od ortodoksji religijnej w przeciwieństwie od wyznawców Mahometa, i tu masz rację krzysztofie.mm. Oczywiście, doceniam też troskę o moje gacie z twojej strony. Muszę cię rozczarować, te wizje Europy w małym stopniu będą mnie dotyczyły z głównie z powodu mojego wysokiego peselu i w gacie za 10-20 lat będę robił być może z innego powodu, czego sobie i Tobie nie życzę. Jest też inny powód, w Polsce wyznawców Mahometa jest zaledwie jeden promil i to drugi powód, że zanim te proporcje w Polsce ulegną zmianie, mnie już tu dawno nie będzie i ja nie mam strachu. Mówimy jednak o cywilizacji chrześcijańskiej- to to co określamy kulturą europejską- a to dziedzictwo warto chronić, chyba że krzysztofie mm ubierzesz swoją" perepiczkę" w czador i każesz jej nieść swoje toboły i kroczyć trzy metry za tobą.
2019-06-02 07:32:52
krzysztof.mm: a cóż ty się tak machu "cywilizacją chrześcijańską" przejmujesz??... wmówili ci,że to twoja sprawa i twoja odpowiedzialność?... no tak się właśnie zaczyna wrąbanie maluczkich w walkę o interesy możnych, niestety - to ja co machu poradzę, miej te "cywilizację chrześcijańską" tak jak ja głęboko w dupie, od razu ci się nastrój poprawi, będzie więcej czasu i ochoty by zająć się chlebem naszym powszednim i wąchaniem kwiatków na łące - a o cywilizację niech się stworzyciel martwi, skoro taki mocny - w gębach jego obłudnych kapłanów
2019-06-02 08:17:09
Mach: Martwię się o mój dom, moje otoczenie, mój świat, do którego należę i chcę by w pewnym stopniu należał ona także do moich potomnych. nie mam "gdzieś", cywilizacji chrześcijańskiej bo do niej należę i z tego powodu nie wyrzekam się też swojego domu i współczuję tym, którz muszą opuszczać swoje domy zrządzeniem losu. Chleb powszedni jest tak samo ważny jak wąchanie kwiatków i nasza troska o naszą wspólną przyszłość. pewnie nie wiele w tym zakresie możemy sobie pomóc ale zawsze najmniejsze staranie może chociaż na chwile powstrzymać ten proces zmian niepożądanych. od nas też coś może zależeć. Oczywiście zgadzam się z Tobą, że Opatrzności Bożej zawierzamy siebie i świat oraz naszych kapłanów, duchownych, którzy są w takim samym stopniu obłudni jak i my wszyscy doskonali i także obłudni. Tych dobrych jest znacznie więcej, chociaż ci co się sprzeniewierzają swojemu powołaniu znacznie bardziej są pamiętani. Higiena serca jest tak samo ważna jak wąchanie kwiatków, a troska o chleb powszedni równie potrzebna jak troska o rozwój ducha- zaznaczam bez duchoty czytaj obłudy.
2019-06-02 08:21:00
donekT: krzysztof-Q zająć się chlebem naszym powszednim i wąchaniem kwiatków na łące- chyba w przypadku tobie podobnych od dołu krzysztof-Q. Niech się stworzyciel martwi? Bóg może i z tych kamieni wzbudzić dzieci Abrahamowi, zatem na twojej postawie i stworzycielowi nie zależy krzysztof-Q. Zdaje się, że na Bliskim Wschodzie upadek świeckich dyktatur doprowadził do powrotu NIEWOLNICTWA, zatem życzę powodzenia krzysztof-Q.
2019-06-02 08:24:13
donekT: Zdajesz sobie sprawę jak traktowana jest opinia publiczna poza cywilizacją Europy krzysztof-Q? Głodówki, manify czy skargi do organizacji międzynarodowych lub inne lewackie sposoby na niewiele się zdadzą a lewackiego jazgotu, nikt słuchać nie będzie. Żeby później się nie okazało, że "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Do tego prowadzi destrukcyjna kulturowo lewacka działalność.
2019-06-02 08:34:17
donekT: Natomiast jak runie bastion Europa, gdzie uchodźcy z Europy znajdą azyl? USA/Kanada daleko i przyjąć nie musi, w ogóle nie wiadomo kto tam będzie rządził, Arktyka się rozpuszcza, w Afryce nie ma czego szukać, tym bardziej w Azji a w takich Chinach jeszcze na narządy mogą przerobić. Australia zagrożona, natomiast Ameryka Łacińska oferuje życie w fawelach. Pozostaje jeszcze Federacja Rosyjska, Białoruś, Kazachstan, ale za taką emigrację dziękuję.
2019-06-02 10:33:58
krzysztof.mm: machu, ponaklejali ci etykietek, jedną z nich jest ta "cywilizacja chrześcijańska" - cokolwiek to znaczy, bo na zdrowy rozum to się może jak najgorzej kojarzyć - i uwierzyłeś, że jesteś tym co na etykietkach?.... powtórzę, to możni i bogaci tak świat dzielą i szatkują, by biedni i najbiedniejsi dla nich orali i za nich ginęli, wszystko na ten temat
2019-06-02 10:40:28
krzysztof.mm: Charlie LeDuff, autor wydanej niedawno w Polsce książki "Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje", w najnowszym wywiadzie mówi tak :✍Czy Brytyjczycy naprawdę odwalili brexit, bo było u nich zbyt wielu Polaków?   W dużym stopniu tak.  No kur*a! Europa to jedyne miejsce, gdzie biali nienawidzą siebie nawzajem.✍ - i oczywiście ma rację, i nie przed muzułmanami czy Afrykanami będą Niemcy czy Brytyjczycy uciekać, ale jeśli już, to przed Niemcami, o Polakach nie wspomnę bo to oczywiste
2019-06-02 10:43:41
donekT: krzysztof-Q A Ty, do której grupy należysz? Chyba nie tych możnych i bogatych? Natomiast świat dzielą, ponieważ nieuświadomieni biedni i najbiedniejsi im na to pozwalają a taki krzysztof-Q chciałby się spełnić w roli karbowego. Gratuluję naiwności krzysztof-Q.
2019-06-02 10:46:04
donekT: krzysztof-Q Charlie LeDuff to nie czasem rasista? Sądząc po wypowiedzi, pomijam słuszność.
2019-06-02 13:16:53
skuter66: krzysztof.mm, to zwykły pasożyt, tak wynika z jego stosunku do kraju w którym żyje.
2019-06-02 13:49:46
Mach: Krzysztofie, rozpoznajemy już na tym forum swoje poglądy. Można by powiedzieć, że każdy z nas już wystawił sobie wzajemnie etykietkę po przeczytaniu tak licznych postów. nie znamy swoich twarzy, chociaż ty wiesz ,że ponad 7 lat na tym forum nie jestem anonimowy. Mimo to nie zaryzykowałbym twierdzenia, że ta czy inna grupa zakleiła i twoją osobistą formację światopoglądową swoimi etykietkami i jesteś wytworem wyobraźni innych możnych, bogatych, nihilistów, trockistów czy jeszcze innych i teraz przeleważ nam cudze myśli z którymi się utożsamiasz. Myślę ,że piszesz, czytasz i prezentujesz poglądy bo tak chcesz nie oglądając się na nikogo. Realizujesz ten zakres swojej wolności i własnej osobowości i wzbudzasz tym samym różne emocje - to cię w tym pociąga, to wyzwala ciebie z szarości codziennego dnia i liczysz za każdym razem, że sporo jest jeszcze do odkrycia we własnym życiu i rzucasz się prowokująco na tym forum. Nie schlebiając ci czytam twoje teksty- co o nich sądzę??? Niech pozostaje tajemnicą. Możni także są śmiertelni a szczęście umowne- raczej każdy możny czy biedny orze jak może - i tu chybiłeś z tezą- wobec majestatu śmierci każdego z nas. Jesteśmy tu tylko przejściowo i jak się świadomie starzejemy, to ciągle by się chciało powiedzieć, szkoda ,że tak krótko. Życie jest piękne. Kiedy analitycy społeczni chcieli odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego w krajach arabskich tak wielu chrześcijan jest mordowanych -pierwsze kościoły chrześcijańskie były w Afryce, Azji Mniejszej-np. Kościół Koptyjski, po których już nie ma prawie ani śladu bo tych wymordowano lub zmuszono do przyjęcia islamu, ktoś wskazał, że tam gdzie chrześcijan w ogóle nie było równie dużo mahometan zostało zamordowanych przez współbraci w wierze.Zatem mord przypisywany jest terroryzmowi światowemu i tam wszyscy jak mówisz 'Możni" maczają w tym palce. Myślę, że dobro musi się tu odnaleźć ale czy terroryzm da się pokonać bez przemocy? Czy cywilizacja europejska będzie umiała się sama obronić?
2019-06-02 13:54:16
Mach: Jak tylko zdobędziesz się krzysztofie na niewielki wysiłek znajdziesz potwierdzenie, że wyznawcy Mahometa czy Judaizmu też potrafią się wzajemnie darzyć nienawiścią i to też cecha niezależna od nacji i wyznania ale ludzka.
2019-06-02 13:57:29
Mach: ma być przelewasz;
2019-06-02 15:56:53
krzysztof.mm: nie o tym pisałem, że sami święci poza chrześcijaństwem tylko o tym, że jeżeli już to samych siebie się powinni chrześcijanie w Europie najbardziej obawiać - tak, jak się już wzajemnie nienawidzą
2019-06-02 16:45:50
bronek91: Szanowny Mach, w innych kwestiach, na innych wątkach może nie jestem z Tobą Mach zgodny, ale w odniesieniu do twoich ostatnich wypowiedzi na tym wątku, zgadzam się niemal całkowicie.
2019-06-02 16:50:01
bronek91: krzysztof.mm EKUMENIZM staje się coraz bardziej konsekwentny, a zauważalny odpływ wiernych raczej zbliża poszczególne wspólnoty do siebie. Natomiast krzysztof.mm cytowanie gościa, który różnice odnosi do koloru skóry, jest z twojej krzysztof.mm strony ohydne.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: