Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dalsze prace dot. przebudowy sieci cieplnych w Cieszynie

W Cieszynie realizowany jest projekt dotyczący przebudowy sieci cieplnych w Cieszynie wraz z budową przyłączy i węzłów ciepłowniczych celem likwidacji węzłów grupowych w latach 2018-2020.W roku 2019 planowane są działania m.in., na terenie śródmieścia, osiedla Podgórze, w rejonie ul. Hażlaskiej i Moniuszki oraz prace na terenie osiedla Liburnia.

- Energetyka Cieszyńska kontynuuje, rozpoczęte w ubiegłym roku, prace inwestycyjne związane z modernizacją sieci ciepłowniczych na terenie Cieszyna. Zadanie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, działanie 1.7 Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa śląskiego, poddziałanie 1.7.2 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu w województwie śląskim – informują władze miasta.

W ramach zadania działania mają dotyczyć osiedli mieszkaniowych: Liburnia, Piastowskie i Podgórze oraz m.in. ulic: Mała łąka, Chrobrego, Dojazdowa i Graniczna. Łączna długość planowanej do przebudowy sieci wynosi 9,088 km, wybudowanych zostanie 15 indywidualnych węzłów cieplnych.

W roku 2019 planowane są działania polegające na:

- Przebudowaniu sieci cieplnej w rejonie ulic: Chrobrego i Górny Rynek. Wymieniona zostanie stara sieć kanałowa. Jej miejsce zajmie nowa, podziemna sieć preizolowana, przebiegająca głównie przez teren klasztoru Boromeuszek.

- Przebudowaniu sieci cieplej w rejonie ulic Korfantego i Chrobrego. Również tam powstanie podziemna sieć preizolowana. Działania będą prowadzone od budynków wielorodzinnych za Urzędem Miejskim w rejonie Korfantego i Kochanowskiego do Szpitala Śląskiego przy ulicy Chrobrego. Prace będą prowadzone również na samej ulicy Chrobrego (od skrzyżowania z Wyspiańskiego do Szpitala Śląskiego).

- Przebudowaniu sieci cieplnej osiedla Podgórze. W tym wypadku również wymieniona zostanie stara sieć kanałowa. W 2019 roku wykonany zostanie odcinek od ulicy Siennej do Morcinka, wraz z przyłączami do budynków (Brożka 19-25) oraz fragment sieci rozdzielniczej w rejonie budynków zlokalizowanych przy: Brożka 11, 13, 15, 17 i Kossak 20.

- Przebudowaniu sieci na odcinku od ul. Hażlaskiej do ul. Moniuszki. Również tutaj podjęte zostaną działania polegające na wykonaniu podziemnej sieci preizolowanej, częściowo zlokalizowanej na nowej trasie. Wykonane zostaną również przyłącza do 6 budynków.

- Stworzeniu indywidualnych węzłów cieplnych w budynkach os. Liburnia (IV etap) tj. Moniuszki 14, 16, 18, 22, 24, 26.

Projekt będzie realizowany jeszcze w 2020 roku, jego głównym celem jest zwiększenie efektywności systemu ciepłowniczego poprzez ograniczenie strat na przesyle energii. Dzięki podjętym działaniom ma dojść również do ograniczenia emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do powietrza oraz zmniejszenia zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej.

 

JŚ/WR

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: