Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy ustawa śmieciowa działa?

Mija powoli pierwszy miesiąc od wejścia w życie nowej ustawy ''śmieciowej''. Jej efekty ciężko na razie ocenić. Niewątpliwie koszty gospodarki odpadami wzrosły i stały się poważną częścią każdego budżetu domowego .

 Nowy sposób opłat za śmieci premiuje osoby segregujące odpady, Ci zapłacą najmniej. Jednak problem pojawił się w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych - bo jak dopilnować wszystkich mieszkańców, aby segregowali i jakim prawem karać wszystkich, np. za sąsiada, który się nie podporządkuje? Ciągle problemem jest także podrzucanie śmieci do osiedlowego śmietnika.

Karanie Wspólnot nielegalne?
Kilka dni temu stacja radiowa RMF FM poinformowała, że Prokuratura Generalna wysłała swoje stanowisko do Trybunału Konstytucyjnego, który bada ustawę śmieciową.  Prokuratura stoi na stanowisku, że przepisy ustawy niedokładnie określają, kto jest odpowiedzialny za segregację w miejscach, gdzie wywozem śmieci zarządza wspólnota. Tym samym nie można nikomu udowodnić winy, a tym bardziej ukarać konkretnej osoby za niedopełnianie związanych z tym obowiązków.

Gminy obniżają ceny
W większości gmin odbyły się przetargi na wywóz śmieci, o czym pisaliśmy na naszych łamach. W wyniku kalkulacji kosztów, kilka gmin zdecydowało się na obniżkę opłat za  śmieci. W Strumieniu w związku z tym jak się okazuje i informuje w Urząd Miasta, należy  złożyć korektę deklaracji, w której właściciel nieruchomości zamieszkałej uwzględni nową, niższą wysokość opłaty.

- Druki deklaracji zostaną dostarczone mieszkańcom do nieruchomości zamieszkałych, dostępne są również w Urzędzie Miejskim w Strumieniu w pokojach nr 1 i 2 oraz do pobrania w formacie PDF (na stronie www.strumien.pl - przyp.red) – czytamy na stronie urzędu.

GPSZOK
Na terenie Gminy Zesbrzydowice został uruchomiony także Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK). Punkt czynny jest  od mają do października w każdą sobotę w godz. 8.00-16.00. Sprawdzilismy, punkt cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców a wyrzucać tam można m.in - zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. sprzęt AGD i RTV, świetlówki z rtęcią, komputery, itp.), zużyte baterie i akumulatory, zużyty olej odpadowy, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady kuchenne ulegające biodegradacji, ogrodowe i zielone   itd.

Poniżej prezentujemy stawki za śmieci segregowane i niesegregowane we wszystkich gminach Powiatu Cieszyńskiego. Najmniej za śmieci zapłacimy w Skoczowie, a najwięcej w Wiśle. Warto zauważyć, że w tej chwili ustawy „prorodzinną” nazwać nie można, im więcej dzieci, tym więcej zapłacimy za generowane odpady…

Wykres (w złotówkach) kosztów gospodarki odpadami komunalnymi w poszczególnych gminach:

Brenna: 9 zł, 15zł
Chybie: 7zł, 15 zł
Cieszyn:  8.30 zł, 18.60 zł
Dębowiec: 7 zł, 14 zł
Goleszów: 9 zł, 15 zł
Hażlach: 7.60 zł, 12.20 zł
Istebna: 6 zł, 13zł
Skoczów: 6 zł, 10 zł
Strumień:  7 zł, 14 zł
Ustroń:  10 zł, 15 zł
Wisła: 10 zł, 20 zł
Zebrzydowice: 7.90 zł, 15.80 zł

(red)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: