Czy strony partii są dostępne?
Prawo i Sprawiedliwość – PiS
Strona www.pis.org.pl
W mojej ocenie strona nie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych...
Brak podstawowych elementów czyli „wyszukiwarki”, „wielkości czcionki”, „szybkiego przejścia do wybranego artykułu czy informacji”. Jest natomiast „wersja kontrastowa” lecz nie mogę ocenić, jakie wykorzystano kolory. Podstawowe skróty klawiszowe działają bez zastrzeżeń. Po wybraniu konkretnej wiadomości program udźwiękawiający czyta treść poprawnie i w całości.
Platforma Obywatelska – PO
Strona www.platforma.org
Tutaj w mojej ocenie sytuacja taka sama - strona nie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych...
Brak podstawowych elementów czyli „wyszukiwarki”, „wielkości czcionki”, „szybkiego przejścia do wybranego artykułu czy informacji” oraz „wersji kontrastowej”.
Podstawowe skróty klawiszowe działają bez zastrzeżeń. Po wybraniu konkretnej wiadomości program udźwiękawiający czyta treść poprawnie i w całości.
Polskie Stronnictwo Ludowe – PSL
Strona www.psl.org.pl
No i sytuacja się powtarza. Brak „wielkości czcionki”, „wersji kontrastowej” czy „przejdź do…”. Doszukałem się „wyszukiwarki” ale pod koniec strony. Osoba niewidoma na pewno nie będzie klikała kilkanaście razy na klawiaturze „TAB” żeby do niej dotrzeć.
Teoretycznie skróty klawiszowe działają, ale zdarzyło mi się, że znalazłem się po zatwierdzeniu „łącza” klawiszem „Enter” w innym miejscu strony.
Ruch Kukiza
Strona www.ruchkukiza.pl
Wszystko powtarza się jak w poprzednich stronach. Brak: „Wyszukiwarki”, „Wielkości czcionki”, „Wersji kontrastowej”, „Przejdź do…”.
Po wybraniu interesującej nas informacji jesteśmy bezpośrednio przenoszeni na jej początek (informacji). Program udźwiękawiający działa na stronie bez zastrzeżeń.
Partia Korwina
Strona www.partiakorwin.pl
Kolejna strona niedostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych sensorycznie czy intelektualnie.
Jak to jest na portalach opisanych wcześniej nie ma tutaj tych czterech zakładek, które osobom niepełnosprawnym ułatwiają poruszanie się po serwisie.
Kandydaci wszystkich ugrupowań szukają dla siebie wyborców wśród różnych grup społecznych (górnicy, rolnicy, studenci, służba zdrowia). Osoby niepełnosprawne są raczej odstawione na boczny tor. Jednak ta grupa jest też cennym „zastrzykiem poparcia” dla kandydatów. Jak widać, niedocenionym...
Na wszystkich stronach pierwsze, co znajdziemy, to przekierowania na „Facebooka”, „Twittera”... Czy osoby niepełnosprawne nie mogą przeglądać stron stworzonych zgodnie z wytycznymi WCAG 2.0?
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.