Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Człowiek jest piękny. Wernisaż wystawy fotografii rodzinnej

W środę, 8 kwietnia w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie, odbył się wernisaż wystawy ''Człowiek jest piękny''. Wystawa starej fotografii rodzinnej Pogranicza Kulturowego (polsko-ukraińskiego i łemkowskiego). Wystawa będzie czynna do 8 maja.

Wystawa Stowarzyszenie „Sałasz” z Cieszyna jest pokłosiem projektu Szkoły Dziedzictwa Kulturowego Pogranicza. Wystawa pt. „Człowiek jest piękny” zawiera stare fotografie rodzinne mieszkańców podkrapackich wsi, usytuowanych w Dolinie Osławy -Poraża, Morochowa, Mokrego, Niebieszczan.

- Stare rodzinne fotografie były zbierane w trakcie wizyt u mieszkańców wsi na przestrzeni wielu miesięcy. Realizatorzy projektu spotkali się z dużym zaufaniem wielu rodzin, które zgodziły się udostępnić swoje zbiory. Tak wspomina to jedna z osób realizujących projekt: „Potrzeba ogromnej otwartości, by tak po prostu wpuścić do domu kogoś, kogo się nie za dobrze zna, nie mówiąc już o pokazywaniu mu starych, rodzinnych zdjęć. Potrzeba daru przekonania i nienaprzykrzającej się szczerości. Potrzeba uczciwych zamiarów. Bez dotychczas wykonanej przez nas pracy, nie umiałabym sobie wyobrazić takiej możliwości celowego „nachodzenia” ludzi i zbierania od nich fotografii, „wpakowywania się” do nich z tym całym (w jakiś sposób obezwładniającym) sprzętem technicznym i zamykania czarno-białych zdjęć w pudle skanera, a potem wychodzenia, zamykania drzwi i mówienia „Dziękuję bardzo. Do widzenia”. Nie potrafię sobie tego wyobrazić, bo to zbieranie zdjęć było czymś znacznie więcej niż tylko archiwizowaniem” (B.S) – informują organizatory wsytawy.

Na wystawę składają się fotografie dziesięciu rodzin wykonywane w latach 1900 – 1980. Tworzą one pejzaż pamięci indywidualnej i zbiorowej. „Są tu obecne momenty związane z narodzinami, pogrzebami, weselami, pożegnaniami, ważnymi świętami religijnymi i niby błahymi fotografiami „na pamiątkę”. Obecne są tu również sceny wyjazdów za ocean w poszukiwaniu pracy oraz szczęśliwe powroty. Anonimowi najczęściej fotografowie, zarejestrowali nie tylko ludzkie twarze, ale także zmieniające się z biegiem lat architekturę i krajobraz. Po wielu latach, na nowo odsłaniane obrazy nadal budzą zainteresowanie i emocje mieszkańców wiosek, dostarczając tematów do wspomnień, dyskusji i wspólnego spędzania czasu”. Mimo upowszechnienia się fotografii i spadku jej wartości, wystawa ta udowadnia, że obrazy fotograficzne nadal potrafią nieść ogromny, uniwersalny ładunek emocjonalny.

- Wystawa zorganizowana przez „Sałasz” to rodzaj „spotkania”, które pozwala obejrzeć się za siebie i wśród mieszaniny czasów, przestrzeni i twarzy, człowiek może w końcu na chwilę zatrzymać się, zatęsknić… Wtedy powracają wspomnienia i „przenosząca” tęsknota. Czasem taka podróż pamięcią jest doznaniem bardzo radosnym, tak bardzo uszczęśliwiającym, że aż nie chce się wracać… Czasem jednak pamięć jest czymś trudnym, nieznośnym. Chce się od niej uciec. Celem „Sałaszu” było przede wszystkim zaświadczyć o tym, iż jakakolwiek by ta pamięć nie była – jest ona ważna i cenna. Świat, przywołany przez wystawę, opowiada o różnorodności kulturowej, ale także przedstawia mieszkańców czterech wsi jako pewną wspólnotę – opisują organizatorzy.

Jak zaznacza pomysłodawca wystawy Bogusław Słupczyński: „Chcielibyśmy powiększać ten zbiór, ekspozycję, która mieszkańcom umożliwi jeszcze lepsze zrozumienie historii, a przyjezdnym da szansę na „odkodowanie” informacji płynących z przewodników turystycznych. Niech ta wystawa będzie dowodem na to, że pamięć ludzka nie jest traktowana stronniczo i wybiórczo, ale jest tym, co podnosi wartość i jakość ludzkiego życia, nadaje mu piękno i sens”.

Wystawa zbioru starej fotografii rodzinnej „Człowiek jest piękny”, odwiedziła także wnętrza Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie (2008 rok), obecna była w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie, przy okazji wystawiania tam spektaklu pt. „Droga Żywiecka” (2008 rok) oraz w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej (2009 rok), na Festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie (2014).

Organizatorem wydarzenia jest MCK „Integrator” w Skoczowie.



mat.pras./red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: