Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cybernawigatorzy w bibliotece

Biblioteka Miejska w Cieszynie od kilku lat pomaga seniorom w trudnej wędrówce po świecie cyfrowym, organizując kursy komputerowe dla osób powyżej 55 roku życia. Już niebawem do grona uczących się dołączą również osoby młodsze.

Prawdopodobnie już w połowie stycznia Biblioteka Miejska w Cieszynie rozpocznie nabór chętnych do udziału w kursach komputerowych, tym razem nie będą to zajęcia tylko dla seniorów. - Chcielibyśmy adresować je również do osób bezrobotnych, żeby zwiększyć ich szansę na znalezienie pracy – wyjaśnia Magdalena Strządała z BM w Cieszynie, prowadząca "Komputer dla seniora" - Będą to kursy ogólne, uczące podstaw obsługi komputera, ale również rozpoczniemy kursy tematyczne, na przykład z obsługi poczty elektronicznej, czy Facebooka.

Nowy projekt nosi nazwę „Information for the people” ("Informacja dla obywateli - cybernawigatorzy w bibliotekach").  - Projekt „Information for the people” to inicjatywa stanowiąca konsekwencję wizyty studyjnej do Stanów Zjednoczonych, zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Ambasadę USA w grudniu 2010 roku – wyjaśnia Izabela Kula dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie - Wizyta studyjna, w której uczestniczyło 10 osób bibliotekarzy i specjalistów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej - stała się okazją do poznania interesujących i nowatorskich projektów bibliotek amerykańskich, a także do nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń zawodowych pomiędzy uczestnikami wizyty.

Celem projektu jest przetestowanie i wdrożenie usługi „cybernawigatorzy”, polegającej na organizacji w bibliotekach działań edukacyjnych (szkoleń, konsultacji, doradztwa, spotkań) skierowanych do osób wykluczonych cyfrowo.

- Projekt obejmuje: przygotowanie i udostępnienie na wolnych licencjach materiałów edukacyjnych, przeprowadzenie szkoleń bibliotekarzy, rekrutację i przeszkolenie wolontariuszy - „cybernawigatorów” oraz realizację usługi edukacyjnej (usługi „cybernawigatorów”) - dodaje Magdalena Strządała.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego skierowała propozycję współpracy przy realizacji projektu do siedmiu bibliotek, których przedstawiciele uczestniczyli w wizycie studyjnej do USA i stali się współautorami wniosku o dofinansowanie projektu. Wśród zaproszonych do udziału w realizacji projektu znalazła się również Biblioteka Miejska w Cieszynie.

Projekt ma charakter pilotażowy. Współpraca przy jego realizacji ma pomóc uczestniczącym bibliotekom w przygotowaniu, przetestowaniu, wdrożeniu i wypromowaniu nowej bibliotecznej usługi, odpowiadającej aktualnym i żywotnym potrzebom środowiska lokalnego. Usługa ta stanowi naturalne rozszerzenie tradycyjnej funkcji biblioteki, jaką jest funkcja informacyjna. Jednak, dzięki wyspecjalizowaniu i powiązaniu z ważnymi problemami gospodarczymi i społecznymi (takimi, jak bezrobocie czy wykluczenie cyfrowe), ma ona także duży potencjał rzeczniczy i może pomóc bibliotekom wzmocnić ich pozycję w lokalnym środowisku jako instytucji aktywnie wpisującej się w główny nurt procesów modernizacyjnych naszego kraju.

- Projekt zakłada w znacznej mierze wykorzystanie zasobów własnych bibliotek, promuje także wolontariat jako dobrą praktykę rozpowszechnioną w USA, a wciąż w niewielkim stopniu wykorzystywaną w polskich bibliotekach. Środki finansowe pozyskane na realizację projektu zostaną przeznaczone na organizację szkoleń i opracowanie materiałów dydaktycznych oraz na wdrożenie pilotażowej usługi „cybernawigatorów” w uczestniczących bibliotekach – informuje Izabela Kula dyrektor BM.

Prawdopodobnie w połowie stycznia rozpocznie się nabór uczestników...

 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: