Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cudzoziemcy pisali dyktando

Jubileuszowy, dziesiąty Sprawdzian z polskiego dla obcokrajowców, organizowany w Cieszynie przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej należy już do przeszłości. Biorący udział w konkursie walczyli o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego oraz o wyróżnienia w kilku innych kategoriach. Nagrodą główną była możliwość bezpłatnego udziału w kolejnej cieszyńskiej letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej, ale wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali na pamiątkę słowniki i inne publikacje poprawnościowe.

 

Tegoroczni zwycięzcy Sprawdzianu z polskiego:

II Cudzoziemski Wicemistrz Języka Polskiego:
ex aequo: Jana Gibalova (Polonicum, Warszawa) i Uladislau Revutski (Linguae Mundi, Warszawa)

I Cudzoziemski Wicemistrz Języka Polskiego: Oksana Kuryło (Lwów, UKraina)

CUDZOZIEMSKI MISTRZ JĘZYKA POLSKIEGO 2006: Oleg Erszow (Sankt Petersbusg, Rosja)

 

Konkurs ortograficzny przeznaczony jest dla wszystkich cudzoziemców, przebywających w tym czasie w Polsce i chętnych do wzięcia udziału w imprezie. Co zjawiają się w Cieszynie osoby spoza letniej szkoły, które dowiedziały się o Sprawdzianie z mediów i innych źródeł. W tym roku Cieszyn gościł także liczną grupę słuchaczy z Warszawy – z Instytutu Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum oraz z Fundacji Nauki Języków Obcych Linguae Mundi. W językowych zmaganiach wzięli także udział nauczyciele języka polskiego z zagranicy (ok. 50 osób), biorący udział w otwartych w tym tygodniu warsztatach polonistycznych.

Podczas Sprawdzianu z polskiego zaawansowani piszą dyktando, a początkujący wypisują wszystkie słowa, które uda im się rozpoznać. Autorem tekstu tegorocznego dyktanda (które poświęcone zostało w tym roku wielkiemu polskiemu językoznawcy) jest dr hab. Aldona Skudrzyk - z Zakładu Językoznawstwa Pragmatycznego Wydziału Filologicznego UŚ, lektor i wykładowca letniej szkoły.


Cieszyńska impreza jest też niepowtarzalną okazją do międzynarodowych spotkań towarzyskich i integracji cudzoziemców w duchu tradycyjnej polskiej gościnności. Dzień rozpoczęty od zmagań z polską ortografią zamknął wyjątkowy w swej formule Wieczór Narodów, podczas którego każda nacja miała możliwość zaprezentować w możliwie atrakcyjny sposób swój kraj, kulturę, tradycję, język, kuchnię, tańce i piosenki, słowem – nauczyć nas czegoś o sobie, wciągnąć do wspólnej zabawy.

 

Na scenie występowały kolejno przedstawiciele 32 krajów reprezentowanych na XVII letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie. Kulminacyjnym punktem Wieczoru był międzynarodowy polonez z figurami – odtańczony na cieszyńskim rynku pod kierunkiem tancerzy działającego przy Uniwersytecie Śląskim Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”, którzy wcześniej zaprezentują zebranym podstawowe tańce narodowe polskie.


Wieczór Narodów - fotoreportaż

źródło: ox.pl
dodał: MD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: