Comenius w cieszyńskim Gimnazjum

Rumunia, Turcja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania - delegacje z tych europejskich krajów odwiedziły Polskę, a dokładnie Cieszyn. W dniach od 2 do 6 czerwca na zaproszenie Katolickiego Gimnazjum im. Św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie ponad 40 osobowa grupa młodzieży i nauczycieli z różnych krajów spotkała się z cieszyńskimi gimnazjalistami biorącymi udział w międzynarodowym programie Comenius.

“THY AMAIZING GAME OF ANCIENT EUROPEAN TRAILS” to tytuł projektu realizowanego w ramach międzynarodowego program Comenius, w którym współpracuje ze sobą 8 europejskich krajów: Rumunia, Turcja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Belgia, Grecja oraz Polska. Katolickie Gimnazjum z Cieszyna w tym projekcie uczestniczy po raz pierwszy. Przez 5 dni od 2 do 6 czerwca uczniowie z wyżej wymienionych europejskich krajów wraz z opiekunami i nauczycielami zwiedzali Cieszyn. Wśród delegacji zabrakło jedynie przedstawicieli z Grecji i Belgii. W całym przedsięwzięciu wzięła również udział polska młodzież z cieszyńskiego Katolickiego Gimnazjum. W sumie do Cieszyna przyjechała ponad 40 osobowa grupa uczniów i nauczycieli. Wizyta w Cieszynie obfitowała w szereg atrakcji i niespodzianek. Uczniowie zobaczyli miedzy innymi Wzgórze Zamkowe, które zrobiło na nich duże wrażenie - przyznała koordynatorka projektu Magdalena Woźniak-Chroboczek. Delegacje odwiedziły również inne miejsca, jak na przykład Pętlę Beskidzką.

Celem projektu jest zbudowanie gry, która będzie pomagać w poznawaniu różnych ciekawych miejsc i kultur Europy. W Polsce wybraliśmy Cieszyn, natomiast w pozostałych krajach też są wybrane miasta i na podstawie tego tworzymy grę, która będzie dotyczyć właśnie tych miejsc – tłumaczy koordynatorka.

Efektem tej współpracy będą dwie gry: komputerowa i żywa. Nad grą komputerową będą pracować przedstawiciele z Wielkiej Brytanii. Będzie to gra, która mam nadzieję, spodoba się wszystkim uczniom, bo będzie w niej wszystko to, co najbardziej w grach przyciąga młodych ludzi – mówi Magdalena Woźniak-Chroboczek. Ciekawym rozwiązaniem jest również przygotowanie żywej gry. Gra żywych pionków zaplanowana jest na przyszły rok. Prawdopodobnie we Włoszech. W rozgrywkach tych wezmą udział uczniowie biorący udział w projekcie. Nie zabraknie również przedstawicieli z Polski – dodaje  koordynatorka.

W ramach wizyty w Cieszynie uczestnicy projektu spotkali się również z Burmistrzem Miasta Cieszyn, Mieczysławem Szczurkiem. Włodarz Cieszyna przywitał gości w sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego. Oprócz wymiany wzajemnych serdeczności, upominków i wspólnych pamiątkowych zdjęć, uczniowie wysłuchali również ciekawych opowieści na temat Urzędu oraz historii Miasta. Naszym gościom bardzo podoba się Cieszyn,jak i okolice. Są pod wrażeniem tego, co tutaj do tej pory zobaczyli – przyznała Pani Magdalena.

Również polscy uczniowie biorący udział w projekcie nie kryli radości z wizyty zagranicznych kolegów. Są bardzo podekscytowani całą sytuacją. Ja jestem przede wszystkim nauczycielem języka angielskiego więc uważam, że jest to ogromna możliwość językowa dla nich i świetnie się w tym sprawdzają. Myślę, że również zmotywuje to  ich do dalszej nauki języka - mówi Magdalena Woźniak-Chroboczek.

 

Marta Szymik

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją