Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Co dalej z wieżą Play?

Dziś (11.09) na Zamku Cieszyn odbyła się konferencja prasowa w sprawie wieży transmisyjnej sieci Play, którą operator telefonii chce postawić blisko centrum miasta. Uczestniczyli w niej: Gabriela Staszkiewicz (burmistrzyni Cieszyna), Gabriela Hřebačková (burmistrzyni Czeskiego Cieszyna), Arkadiusz Skowroński (naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta) oraz Damian Hernik (prezes Energetyki Cieszyńskiej).

Spotkanie podporządkowane było podsumowaniu dotychczasowych działań miasta i relacjom z operatorem Play. Jak mówiła Gabriela Staszkiewicz, od samego początku były one mocno skomplikowane. - W związku z tym, że decyzja została wydana dwa lata temu, a ważne pozwolenie na budowę rok temu, mieliśmy już na początku bardzo trudną sytuację, żeby nie powiedzieć, że podejmowanie jakichkolwiek działań było jedynie liczeniem na to, że Play zrozumie, jak ważna dla nas wszystkich jest ta część miasta - zaznaczała.

Jak dodała, prawne argumenty są po stronie operatora. - Oni nie rozumieją naszych działań, ponieważ mają ważne pozwolenie na budowę, mają ważną decyzję sprzed dwóch lat. Nikt wcześniej z miasta Cieszyn z nimi nie rozmawiał, aby zmienić podejście, znaleźć inne miejsce. Są gotowi, mają wieżę przygotowaną do tego, aby ją postawić. 

Co ważne, przedstawicieli sieci Play nie przekonuje także fakt, że przez opór społeczny mogą stracić abonentów. - Są przygotowani do tego, że będą protesty, ponieważ one zawsze występują przy ich inwestycjach. Zwracałam też uwagę, że tę inwestycję Play robi dla naszych mieszkańców. Skoro oni mówią, że ta lokalizacja im się nie podoba i mogą zrezygnować z abonamentów, to operator może stracić klientów. Usłyszeliśmy, że pięciuset klientów nie ma dla nich znaczenia - mówiła Staszkiewicz.

Jak wiadomo, Play użytkuje komin znajdujący się na terenie Energetyki Cieszyńskiej. - Powodem decyzji, która została podjęta w 2017 roku na pewno nie był brak możliwości rozwojowych działalności spółki Play na naszym kominie. Dopiero na spotkaniu 4 czerwca, na które zostałem zaproszony przez panią burmistrz, Play przedstawił nowe oczekiwania dotyczące wynajmu komina i jego warunków. Dla nas jest najistotniejsze to, że komin służy przede wszystkim do ciągłego monitoringu emisji spalin i urządzenia nie mogą zakłócać tej normalnej pracy oraz pracy pozostałych operatorów, którzy są na tym kominie - mówił Damian Hernik.

Prezes Energetyki zapewniał, że jego spółka zaproponowała operatorowi Play uczciwe warunki dalszej współpracy. - Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że stawki przez nas stosowane są stawkami rynkowymi i niewygórowanymi. Propozycję umowy, po wszystkich uzgodnieniach i z naszymi propozycjami warunków finansowych oraz warunkiem, że w odległości 500 metrów od naszego komina nie powstanie żadna wieża, zostały złożone spółce Play 31 lipca. Od tego czasu spółka się do nas nie odezwała.

Temat dystansu obecnej lokalizacji anten i miejsca wybudowania wieży był także poruszany w rozmowach miasta z operatorem. - Odległość między miejscem, gdzie miałaby powstać wieża, a Energetyką, to jest kilkaset metrów. To nie tak, że obejmują obszarem jakąś inną przestrzeń. Otrzymaliśmy informację, że z ich wyliczeń to miejsce jest optymalne - mówiła Gabriela Staszkiewicz. Dodała także, że sieci Play zależy na zwiększeniu zasięgu na osiedlu Piastowskim oraz Liburni i żadna inna lokalizacja wieży nie jest brana pod uwagę przez operatora.

W rozmowy z siecią Play zaangażowana była także Gabriela Hřebačková. - Muszę wesprzeć panią burmistrz - to, co mogła zrobić w tej sprawie to zrobiła. Z pozycji człowieka, który tutaj mieszka, któremu to nie jest obojętne, prowadziła sprawę, organizowała spotkania. Rozmawiała z nimi jak człowiek z człowiekiem. Mówiła, żeby starali się pozyskać tych użytkowników sieci Play w inny sposób - aby powiedzieli "nie jest nam obojętne, co myślą o nas mieszkańcy Cieszyna, będziemy się starali znaleźć inne miejsce". Ja mówiłam wprost, że być może w ten sposób zyskają jeszcze więcej klientów, od innych operatorów, bo stwierdzą, że to jest sieć która jest odpowiedzialna - zaznaczała.

Czy zatem sprawa jest już zamknięta? Niekoniecznie. Postępowanie w sprawie możliwości cofnięcia decyzji o przeprowadzeniu inwestycji prowadzi Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej. - Jeżeli chodzi o decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (a taką jest formalnie wieża Play - dop.red.) w przepisach prawnych stwierdza się, że po określonym terminie nie ma możliwości uchylenia takiej decyzji. Niemniej jednak skierowaliśmy sprawę do SKO, zobaczymy, co ustalą - mówił Arkadiusz Skowroński. Jak dodał, termin określony w przepisach wynosi dwa tygodnie od daty opublikowania stosownej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej (co nastąpiło w sierpniu 2017 roku).

Jak poinformowała Gabriela Staszkiewicz, 16 września w Warszawie ma odbyć się spotkanie wiceburmistrza Przemysława Majora z przedstawicielami operatora Play.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

19
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-11 17:12:00
krzysztof.mm: co tam wieża, na której budowę zezwolenie wydano za rządów P i S w miasteczku - warto zobaczyć, jak d z i ś PiS rzuca do walki swoje elitarne odwody: https://twitter.com/i/status/1171291438480596992
2019-09-11 17:21:39
Ebenezer: A co na to Rysiu Macura? Moze sie wypowie? A ucieka do sejmu!
2019-09-11 18:19:23
donekT: Wystarczy przypomnieć wypowiedź Pańci. Zdaje się, iż decyzja zostałaby podjęta bez względu na etykietkę. Jak widać komuś WOLI POLITYCZNEJ brak. Co nie oznacza, iż można jeszcze zbić korpo-pijar. Gdyby z tego bicia piany jeszcze coś było, Cieszyn już dawno stałby się metropolią.
2019-09-11 18:30:51
florian: https://www.facebook.com/NiepowaznySCI/photos/a.1295660787205286/2072333319538025/?type=3&theater i niech przy okazji weźmie ze sobą ten maszt wraz z imienniczkami.
2019-09-11 18:31:25
tom lem: Jak to ciężko zrozumieć zakusy Energetyki Cieszyńskiej na monopolizację rynku na swoim kominie. Trzeba wyć wybitnym samorządowcem by nie dostrzegać chęci indywidualizowania własnych działań, przez każda szanującą się prywatną firmę. Śmiech do trzykilowej torebki z tą skargą do SKO w sprawie uchylenia własnej (Urzędu) decyzji. Zmieniła się gosposia to i metody pracy są na odpowiednim poziomie.
2019-09-11 19:36:04
krzysztof.mm: nie tę jedną fatalna decyzję PiS-owskiej władzy trzeba będzie odkręcać, niejeden szemrany decydent pozna smak więziennej zupki - to tylko kwestia czasu, Bóg da niedługiego
2019-09-11 19:51:35
donekT: A tymczasem bohaterowie wszelkich afer III RP czekają, tylko na przedawnienie. Pewni przedsiębiorcy z Cieszyna, którzy rozsławili to miasto na cały kraj, cieszą się już urokami upływu lat i brylują na warszawskich salonach. Wbrew pozorom, dla niektórych liczenie pieniędzy po czasie staje się żmudne.
2019-09-11 20:35:56
tom lem: .. jak ktoś miesza decyzje polityczne z decyzjami administracyjnymi to i poziom gosposi jest dla niego zbyt wygórowany.
2019-09-11 20:46:00
donekT: ...Pańcia nigdy się nie myli. Tym bardziej, jeżeli dla kogoś jest z tożsama z Matką Żywicielką, natomiast dla innych pozostaje zwykłą gosposią.
2019-09-11 20:57:35
artxxx: To miasto jest odcięte od świata: kolej- kiepsko, autobusy- kiepsko, telefonia w centrum do du..py. Rowerem sie nie da jeździć. Przynajmniej jak wybudują maszt z nadajnikiem to do da się normalnie przez telefon rozmawiać. Ci co mieszkają w centrum to wiedzą o co chodzi.
2019-09-12 08:38:17
krzysztof.mm: ...ale z tym "odcięciem od świata" to chyba trochę ci się 'wypsło'...;)
2019-09-12 10:24:15
Halos: Gosposia nie może się chyba pogodzić, że nie wszyscy będą tańczyć jak ona im zagra... Po ostatniej narracji władz miasta jestem pewien, że ten maszt powstanie wg legalnie uzyskanego pozwolenia na budowę. Play rozegrał to po mistrzowsku, ma wszystkie asy w ręce i wygra to rozdanie ucierając nosa Gosposi.
2019-09-12 14:23:28
tom lem: ... wątpię czy chodzi o ucieranie nosa komukolwiek, wygląda raczej na kolejne wkręcenie Szanownej Pani Burmistrz przez aktyw cieszyńskich działaczy od ochrony rynku przed pojazdami , drzew przed piłami i internetu przed masztami. Cóż - zrozumiałe, że radna z tytułem dr. nie zna przepisów ( nie pierwsza i nie ostatnia) ale reprezentantka urzędu posiadając braki w tym temacie, występuje w imieniu miasto jak hostessa.
2019-09-12 14:23:29
tom lem: ... wątpię czy chodzi o ucieranie nosa komukolwiek, wygląda raczej na kolejne wkręcenie Szanownej Pani Burmistrz przez aktyw cieszyńskich działaczy od ochrony rynku przed pojazdami , drzew przed piłami i internetu przed masztami. Cóż - zrozumiałe, że radna z tytułem dr. nie zna przepisów ( nie pierwsza i nie ostatnia) ale reprezentantka urzędu posiadając braki w tym temacie, występuje w imieniu miasto jak hostessa.
2019-09-12 15:21:00
donekT: Jak się okazuje, POLITYKA TEJ WŁADZY, POLEGA GŁÓWNIE NA BICIU PIANY i graniu na emocjach???
2019-09-12 15:21:30
donekT: SAMORZĄD to nie KORPOKRACJA, a POLITYKA to nie PRODUKT NA SPRZEDAŻ. WŁADZA to nie MARKETING. Jak można zauważyć, niektórzy są ŚMIERTELNIE ZAINFEKOWANI NEOLIBERALNĄ DOGMATYKĄ! Zaznaczam, to fałszywa ideologia!
2019-09-12 15:26:33
donekT: krzysztof-Q, O miejscowości z prawami miejskimi, siedzibie władz powiatowych, na kilka lat pozbawionej DWORCA, bo ktoś miał taki interes, trudno mówić inaczej, niż, że "To miasto jest odcięte od świata"... krzysztof-Q, może przypomnisz, komu zawdzięczaliśmy i zawdzięczamy tę sytuację???
2019-09-12 21:58:16
mstudnicki: Proponuję przeprowadzić dwie kampanię informacyjną - o zaletach 5G i zagrożeniach. Kiedy mieszkańcy poznają obie strony medalu, sporządzić miejskie referendum, żeby mieć mocny argument w jedną lub w drugą stronę. Demokracja bezpośrednia to podstawa w Szwajcarii, więc i w Cieszynie by nie zaszkodziła.
2019-09-12 22:17:58
tom lem: .. tu nie o demokrację bezpośrednią chodzi, tylko o odczuci aestetyczne działaczki wzniecającej społeczne niepokoje, która lubuje się w tej zabawie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: