Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Co dalej z Kotarz Areną?

Początkiem kwietnia pisaliśmy o problemach, z którymi napotkała się planowana inwestycja na górze Kotarz w Brennej. Jak informuje Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, która była przeciwna budowie hotelu, tras narciarskich i rowerowych oraz innych atrakcji w tym miejscu, kompleks Kotarz Arena ostatecznie nie powstanie. Czy jednak na pewno?

O sprawie szerzej pisaliśmy tutaj - LINK. Zanim jednak przejdziemy do stanowiska Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, warto przypomnieć wypowiedź Bogusława Holeksy, kierownika projektu Kotarz Arena, który na sesji Rady Gminy Brenna w marcu mówił o wspomnianym stowarzyszeniu:

[Pracownia - dop. red.] starała się najpierw upowszechnić nieprawdziwą informację o wycięciu 1,5 ha lasu, w związku z realizacją projektu. Okazało się to nieprawdziwe, sprawa została umorzona. Pracownia przystąpiła jako strona do działań związanych z decyzją o zniesieniu ochronności. Wydłużyło to o kilkanaście miesięcy całą procedurę, a conajmniej o 8-10 miesięcy. Na koniec i tak starosta, podzielając stanowisko rady i wójta gminy, wydał pozytywną decyzję co do naszego wniosku i zniósł ochronność na tej części lasów państwowych i prywatnych, które będą przeznaczone do realizacji projektu. Na polanie Kotarz wycięliśmy, zgodnie z pozwoleniem, 4 drzewa w związku z wypasem tam owiec przez naszego partnera, pana Leszka Grenia, dla którego udostępnialiśmy polanę oraz zgodnie ze standardami gospodarki rolnej kosimy tę polanę. Znów mieliśmy procedurę w dwóch instancjach, zarówno u wójta gminy jak i w kolegium odwoławczym - obie przegrane przez Pracownię. Chcemy powiedzieć, że we wszystkich sprawach organy państwowe podzieliły nasze stanowisko w sprawie.

Wytłuszczony fragment jest najistotniejszy w kontekście komunikatu, który dotarł do naszej redakcji od Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Czytamy w nim:

19 czerwca Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło wydaną z rażącym naruszeniem prawa decyzję starosty cieszyńskiego, w której przychylił się do wniosku firmy Kotarz Agro i zezwolił na pozbawienie ochrony 25 ha lasów. Zniesienie ochronności miało umożliwić inwestorowi zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miejsce cennych dla przyrody lasów miała zająć wielkoskalowa inwestycja narciarska: sieć wyciągów narciarskich z naśnieżaniem i oświetleniem, wielki hotel na 200 osób, parkingi, zbiorniki do naśnieżania i infrastruktura towarzysząca. Przypomnijmy, że lasy w okolicy Kotarza są szczególnie chronione z uwagi na ich wodochronną i glebochronną rolę.

Zdaniem władz stowarzyszenia, uchylenie decyzji starosty jest ostateczne i definitywnie uniemożliwia przeprowadzenie inwestycji w Brennej. - Bez tej decyzji inwestor nie ma szans na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co oznacza czerwone światło dla inwestycji. To wielki sukces przyrody i wszystkich ludzi, którzy sprzeciwiali się dewastacji tego miejsca. To także jasny sygnał, że niezbędna jest społeczna kontrola organów, które w teorii powinny stać na straży praworządności a w praktyce sprzyjają prywatnym przedsiębiorcom kosztem przyrody i mieszkańców tego miejsca – mówi Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Jak się jednak okazuje, sprawa jednak nie jest ostatecznie rozwiązana. - Nie ma zagrożenia dla planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego, że nasz wniosek leśny, który jest częścią procedury planistycznej, uwzględniał ochronność tego terenu. Czyli zachowuje status quo tego, o czym pisze pan Ślusarczyk. Nie jest tak, że jeśli ochronność tego terenu będzie utrzymana, to nie powstanie inwestycja. Ona powstanie, tylko inwestor, jeśli ta ochronność będzie, zapłaci więcej za wylesienie jednego hektara lasu. Gdyby tej ochronności nie było, to zapłaciłby relatywnie mniej - mówi w rozmowie z nami wójt Brennej Jerzy Pilch.

Wójt skomentował także działania Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. - Trochę mnie dziwi, że próbują opinię publiczną w błąd wprowadzać, że uchylenie tej ochronności zablokuje inwestycje czy zablokuje nasze prace planistyczne - dodaje.

Pracownia powołuje się także na sprzeciw wobec Kotarz Areny dużej części społeczeństwa Brennej. Czy jest tak w istocie? - Sprzeciw obnażył się na ostatniej dyskusji publicznej, na której mieliśmy pełną salę sesyjną i cztery osoby stanęły przeciwko inwestycji. One zostały osamotnione i wyszły w trakcie spotkania. Wydaje się, że większość społeczeństwa uczestnicząca w tej dyskusji była zdecydowanie za inwestycją, takie miałem sygnały i takie wnioski płyną także z późniejszych spotkaniach indywidualnych - uważa Jerzy Pilch.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

89
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-06 07:10:23
koszor: Ta Arena jest potrzebna Brennej jak świni siodło - nie dość, że jest najbardziej zadłużona w powiecie, to jeszcze ma szansę zostać najbardziej zakorkowaną i przegonić Wisłę. Natomiast tzw. ekolodzy to nic innego jak eko-terroryści, bo jakoś da się prowadzić duże inwestycje w innych miejscach, a w Brennej blokują. Może po prostu chodzi o pieniądze, jak wszystkim? Holeksa też przecież nie buduje Areny, by "stworzyć nowe miejsca pracy", tylko żeby kasa leciała.
2019-07-06 12:45:39
oxportal: UWAGA! - Czy Pracownia to SEKTA?! Czytajcie: „...zgodnie z postulatami ponurej sekty, ukrywającej się pod zmyłkową nazwą Pracowni Na Rzecz Wszystkich Istot. Ponurej – bo jednym w punktów programu tej sekty jest redukcja liczebności gatunku ludzkiego, by w ten sposób zdobyć Lebensraum dla wszy, szczurów, pcheł i pozostałych swoich faworytów...” Więcej na: http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=4180
2019-07-06 12:46:44
rudawy: Jeśli jest ochronność, to trzeba jej bezwzględnie przestrzegać i myśleć o rozwijaniu regionu w oparciu o nieprzekształconą przestrzeń. Nie bujajcie więc o 4 wyciętych drzewach, kiedy wylesieniu podlegałoby 25ha. No i problem zasobów wodnych. Lepiej niech portal cieszyński lepiej przyjrzy się temu problemowi w kontekście konieczności naśnieżania.
2019-07-06 13:00:57
Baba z Lasu: Następne połacie ziemi mają ulec degradacji? Co zostanie naszym potomkom? Betonowe hotele i wypalona ziemia - przecież stoki trzeba będzie naśnieżać przy obecnych zimach, coraz krótszych i cieplejszych! W kontekście coraz większych susz ten teren po prostu umrze. A gdzie prawo do głosu mieszkańców, którzy po prostu nie chcą mieć zakłócanego spokoju?
2019-07-06 13:09:36
Assets: Mamy w regionie wiele przykładów inwestycji, których powodem jest interes wybranej grupy ludzi, jeśli nie dosłownie jednego człowieka, kosztem całej społeczności lokalnej. Ta inwestycja nie jest potrzebna, bo w regionie jest mnóstwo podobnych miejsc, a sama lokalizacja karygodna ze względu na ingerencję w środowisko, deficyt wody. Istniejące w regionie lasy trzeba chronić i całe szczęście, że ktoś to robi. dzięki.
2019-07-06 13:11:01
krzysztof.mm: tylko kompletny idiota potrafi w jednym komentarzu skrytykować gminę za to, że chce budować, posądzić o prywatę, oraz tych, co są przeciwko budowie, że terroryści - tak, to o tobie glonie
2019-07-06 13:12:23
Roman73: Assets słyszałeś może o czymś takim jak retencja wody? Ludzie nie wierzcie we wszystko co niektórzy ekolodzy piszą bo to nie ma nic wspólnego z prawdziwą troską o przyrodę. Ktoś chyba ma interes gdzie indziej i widocznie komuś przeszkadza że w Brennej coś się chce zrobić.
2019-07-06 13:22:02
Roman73: Mieszkańcy są za projektem poza paroma którym chyba nic nie pasuje, dodatkowo wybrali wójta i radę którzy również są za projektem więc skończcie gadać głupoty że mieszkańcy protestują. Ile protestuje? Pięciu czy dziesięciu? Niektórzy chyba liczą na kasę większą dla siebie czy o co chodzi?
2019-07-06 13:31:54
Biker: Pewnej grupie osób to nie na rękę i tyle, ale ta inwestycja jest potrzebna Brennej i to już powinno być dawno zrealizowane. Pod płaszczykiem niby ochrony środowiska itp. frazesów konkurencja robi w gacie i zapewne będą różnych chwytów używać by to centrum nie powstało. Wiadomo, że walko o klienta trwa zawsze i będzie trwać. A pesymistą powiem, że to jest najbardziej proekologiczny projekt ostatnich lat i prędzej czy później prawda się obroni sama.
2019-07-06 16:13:22
doler: Cale nasze beskidy zamieniaja sie przez kornika w lyse pustkowia wiec wycięcie kolejnych 25 h jest niedopuszczalne. Wyciągów jest dość i wiecej nie potrzeba. Zresztą przy tak cieplych zimach ile jest dni ze mozna jeździć na nartach? Trzeba bylo moze sie zastanowic czemu sa tak ciepłe...i czy czasem mieszkańca nie bardziej potrzebny jest las, drzewa i woda do życia a nie betonowy moloch i zniszczona natura.
2019-07-06 16:48:42
donekT: krzysztof-Q HIPOKRYTO Nie przeszkadza Ci POTENCJALNE wylesienie sporej powierzchni na stałe, gdy tymczasem rozpaczasz nad każdym ściętym drzewkiem znajdującym się w zasięgu oddziaływania linii komunikacyjnych? krzysztof-Q a w czyim interesie owa inwestycja miałaby powstać? Jak można zauważyć, mieszkańcy (i nie tylko) sobie nie życzą, zdrowy rozsądek podpowiada, iż owo przedsięwzięcie w sposób nieodwracalni zniszczy okoliczne walory środowiskowe. Tymczasem nasi RZEKOMI OBROŃCY PRZYRODY MILCZĄ.... Gmina to ludzie i jak mógłbyś IGNORANCIE krzysztof-Q zauważyć, budować nie mają zamiaru. Inwestycja, jak widać po samych wypowiedziach, to ewidentna prywata.
2019-07-06 16:55:19
donekT: Roman73 niejednokrotnie tych pięciu ma głos decydujący. Tymczasem Ty Roman73 nie próbujesz wykazać słuszności inicjatywy (moim zdaniem wątpliwą) tylko powołujesz się na miejscowy SOVIET. Sorry Roman73, ale powoływanie się na kolektyw i jego mądrości, to trochę słabo i mnie nie przekonuje. Ktoś swą wolę próbuje przeforsować na siłę i SOVIET potrzebuje dla legitymizacji swych działań. Tym bardziej, iż Brenna straciła już wiele na zbytnim liberalizmie w odniesieniu do zabudowy.
2019-07-06 16:57:59
donekT: Biker napisałeś " ta inwestycja jest potrzebna Brennej i to już powinno być dawno zrealizowane." Niby w jakim zakresie potrzebna????
2019-07-06 17:00:26
Assets: Dleczego, jak człowiek mówi o ochronie przyrody, to od razu jest ekoterrorystą? Ludzie przyjeżdżają do Brennej ze względu na przyrodę, góry, lasy, spokój. Moim zdaniem trzeba się skupić na poprawie infrastruktury, już zagospodarowanego terenu miasteczka, uatrakcyjnieniu, bo na razie jest zawalone reklamami, brak parkingów. Potrzebna jest natomiast ochrona szlaków, tych resztek niezabudowanych miejsc. Zarówno w Beskidzie Śl jak i Żywieckim powstają inwestycje duże i małe, które niszczą krajobraz. Góry niech zostaną górami, dla mieszczuchów jest miasto. Jesli chodzi o infrastrukturę narciarską, to też trzeba się skupić na poprawie już istniejących wyciągów, które pozostawiają wiele do życzenia. Czy nie lepiej połączyć siły ze Szczyrkiem, Wisłą, Żywcem w takich przedsięwzięciach?
2019-07-06 18:01:13
magda_85: Niestety coraz mniej turystów przyjeżdża do Brennej a to dlatego, że nie mamy zbyt wiele do zaoferowania. Chcielibyśmy mieć szanse rozwoju i możliwości godnej egzystencji z turystyki, ale bez tego rodzaju inwestycji nie mamy szans. Z tej wąskiej grupy turystów, którzy spragnieni są spokoju nie damy rady wyżywić swoich rodzin. Nie oszukujmy się Brenna w tej chwili jest mało atrakcyjną dziura.
2019-07-06 18:59:51
Biker: donekT, po pierwsze nie mamy absolutnie żadnej infrastruktury turystycznej, a to nas dyskwalifikuje i już na starcie jesteśmy przegrani. Po drugie projekt jest nastawiony na wykorzystanie odnawialnej energii, bo teraz to słabo z ekologią u nas, wystarczy spojrzeć na kopcące zimą kominy i towarzyszący im gigantyczny smog i po trzecie, to zwiększone wpływy i dla mieszkańców i dla gminy. Jeszcze takich powodów można byłoby wymienić kilkanaście.
2019-07-06 19:42:48
john: Myślę,że Brenna ma wystarczająco dużo problemów z szarańczą,która w każdy weekend najeżdża te tereny. Jeszcze kilka lat temu praktycznie w każdy weekend jechałem do Brennej na spacerek. Teraz można tam paść od smrodu grillowanej kiełbasy z Biedronki i oparów taniego piwa. Cała Brennica jest okupowana przez Januszy i Grażyny a do tego wszędzie słychać disco polo.Hanysy rozjeżdżają Brenną bez żadnych hamulców zostawiając po sobie niemiłosierny syf.
2019-07-06 20:22:08
krzysztof.mm: proponuję wykupić sobie Brenną na własność i ogrodzić drutem kolczastym
2019-07-06 20:22:27
krzysztof.mm: pod napięciem, rzecz jasna
2019-07-07 09:53:19
luki11150: Witajcie wszyscy bardzo dobrze że mamy takiego człowieka jak Pan Holeksa dajmy szansę takiej inwestycji w Brennej ,Brenna jest od lat w tym samym miejscu nic się nie dzieje nic nie powstaje,niech powstanie arena Kotarz wyjdziemy na pierwsze miejsca wszyscy będą mieć korzyść dzięki Kotarz arenie.W Alpach góry nie tak są zabudowane a nikt nie jest przeciwny nie ma takich głupich ludzi i nie ma tych głupich ekologów jak u nas.niech się dzieje w Brennej
2019-07-07 11:58:32
donekT: magda_85 pod względem turystów zagranicznych (nierezydenci), którym w 2017 roku udzielono noclegów w Brennej, było ogółem 61 osób. Natomiast w roku 2018, pod względem turystów zagranicznych (nierezydenci), którym udzielono noclegów w Brennej, było ogółem 268 osób. Zatem na jakiej podstawie twierdzisz, jakoby coraz mniej turystów przyjeżdżało do Brennej? Do tego, strata dużej powierzchni terenów leśnych jest niepowetowana. Dodatkowo należałoby sprawdzić strukturę zatrudnienia, ile osób faktycznie traktuje turystykę jako główne źródło swoich dochodów.
2019-07-07 12:19:38
donekT: Bieker napisałeś "nie mamy absolutnie żadnej infrastruktury turystycznej," Zatem gdzie ci hipotetyczni korzystający z potencjalnej Kotarz Areny będą nocować, spożywać posiłki, etc., skoro Twoim Bieker zdaniem Brenna nie posiada żadnej infrastruktury turystycznej? Tymczasem okazuje się, iż turystycznych obiektów noclegowych jest około 18 a miejsc noclegowych aż 871, z czego w hotelu aż 126 w 57 pokojach. Natomiast dynamika liczby miejsc noclegowych całorocznych na rok 2018 wyniosła 135,6, zatem wzrosła w stosunku do okresu poprzedzającego. Gdyby Brenna pod kątem turystyki przeżywałaby kryzys, tendencje byłyby przeciwne. Podejrzewam, iż możliwy spadek dochodów z turystyki dla niektórych, może być spowodowany wzrostem konkurencji. Natomiast pod względem lokali gastronomicznych, w turystycznych obiektach noclegowych, takowych funkcjonuje co najmniej 13, z czego 7 to stołówki. Nie wymieniam już lokali gastronomicznych funkcjonujących poza turystycznymi obiektami noclegowymi. Na jakiej podstawie śmiesz twierdzić Bieker jakoby Brenna nie posiadała żadnej infrastruktury turystycznej? Tak Ci się wydaje, czy reprezentujesz jakiś interes? Do tego utrata sporej powierzchni leśnej jest niepowetowana.
2019-07-07 12:26:09
donekT: krzysztof-Q Swoje EGOISTYCZNE i SPEKULANCKIE skłonności wywodzące się z kłamliwej i fałszywej NEOLIBERALNEJ DOGMATYKI pozostaw dla siebie. Skoro lubisz zabawy z drutem kolczastym, pod napięciem, rzecz jasna, Twoja to prywatna sprawa kzysztof-Q.
2019-07-07 12:33:25
donekT: luki11150 W pierwszej kolejności daj szansę PRZYRODZIE i pozwól funkcjonować kompleksowi leśnemu zajmującego sporą powierzchnię, o niebagatelnym wpływie na lokalny mikroklimat i krajobraz. W razie draki SPEKULACJA, jak zwykle zwinie interes, a mieszkańców pozostawi z problemami. Rozumiem, iż przemysł turystyczny, zgodnie ze statystykami, rozwijający się, a nie upadający jak niektórzy próbowali sugerować, potrzebuje nowych atrakcji dla jeszcze większych ZYSKÓW. Niestety, nie tędy droga i osobiście proponowałbym pomyśleć nad innego rodzaju atrakcjami. LAS SAM W SOBIE STANOWI KAPITAŁ i nie pozwólny, aby NASZE WSPÓLNE DOBRO niszczyła SPEKULANCKA CHCIWOŚĆ.
2019-07-07 12:40:35
donekT: Tymczasem PANIE SZCZUREK cytat "19 czerwca Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło wydaną z rażącym naruszeniem prawa decyzję starosty cieszyńskiego, w której przychylił się do wniosku firmy Kotarz Agro i zezwolił na pozbawienie ochrony 25 ha lasów." PANIE SZCZUREK, MAŁO FACET MASZ NA SUMIENIU???? HIPOKRYTO, który kierując się, nie wiadomo jakimi intencjami, bierzesz udział/występujesz w proteście przeciw wycince drzew przez PKP i tłumaczysz się, że nie mogłeś wydać innej decyzji, w innej sytuacji bezproblemowo usuwasz ochronę, sporemu kompleksowi leśnemu z przeświadczeniem, czemu owa decyzja ma służyć? WSTYD!!!! Zresztą sugerowany już w trakcie kampanii wyborczej.
2019-07-07 13:49:20
oxportal: Inwestycja jest potrzebna Brennej, w której teraz panuje Pan Haos, Pani Zadłużenie i zwierzątko Smog. Inwestycja pozwoli zapewnić wpływ do Gminy, ułatwi i zapewni środki w ochronie środowiska, pozwoli zadbać o naturę i kulturę przez racjonalne gospodarowanie terenem a nie wolną amerykankę! Idąc za podejściem Pana Ślusarczyka i Pracowni powinno się mieszkać w jaskini i być pożywieniem dla zwierząt. Czy to nie przypadkiem znalazła sobie sposób na życie, pod przykrywką "natury"..., oglądając się za pieniędzmi a nie działaniami które rzeczywiście przyniosą pożytek i ludziom i środowisku?! Ludzie popatrzcie jak to działa naprawdę!
2019-07-07 13:51:56
oxportal: donekT otrząśnij się już, włącz na luz, weź snikersa i nie pisz głupot. Otwórz swój blog i tam swoje pseudo mądrości wypisuj. Wszyscy Cię znają już tu ze spamowania....
2019-07-07 13:57:15
Assets: Pełna zgoda z donekT. To właśnie lasy stanowią o walorach tych okolic i za wszelką cenę trzeba je chronić przed zakusami inwestorów, którzy chcieliby stawiać wszystko wszędzie. Brenna, podobnie jak inne miejscowości górskie w Polsce, mogłaby być urokliwym miejscem ściągającym ludzi, gdyby zadbano o ład przestrzenny, czystość, inwestycje dla mieszkańców i turystów w samym mieście. To jest to, co nas różni od "zachodu" - wolna amerykanka w przestrzeni publicznej sprawia, że ma się ochotę uciekać w lepsze, przyjaźniejsze miejsca. Ale po polsku wygląda to tak, że zagarnia się po prostu przyrodę pod kompleksy typu Gołębiewski. Przyznajcie sami, mieszkańcy Brennej i okolic, czy uważacie, że miasteczko jest "ładne"?,eleganckie?, uporządkowane?, czy sposób zabudowy zdradza jakiś wspólny mianownik, plan, projekt? czy lubicie to centrum z Biedronką, milionem okropnych reklam, styropianowych szyldów, budynków w majtkowych kolorach, każdym z innej parafii? Jeśli lubicie, to dobrze, bo tam mieszkacie. Ale dla przyjezdnych to miejsce nie jest atrakcyjne. Zostawmy przynajmniej Kotarz w spokoju. Góry i lasy to jedyny skarb tego regionu, nie niszczmy również tego.
2019-07-07 15:32:52
donekT: oxportal - te głupoty są powielone z GUSu. Ewidentne źródło, aby zweryfikować, kto pod tym wątkiem popełnił najwięcej gaf. Być może w Brennej panuje "HAOS", ale do "CHAOSU" jeszcze trochę brakuje. Środki na ochronę środowiska z inwestycji ewidentnie godzącej w środowisko- gratuluję logiki oxportal. Zatem oxportal otrząśnij się już, włącz na luz, weź snikersa i nie pisz głupot. Otwórz swój blog i tam swoje pseudo mądrości wypisuj.
2019-07-07 15:38:06
Roman73: BUDOWAĆ NA KOTARZU JAK NAJSZYBCIEJ ALE MĄDRZE!!! Bez tego projektu na Kotarzu Brenna umrze śmiercią naturalną. Co z tego że w weekendy jest mnóstwo turystów jak nie ma z nich dla gminy żadnego przychodu. Infrastruktura turystyczna - hotele, restauracje, pensjonaty, baseny w porównaniu do Wisły, Szczyrku czy Ustronia jest bardzo uboga. Wpływy do budżetu gminy z podatku od nieruchomości obiektów turystycznych znikome. Nie może być tak, że przez parę osób, którym nic się nie podoba będzie się blokowało szansę rozwoju dla setek innych przedsiębiorczych ludzi, którzy mogą utworzyć na swoich działkach parkingi, sklepiki, małą gastronomię itp. Protestują Ci, którzy poza świętym spokojem nie chcą nic więcej. Pozostali, którzy widzą szansę na poprawę swoich warunków życia poprzez rozwój turystyki są za. Turysta z plecakiem i własnymi kanapkami chodzący po górach nas niestety nie wyżywi. Nie zazdroszczę ani Wójtowi ani radnym, bo muszą się mierzyć z paroma ludźmi, którzy prostych zależności ekonomicznych nie rozumieją. Trzymam jednak kciuki za to, żeby zwyciężył zdrowy rozsądek i żeby wreszcie coś fajnego w tej naszej Brennej powstało! Dość już tych pozamykanych sklepów i pustych restauracji poza paroma miejscami w Centrum!
2019-07-07 16:01:06
donekT: Roman73: jeszcze raz, NA SPOKOJNIE pod względem turystów zagranicznych (nierezydenci), którym w 2017 roku udzielono noclegów w Brennej, było ogółem 61 osób. Natomiast w roku 2018, pod względem turystów zagranicznych (nierezydenci), którym udzielono noclegów w Brennej, było ogółem 268 osób. Zatem na jakiej podstawie twierdzisz, jakoby te osoby (sami turyści zagraniczni) nic lub niewiele w Brennej nie pozostawili? Turystycznych obiektów noclegowych jest około 18 a miejsc noclegowych aż 871, z czego w hotelu aż 126 w 57 pokojach. Natomiast dynamika liczby miejsc noclegowych całorocznych na rok 2018 wyniosła 135,6, zatem wzrosła w stosunku do okresu poprzedzającego. Z CZEGO TE FIRMY SIĘ UTRZYMUJĄ, Z TURYSTÓW Z PLECAKIEM, którzy nie nocują na terenie Brennej???? Dodatkowo ILOŚĆ MIEJSC NOCLEGOWYCH WZRASTA, zatem i GMINA COŚ Z TEGO MA! Gdyby Brenna pod kątem turystyki przeżywałaby kryzys, tendencje byłyby przeciwne. Podejrzewam, iż możliwy spadek dochodów z turystyki dla niektórych, może być spowodowany!!!!!!!!!! WZROSTEM KONKURENCJI!!!!!!!. Natomiast pod względem lokali gastronomicznych, w turystycznych obiektach noclegowych, takowych funkcjonuje co najmniej 13, z czego 7 to stołówki. Nie wymieniam już lokali gastronomicznych funkcjonujących poza turystycznymi obiektami noclegowymi. Dodatkowo należałoby sprawdzić strukturę zatrudnienia,!!!!!!!!!!! ILE OSÓB FAKTYCZNIE TRAKTUJE TURYSTYKĘ JAKO GŁÓWNE ŹRÓDŁO SWOICH DOCHODÓW!!!!!!!!!!. Osobiście proponowałbym pomyśleć nad innego rodzaju atrakcjami. LAS SAM W SOBIE STANOWI KAPITAŁ i nie pozwólmy, aby NASZE WSPÓLNE DOBRO niszczyła SPEKULANCKA CHCIWOŚĆ. Do tego utrata sporej powierzchni leśnej jest niepowetowana. Jak napisał Assets "To właśnie lasy stanowią o walorach tych okolic i za wszelką cenę trzeba je chronić przed zakusami inwestorów, którzy chcieliby stawiać wszystko wszędzie".
2019-07-07 16:07:10
donekT: Roman73 napisałeś cytat " Nie zazdroszczę ani Wójtowi ani radnym, bo muszą się mierzyć z paroma ludźmi, którzy prostych zależności ekonomicznych nie rozumieją." A z czym owi samorządowcy się mierzą Z LUDŹMI, CZY RACZEJ PRAWEM WŁASNOŚCI, na które tak SPEKULACJA lubi się powoływać? Roman73 a co ze sporą powierzchnią lasu, która zostanie NIEODWRACALNIE zniszczona w imię EGOISTYCZNIE pojmowanych SPEKULANCKICH interesów i zysku?
2019-07-07 18:28:19
Goral: Ludzie wyluzujcie trochę, bo się zagryziecie tymi komentarzami. Każdy ma prawo do przedstawienia swoich racji, ale jedno jest pewne, że w grę wchodzą ogromne pieniądze. Prawda jest taka, że większość mieszkańców jest za realizacją tego projektu, bo to możliwość rozwoju i inne pieniądze z turystyki. Jest też część niezadowolonych, ale tylko dlatego bo nie dostali tyle ile by chcieli. I jest grupa biznesmenów zza miedzy, której nie na rękę taki konkurencyjny kompleks.
2019-07-07 18:42:47
donekT: Goral napisałeś cytuję "większość mieszkańców jest za realizacją tego projektu, bo to możliwość rozwoju i inne pieniądze z turystyki." A masz na to jakieś wiarygodne dowody? Być może przewijasz się akurat w środowiskach wyrażających przedstawiane z Twojej strony zdanie i Twoje przeświadczenie w związku z tym może okazać się błędne.
2019-07-07 18:54:54
donekT: Inna kwestia czy ów rzekomy rozwój jest ZRÓWNOWAŻONY? Natomiast łaska turysty na pstrym koniu jeździ, a potencjalne szkody są NIEODWRACALNE.
2019-07-07 22:33:36
Goral: donekT, nie spinaj się tak tylko przejdź sobie Brenną, porozmawiaj z ludźmi i będziesz miał rzetelny ogląd sytuacji, bo teraz to dopiero turysta łaskę robi, że zechce przyjechać do nas. Jak czytam wypowiedzi niektórych, że u nas jest tak super i żadnych nie potrzebujemy inwestycji, to się zastanawiam skąd naraz się te towarzystwo wzięło, bo chyba nie z Brennej. Ja nie twierdzę, że nie należy zadbać o przyrodę, bo to powinno być priorytetem, ale nie należy ze skrajności w skrajność wpadać, bo tak to zamiast iść do przodu będziemy się cofać.
2019-07-08 07:22:36
Roman73: Trzeba zmienić model turystyki w Brennej na taki, z którego gmina będzie czerpać zyski bo inaczej nas turyści zadepczą. Co z tego że przyjeżdża do nas w sobotę lub niedzielę tysiące osób, skoro dla gminy nie ma z tego żadnego wpływu do budżetu? Ktoś powyżej napisał że w Brennej jest AŻ 57 pokoi hotelowych... jesteście Wy poważni? AŻ 57? A ile jest w Wiśle, Ustroniu czy Szczyrku? Bez podatku od nieruchomości od dużych obiektów turystycznych nie będzie w Brennej inwestycji w chodniki, kanalizację, oświetlenie, drogi itp!!! NIE DAJCIE SIĘ ZMANIPULOWAĆ TROLOM I OSZOŁOMOM, KTÓRZY ZA KASĘ CHCĄ ZAMONCIĆ W GŁOWIE I ZABLOKOWAĆ ROZWÓJ BRENNEJ.
2019-07-08 08:25:16
donekT: Goral, piszesz o rzekomym postępie, natomiast nie określiłeś, na czym ten postęp miałby polegać? NA ZYSKU NIEKTÓRYCH? Dodatkowo nie przedstawiłeś żadnych wiarygodnych dowodów na poparcie postulowanych z Twojej Goral strony tez, nie uzasadniłeś, czy proponowany postęp jest ZRÓWNOWAŻONY i nie odniosłeś się do opublikowanych przez GUS STATYSTYK, które sprawę pod kątem postulowanej problematyki przedstawiają zupełnie inaczej, niż zdają się sugerować zwolennicy budowy. Swego czasu w Brennej planowano zbudować drogę do Szczyrku, z inwestycji się wycofano, co w perspektywie czasu uznano za sukces. Innym razem, jeszcze za słusznie minionej epoki, w Brennej planowano zbudować zbiornik retencyjny a część ludności przesiedlić. Jak daleko te plany były posunięte, możesz zaobserwować po kubaturze kościoła w Pogórzu. Od projektu odstąpiono, tymczasem niewątpliwie zbiornik retencyjny w odniesieniu do potrzeb kraju i przez wzgląd na coraz suchszy klimat byłby bardziej perspektywistyczną inwestycją. Zatem o jakim postępie Ty Goral piszesz? A może w Brennej zbudujecie sobie drapacz chmur? Z pewnością postępem przegonicie sąsiadów zza przysłowiowej miedzy;)
2019-07-08 08:33:54
oxportal: donekT sprawdź sobie dane gusu i inne 6000 hekterów lasu ma Gmina Brenna, a 25 hektarów to zaledwie ok. 0.41% Więc o czym ty mówisz! Ani to nie jest "spora" wielkość, ani utrata bo za tym idą środki na odnowę lasów itd! Nie oznacza to też, że cała ta powierzchnie zostanie wycięta! Człowieku dowiedz się napierw a pisz kłamstw! Gmina jest w tragicznym stanie i bez działań jak nakreśla plan projektu zostanie za chwilę najbardziej zadłużoną... Wykazałeś się już swoim bezmyślnym podjeściem to idź już sobie, nie spamuj!
2019-07-08 08:35:21
donekT: Goral, Kto tu się spina? Ty Goral powołujesz się na zdanie znajomków, ja na STATYSTYKI i GUS, które obiektywnie wskazują, iż sytuacja z turystyką ma się inaczej, niż niektórzy próbują NA SIŁĘ przedstawić. Trend jest WZROSTOWY, a inwestycji przybywa. Co więcej, z samej logiki już wynika, iż nie inwestuje się w miejscach, gdzie NIE JEST SPODZIEWANY ZYSK, ale odwrotnie. Natomiast zwolennicy postawienia pewnego gadżetu zdają się sprawę przedstawić inaczej, niezgodnie z prawdą i jak można wydedukować w kolizji z własnymi intencjami. Skoro zwiększa się konkurencja, wiadomo, iż dochody niektórych, pomimo większej ilości odwiedzających, będą maleć. Wiadomo, iż gmina chce zwiększyć dochody z turystyki, co nie oznacza, iż każdy pomysł jest dobry, tym bardziej, jeżeli budowa obiektu spowoduje NIEODWRACALNE ZNISZCZENIE SPOREJ POWIERZCHNI LASU. Natomiast jakie są gwarancje, iż gadżet będzie przynosił zysk, skoro zwolennicy jego budowy twierdzą, jakoby ilość turystów spadała? Na jakiej podstawie twierdzą, iż gadżet przyciągnie ludzi, skoro za przysłowiową miedzą takie już się znajdują, co sami zwolennicy przyznają? Dodatkowo czy obiekt będzie przynosił zyski przez cały rok, czy tylko określoną jego część, do tego, czy czasem nie będzie wymagał dodatkowych nakładów, np. pośnieżenia. Skoro twierdzisz, iż należy zadbać o przyrodę i to POWINNO STANOWIĆ PRIORYTET, a z drugiej strony domagasz się inwestycji, to dlaczego zwolennicy budowy nie wyznaczyli ADEKWATNEJ POWIERZCHNI na terenie gminy POD ZALESIENIE W ZAMIAN za hipotetycznie wycięty las?
2019-07-08 08:40:44
donekT: Co więcej, zauważyłem, iż zwolennicy budowy obiektu jako PROBLEM PRZEDSTAWIAJĄ LUDZI, KTÓRZY MAJĄ INNE ZDANIE I ZWRACAJĄ UWAGĘ NA ZUPEŁNIE INNE ASPEKTY BUDOWY. Swoje zdanie zwolennicy budowy uzasadniają: SWOJĄ WIĘKSZOŚCIĄ (dyktatura większości?) powołaniem się na przychylne STANOWISKO WŁADZ gminy (które co do zasady powinny zachować bezstronność, kwestia etyki), próbują swych oponentów w lokalnych laurkowych mediach przedstawić jako RZEKOMYCH WROGÓW POSTĘPU (nie wiadomo jak rozumianego), wskazują na RZEKOMĄ CHCIWOŚĆ przeciwników budowy i posługują się szeroko rozumianym SZYDERSTWEM względem przeciwników budowy. Tymczasem chciałbym zauważyć i zasugerować zwolennikom budowy, iż CZŁOWIEK NIGDY NIE STANOWI PROBLEMU, co najwyżej największym problemem dla zwolenników budowy zdaje się PRAWO, ZWŁASZCZA PRAWO WŁASNOŚCI. Natomiast miałbym podejrzenia, czy ktoś na kimś nie próbuje czasem wymusić niezgodnego z wolą właściciela zagospodarowania własności, w imię nie wiadomo jak rozumianego postępu.
2019-07-08 08:44:48
donekT: Goral zdarza mi się bywać w Brennej, nawet jako turysta i z roku na rok w drodze na swoje szlaki napotykam coraz więcej nieruchomości, zabudowanych bez ładu, składu, gdzie popadnie i jak można wywnioskować, wedle woli nabywców poszczególnych nieruchomości. Miejscowość, moim zdaniem, przez złe rozplanowanie przestrzenne traci swój urok i generowane są dodatkowe koszty dla gminy. Moim zdaniem (i nie tylko) miejscowość ponosi konsekwencję niewłaściwej polityki przestrzennej, co tworzy niepotrzebne problemy. Co więcej, zwróć uwagę, co przyciąga ludzi do tej miejscowości i czym coraz bardziej czują się zawiedzeni? Jak widzisz, zdanie wielu komentujących jest w pewnej kwestii zbieżne.
2019-07-08 08:59:23
donekT: oxportal a jakiej podstawie twierdzisz, iż wcześniej tego nie uczyniłem? W wypowiedziach powołuję się na dane GUS, natomiast oxportal sugeruje jakobym owych danych nie znał:D:D:D LOGIKA się kłania;D:D:D oxportal przedstawiona powierzchnia JEST SPORA, tym bardziej, iż jako las w polskim prawie uważa się teren pokryty roślinnością leśną na powierzchni co najmniej DZIESIĘCIU ARÓW. !!!!!!!!!!!! Zatem oxportal porównaj sobie dziesięć arów do dwudziestu pięciu hektarów!!!!!!!!- JEST DUŻO??? Tym bardziej, iż każdy kompleks leśny jest wyjątkowy, na określonym terenie zapobiega erozji gleby, spełnia funkcję klimatyczną i co najważniejsze, LAS ROŚNIE WOLNO, NISZCZONY JEST SZYBKO. oxportal a teraz sobie oblicz, jaka jest proporcja powierzchni potencjalnie przeznaczonej do wykasowania w odniesieniu do powierzchni lasów w Polsce, Europie i Świecie. oxportal dopuściłeś się klasycznego rodzaju manipulacji wzorem słynnej Anny Pamuły w kontekście potencjalnych terrorystów wśród migrantów i "opłacalności" ich przyjmowania.
2019-07-08 09:08:49
donekT: oxportal A jak do omawianej sprawy odniosło się SAMORZĄDOWE KOLEGIUM ODWOŁAWCZE? Jednak czegoś się dopatrzyło, zatem postępowanie wokół określonej sprawy nie jest do końca klarowne, przynajmniej pod względem prawnym. Natomiast, jak wykazałem, część problemów gmina wygenerowała sobie sama, między innymi, moim zdaniem, przez niewłaściwą gospodarkę przestrzenną. Na terenie powiatu (cieszyński), z tego, co mi wiadomo, choć tu akurat mogę się mylić, jedynie Ustroń nie pobiera janosikowego zatem inne samorządy również mają problemy. Co więcej, kłopoty gminy nie uzasadniają takich, a nie innych działań względem własnych mieszkańców. DURA LEX SED LEX.
2019-07-08 09:15:51
donekT: Roman73 i tych przedstawionych przez Ciebie tysiące turystów w sobotę i niedzielę nie korzysta ze znajdujących się w miejscowości lokalach usługowych? Sam mam znajomą, która na terenie gminy w pobliżu rzeki w sezonie wakacyjnym prowadzi swój biznesik:D Zdaje się, iż na kreowanych przez Ciebie Roman73 TEORIACH SPISKOWYCH gmina również nic nie zyska.
2019-07-08 09:31:21
Goral: donekT wyglądasz na spiętego, a raczej piszesz jak by Ci ta inwestycja jak ość w gardle stanęła i tyle jeżeli chodzi spinkę. Sam napisałeś, że od czasu do czasu odwiedzasz Brenne i co zapewne się cieszysz, że u nas nic się nie dzieje, że nie będzie pieniędzy na remont chodników, a turystów możemy policzyć na palcach. Rozumiem, że masz swój interes w tym, żeby ta inwestycja nie powstała, może jesteś właścicielem wyciągu narciarskiego np: w Szczyrku, gdzie nie taką wycinkę sobie zafundowali i boisz się spadku obrotów. Sorry, ale o losach i przyszłości gminy powinni decydować przede wszystkim jej mieszkańcy, a nie przyjezdni.
2019-07-08 09:48:40
donekT: Goral LAS jest dobrem wspólnym, nawet jeśli właściciel jest prywatny. Inwestycje tak, ale nie za wszelką cenę. Postęp tak, ale zrównoważony. Co więcej, jakie nakłady inwestycyjne i przez jaki okres zostały poczynione w innych miejscowościach, do których się odnosisz? Uważasz, iż jeden gadżet z dnia na dzień zmniejszy lub znacząco ograniczy różnice w nakładzie kapitału? Brenna powinna opracować własny plan rozwoju, a nie małpować innych, o ile nie jest już za późno, zwłaszcza przez wzgląd na moim zdaniem, fatalne rozplanowanie przestrzenne, będące wynikiem zaniedbań sięgających dekad. Co więcej, jeżeli chodzi o turystykę, uważam, iż problem wynika z braku odpowiedniej polityki w tym zakresie ze strony POWIATU, który powinien koordynować pewne projekty i plany. Jak zwykle na obietnicach w trakcie kampanii wyborczej się kończy. Jak co, w Brennej zawsze możecie postawić sobie np. tężnię solankową, w Dębowcu się sprawdziła, a i niektórym z Brennej odrobina jodu się przyda i być może pomoże.
2019-07-08 10:10:13
Małgosia_88: Dzień dobry, pozwolę się przyłączyć do dyskusji bo temat mi jest również bliski. Wiadomo, że każdy ma swój punkt widzenia i należy to uszanować, ale dlaczego tak katastroficznie to niektórzy z Państwa przedstawiają jak by koniec świata miał nastąpić. Przecież przy takim podejściu to nigdy nic nie powstanie. Czy mamy nie budować dróg, autostrad i innych dóbr służących ludziom, chociażby takich jak wyciągi narciarskie? Jak tak, to może z elektryczności zrezygnujmy, samochodów się wyzbądźmy i konną się przemieszczajmy będzie najbardziej ekologicznie.
2019-07-08 10:10:43
Małgosia_88: Dzień dobry, pozwolę się przyłączyć do dyskusji bo temat mi jest również bliski. Wiadomo, że każdy ma swój punkt widzenia i należy to uszanować, ale dlaczego tak katastroficznie to niektórzy z Państwa przedstawiają jak by koniec świata miał nastąpić. Przecież przy takim podejściu to nigdy nic nie powstanie. Czy mamy nie budować dróg, autostrad i innych dóbr służących ludziom, chociażby takich jak wyciągi narciarskie? Jak tak, to może z elektryczności zrezygnujmy, samochodów się wyzbądźmy i konną się przemieszczajmy będzie najbardziej ekologicznie.
2019-07-08 10:12:56
Małgosia_88: przepraszam, że mi podwójnie się kliknęło, ale miała przez chwilę brak dostępu do sieci.
2019-07-08 10:38:00
Roman73: Nie ma gmina specjalnego pożytku z turystów z kocykiem i kanapkami i piwem kupionym w Biedronce. Gmina ma pożytek z podatku od nieruchomości. Wszędzie gdzie ma jakiś obiekt powstać to mieszkańcy się cieszą, gminy prześcigają się w ulgach i programach dla przedsiębiorców, byle tylko zachęcić ich do inwestowania. Tylko jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności ma być inaczej? Nie wydaje mi się. Bardziej wygląda mi to na zaplanowaną akcję konkurencji by zaszkodzić Brennej.
2019-07-08 14:35:45
Donek: Wszyscy tu piszący wyżej powiem Wam tak ostatnio rozmawiałem z mieszkańcami Szczyrku i powiedzieli mi tak że kiedyś to był prawdziwy Szczyrk a teraz z niego nie zostało nic i mają tego dość. Najlepiej by się wyprowadzili tylko gdzie mają dość tego hałasu harmideru i czują się tak jak w największej aglomeracji wielkomiejskiej. Nie wiem kto pisze te komentarze ale tego samego chcecie dla mieszkańców Brennej czy kasy dla prywatnego inwestora a to różnica. Nikt wyżej nie napisał że do Rady Gminy wpłynęła lista z ponad 350 podpisami osób z sprzeciwem zmiany przestrzennego zagospodarowania. O ile mi wiadomo to większość Breniaków nie chce inwestycji Arena Kotarz. Tych co nie znają zdania mieszkańców a one są najważniejsze niech nie piszą jak Roman73 że mieszkańcy wybrali wójta i radę którzy są za projektem. Nie widziałem to w ich programach wyborczych to raz a dwa wójt dwie kadencje temu rywalizował z kandydatem Areny Kotarz, a w tych wyborach nie miał kontrkandydata więc nawet nie musiał mieć kampanii wyborczej. Jak już ktoś wyżej napisał jest to interes grypy ludzi niestety. Dopowiem jeszcze że był wyciąg na Węgierskim obecnie nie działa został odkupiony i stracił się może schowany w jakieś szopce. Nowy właściciel w ogóle o niego nie zadbał a kto jest nowym właścicielem to też jest ważne. Jeżeli ktoś nie jest z Brennej niech nie zabiera głosu co ważne dla Brennej. Uważam że dla Brennej jest ważny spokój i cisza, przyroda bo tego najwięcej ludzie potrzebują i uciekają do takich form wypoczynku przykładem tłumy turystów na szlakach turystycznych po groniach podziwianie przyrody a nie pomysłów dla kasy prywatnego inwestora. Brak parkingów to jest najważniejszy problem. A tak nawiasem Brenna nie będzie zadłużona Brenna jest najbardziej zadłużona można znaleźć w internecie i prywatny inwestor ją nie oddłuży, zadłużenie jest skutkiem byłych władz a i tak pomimo zadłużenia w tamtej kadencji wójt i radni dostali poprawę. Dziwię się staroście za podejmowanie takich decyzji niech wejdzie w środowisku Breniaków zapyta o zdanie a nie tych co pieniądze mają. Dość już wycinania lasów skutki tego są odczuwalne chociażby zmiana klimatu i ta susza. I jeszcze do krzysztofm.mm nie znasz tematu nie jest Bryniokiem nie wiesz co do mieszkańców dobre nie zabieraj głosu.
2019-07-08 14:52:47
Donek: Zapomniałem wielki szacun dla Radosława Ślusarczyka że tak długo daje rady dla obrony środowiska, że w ogóle znalazł się taki człowiek bo bez niego Kotarz już byłby goły a jest to perła Brennej. Brońmy przyrodę chrońmy ją chociażby dla naszych pokoleń a pieniądze rzecz nabyta. Po latach będziemy wiedzieli kto ma rację, bo jeszcze las utrzymuje wilgoć.
2019-07-08 16:35:59
Roman73: Takich bredni niektórych użytkowników jak pewien pan, który ma tutaj najwięcej do powiedzenia się już nie da czytać. Internet to jednak śmietnik, gdzie każdy za parę zł od zleceniodawcy może wypisywać największe głupoty. Mam tylko nadzieję że Mieszkańcy Brennej, Radni i Pan Wójt nie dadzą się omamić tym trolom. NIE RÓBMY DALEJ Z BRENNEJ SKANSENU!
2019-07-08 18:55:11
donekT: Roman73, o jakich rzekomych bredniach piszesz??? Pozwolisz, iż jeszcze nawiążę to Twojej wypowiedzi np. z 2019-07-08 10:38:00. Rozwijając prezentowane z Twojej Roman73 strony treści, oczyma wyobraźni dostrzegam, jak w przyszłym roku w LIPCU, przedstawieni przez Ciebie Roman73 turyści z kocykiem i kanapkami i piwem kupionym w Biedronce będą szusować po wiecznie ośnieżonych stokach Brennej:D:D:D
2019-07-08 19:07:59
donekT: Roman73 A kto do owych nieruchomości ma zapewnić dojazd i na czyj koszt? W końcu, jaki jest planowany dochód z inwestycji, dla inwestora i ile potencjalnie ma mieć z tego gmina? W końcu, jaki miałby to być procentowo udział w dochodach gminy? Co więcej, nowe miejsca noclegowe (200) potencjalnie zwiększą podaż pod tym względem na rynku i w związku z hipotetycznym położeniem nowego hotelu, dotychczasowi mieszkańcy oferujący noclegi, w związku ze wzrostem konkurencji będą mogli liczyć co najwyżej na tych, którzy nie załapią się do hoteli. Zatem potencjalnie niewiele mogą zyskać na inwestycji.
2019-07-09 07:21:00
donekT: W ramach sprostowania. Niniejszym przepraszam obecnie pełniącego funkcję Starosty Mieczysława Szczurka, jak się okazało, decyzję w sprawie kompleksu leśnego wydał wcześniejszy starosta, Janusz Król. Materiał, na podstawie którego ułożyłem swoją wypowiedź, najwidoczniej nie był wyczerpujący.
2019-07-09 09:53:51
Donek: do Roman73 jestem całkiem inną osobą niż donek T żeby było jasne i powiem tak jestem zwykłym człowiekiem który nienawidzi dewastacji środowiska i za jego obronę nikt mi nie płaci. Wiem co myślą mieszkańcy Brennej na temat tej inwestycji chyba że nie jesteś jej mieszkańcem. Mieszkańcy zebrali podpisy Brennej nie Górek gdyby wójt i radni słuchali to co mówią mieszkańcy to byłoby dobrze i powiem Ci tak Brenna nie jest żadnym skansenem chyba że dla Ciebie bo dla mnie Brenna to bardzo urokliwa turystyczna górska miejscowość godna odwiedzania taką jaka jest bez wycinki 25 hektarów lasu. Będzie las nie będzie nas. Do donek T to wielka porażka do Janusza Króla za podpisanie takiej decyzji o ile to prawda. W takim wypadku wg. mnie nie powinien być nawet radnym. Nie pisze się i nie mówi o decyzjach podpisywanych przez nasze władze w terenie, bo gdyby społeczeństwo wiedziało o wyczynach co poniektórych nie zostali by wybrani zapamiętam to przy następnych wyborach i zrobię temu panu odpowiednią reklamę.
2019-07-09 09:56:58
Donek: Do donek T: Wielki szacun dla Ciebie za wiedzę i obronę tego co dobre w przeciwieństwie do niejakich krzysztofm.m czy jasper. Dzięki Ci za to.
2019-07-09 10:05:32
Biker: Panowie rozumiem, że można się spierać ale nie obrzucajcie się błotem. Wiadomo, że turysta turyście nierówny i prawda jest taka, że jak się niewiele ma się do zaoferowania, to też i turysta niewiele kasy zostawi. Szukajmy wspólnych plusów a nie tylko przerzucacie się przeciwieństwami. Idealnego rozwiązania nigdy nie będzie, ale należy realnie spojrzeć na sprawę i na możliwości jakie się otwierają przed Brenną. Jak odpuścimy sobie realizację tej inwestycji, to pozbawimy się również nowych rozwiązań dla gminy.
2019-07-09 10:56:46
Roman73: Ja natomiast nie lubię, jak ktoś blokuje szansę rozwoju mojej miejscowości w obronie swoich prywatnych interesów czy upodobań, nie licząc się przy tym z dobrem ogółu. Nie można stać w miejscu bo wtedy się cofa!
2019-07-09 11:29:47
Roman73: Wyciąg na Węgierskim upadł już parę lat temu tak samo jak parę innych wyciągów które kiedyś też tam były! Właśnie dlatego że takie malutkie wyciągi samodzielnie bez zaplecza większego nie mają szans się obronić ekonomicznie. To nie te czasy gdzie ludziom wystarczyły orczyki. Mając taki wybór super wyciągów w sąsiednich miejscowościach nikt do Brennej na narty nie przyjedzie! Właśnie dlatego trzeba działać i próbować nadrobić stracony czas a nie narzekać i szukać dziury w całym. Jeśli tak dalej będzie w Brennej to los wyciągu na Węgierskim będą dzielić następne obiekty.
2019-07-09 12:58:00
szperzan: masakra ten cały donekT to jakiś bot na negatywne komentarze lub stary rencista w połączeniu z komunistą nic się mu nie podoba masakra.....
2019-07-09 13:09:35
krzysztof.mm: a skąd - przemądrzały młody dupek
2019-07-09 13:26:46
szperzan: Oczywiście również odniosę się do tematu. Otóż moi drodzy inwestycje blokowane przez Pracownię są formą ekoterroru. Sama pracownia pełni funkcję stowarzyszenia tylko formalnie. Każdy przy zdrowych zmysłach obserwujący nasze tereny Beskidu Ślaskiego zauważy nierówność w traktowaniu dużych inwestycji przez Pracownie Dlaczego? A no może dlatego że pracownia to organizacja lobbująca? Szanowni Państwo z drugiej strony nie wierzę że, taki stek kłamstw nagle jest w stanie przewrócić bardzo dobry projekt. Myślę że, pracownia nie jest po prostu w stanie obalić tego projektu i chwyta się brzytwy.
2019-07-09 14:08:50
donekT: Roman73, Pominąwszy już kwestie przyrodnicze. Może pochylisz się nad postawionymi przed Tobą kwestiami, zanim po raz wtóry zaczniesz ronić swe idylliczne wizje, które nic nie wnoszą do dyskusji? Pomijam w czyim interesie, z pewnością nie gminy, za jaki niektórzy próbują przedstawić, jako rzekome dobro wspólne i pod jaki target- turystów wymagających noclegu, dla których nowy hotelik (200 osób) byłby jak ulał i skutecznie odciął konkurencję od współdzielenia owocu hipotetycznej inwestycji, rzekomo w imię dobra wspólnego. Wątpię, aby inwestor był altruistą i w swym działaniu kierował się dobrem gminy, raczej WŁASNYM ZYSKIEM. Dobrowolnie DZIELENIE SIĘ Z GMINĄ zyskiem po przysłowiowej połowie JEST W KOLIZJI z naturą inwestowania. Natomiast sama inwestycja nie zamieni miejscowości w Eldorado. Sąsiednie gminy mają zakłady przemysłowe i również toną w długach, natomiast turystyka z zasady jest mniej dochodowa od przemysłu. Czyżby to wyzwanie, odniesie się do paru kluczowych kwestii, Cię Roman73 przerastało?
2019-07-09 14:12:24
donekT: Roman73 DLA PRZYPOMNIENIA, ŻEBYŚ WIEDZIAŁ, DO CZEGO POWINIENEŚ SIĘ ODNIEŚĆ, A NIE UCZYNIŁEŚ TEGO. ------------ A kto do owych nieruchomości ma zapewnić dojazd i na czyj koszt? W końcu, jaki jest planowany dochód z inwestycji, dla inwestora i ile potencjalnie ma mieć z tego gmina? W końcu, jaki miałby to być procentowo udział w dochodach gminy? Co więcej, nowe miejsca noclegowe (200) potencjalnie zwiększą podaż pod tym względem na rynku i w związku z hipotetycznym położeniem nowego hotelu, dotychczasowi mieszkańcy oferujący noclegi, w związku ze wzrostem konkurencji będą mogli liczyć co najwyżej na tych, którzy nie załapią się do hoteli. Zatem potencjalnie niewiele mogą zyskać na inwestycji.
2019-07-09 17:37:05
Roman73: Ręce opadają, że trzeba tłumaczyć tak podstawowe aspekty ekonomiczne, ale skoro jest taka potrzeba to czemu nie. Dojazd zapewnić ma zarządca drogi, w tym wypadku powiat. Trudno żeby inwestor wywalając swoją kasę budował jeszcze drogę. Ryzykuje i tak najwięcej inwestor, w razie niepowodzenia inwestycji przepada jego kasa, nie Twoja czy moja. Dochód od inwestora jest jego prywatną sprawą, najprawdopodobniej zainwestowana kasa będzie się zwracać przez kilkanaście lat, póki inwestycja przyniesie zyski. Od tego jak będzie firma zarządzana będzie zależało czy w ogóle te zyski przyniesie - znów ryzyko inwestora. Gmina zyskuje m. in na podatku od nieruchomości. Duży hotel to kilkaset tysięcy zł rocznie. Przy takich inwestycjach rzadko powstaje jeden obiekt ten od głównego inwestora, tylko rozwija się cała lokalna gospodarka - kto chętny i ma teren może go wykorzystać na parkingi, małą gastronomię, pensjonat czy co tylko się komu zechce. Jakbyś chociaż chwilę poświęcił na zaznajomienie się z tym projektem to wiedziałbyś, że to nie tylko wyciągi i hotel, ale także aquapark, trasy rowerowe, odnawialna energia, powrót do tradycji wołoskich. Brennej potrzebny jest taki magnes, który przyciągnie turystów w okresach poza letnimi weekendami. DZIŚ W BRENNEJ JEST PRAWIE PUSTO! Lato za chwilę się skończy i znów trzeba będzie czekać parę miesięcy aż coś się zacznie dziać. W turystyce to nie działa tak, że jak powstaje jeden duży obiekt, to upadają mniejsze, wręcz przeciwnie. Wybacz, ale na dłuższe wywody nie mam już ani czasu ani ochoty. Nie widzę sensu nikogo na siłę przekonywać, każdy ma swój rozum i niech z niego korzysta najlepiej jak potrafi.
2019-07-09 20:17:23
donekT: Roman73 Powiat.... Zatem również i ja. Napisałeś "Trudno żeby inwestor wywalając swoją kasę budował jeszcze drogę." A ponoć inwestor tak chętnie chce się dzielić z gminą zyskami;D:D:D Już nie inwestuje a "wywala" kasę;D:D:D. Gdyby inwestor oczekiwał klapy, nie "ryzykowałby" a statystyki raczej są sprzyjające:D:D:D Napisałeś cytat "Dochód od inwestora jest jego prywatną sprawą" a ponoć gminną i wspólną;D:D:D Napisałeś cytat " Duży hotel to kilkaset tysięcy zł rocznie." a utrzymanie drogi i całej infrastruktury??? Do tego dla inwestora podatek to zbędny wydatek, który należy możliwie ograniczyć, a nawet skasować:D:D:D Być może INWESTOR poprosi samorząd jeszcze o ULGI (bo się należy);D:D:D Napisałeś cytat "rozwija się cała lokalna gospodarka" To raczej nie obiekt przemysłowy, gdzie spokojnie można podpiąć firmę, to raz. Dwa, inwestor, przy poniesionych nakładach będzie się starał jak najszybciej uzyskać zwrot, zatem będzie pilnował, aby jak najmniej wyciekło do "lokalnej" gospodarki i osobiście zadba, aby klienci jak najmniej korzystali z usług lokalsów. Do tego trudno osobie na samozatrudnieniu konkurować z inwestorem z takim rozmachem zagarniającym NASZE WSPÓLNE DOBRO. AQUAPARK stał się już symbolem marnotrawienia środków z UE:D:D:D Roman73 już lepiej, ale nie odniosłeś się do wszystkich kwestii. Ewidentnie widać, iż w owej inwestycji w ogóle nie chodzi o żadną troskę o dobro wspólne, gminę, przyrodę itd. itp. tylko EGOISTYCZNY SPEKULANCKI INTERES. Zatem dlaczego sprawa przedstawiana jest inaczej, niż powoli wychodzi, jak jest naprawdę?
2019-07-09 20:19:43
donekT: PS Teoria skapywania się nie sprawdza;)
2019-07-09 20:26:14
donekT: Do tego kwestia "ewentualnej" możliwości wykorzystywania pewnych organów do WYWIERANIA PRESJI NA OPORNYCH i PRÓBY SKŁONIENIA DO NIEKORZYSTNEGO LUB NIEZGODNEGO Z WOLĄ WŁAŚCICIELI ROZPORZĄDZENIA MAJĄTKIEM, w imię czego?
2019-07-09 21:55:11
Marzanna: Boże widzisz a nie grzmisz. Do Roman73. Słuchałam inwestora na sesji Rady Gminy w ogóle nie wiem skąd się tam wziął. Miał pretensje do trzech właścicieli gruntów że przez nich nie może rozpocząć swojej inwestycji. Powiem Ci tak nie zdziwiłoby mnie gdyby na tych prywatnych właścicieli naciskano a wg. wara od ich własności każdy ma swoją to nic że nie mają takiego prestiżu jak inwestor zwłaszcza u wójta. Prywatny inwestor miał najpierw porozmawiać z wszystkimi właścicielami o zgodę a potem robić projekt wszystko robi od końca. Druga sprawa wytłumacz mi co znaczy lokalna gospodarka Brennej będzie się rozwijać przy Arenie Kotarz. śmiechu warte w jakim świecie żyjesz i swój teren wykorzystają na parkingi. o ile mi wiadomo to Rada Gminy podjęła uchwałę o najem parkingu dla Inwestora na kilkanaście lat a jest najbardziej zadłużoną gminą w powiecie . Może nie jestem dobrze zorientowana i najem parkingu daje większe zyski dla Gminy niż jego utrzymanie. Mają wykorzystać swoją małą gastronomię kto i dla kogo skoro inwestor ma dużo lepsze zaplecze gastronomiczne Mentalność ludzi się zmienia i chociażby powstała Arena Kotarz ludzi nie przybędzie do Brennej dlatego że na południu jest pogoda zwiedzanie świata przyciąga, moda na chodzenie po górach. Owszem zyska inwestor powstanie hotel i zabierze resztę przybywających do Brennej dla swojego obiektu a ludzie zostaną z niczym. Szczyrk teraz też jest pusty, Wisła tylko w okresie TKB, czasy się zmieniły i mentalność też. Posłuchaj co mówią nad morzem pusto, a do Brennej będą przybywać tłumy do hotelu inwestora i tych co wynajmują pokoje. Obłuda w myśleniu. Niech ta Brenna zostanie Brenna taką jaką jest spokojną górską wioską która nigdy nie żyła z turystyki i żyć nie będzie. Wszyscy dojeżdżają do pracy do Cieszyna Skoczowa Bielska a nawet Katowic. Nie wiem ilu osobom będzie się chciało pracować jako osoby sprzątające hotel przebierające pościel lub w kuchni. Może dzieci inwestora. Ukraińców mamy dość i tak czekają na otwarcie granicy na zachód. Nie widzę w Brennej biednych ubogich każdy kto chce może pracować nie ośmieszaj się proszę bo piszesz jakby ludzie nie znali realiów. Jedyną osobą mądrze piszącą na ten temat jest donek T i brawo dla niego.
2019-07-10 06:27:15
krzysztof.mm: twój tekst marzena to doskonała ilustracja stanu umysłowego statystycznego wyborcy PiS - przemądrzałego wiejskiego ćwoka bez rozumu i bez wykształcenia - nie odpuszczaj, masz konkurencję, idziesz łeb w łeb z tym gamoniem z Wiślicy
2019-07-10 09:16:44
donekT: krzysztof-Q IGNORANCIE i HIPOKRYTO, od kiedy Ty krzysztof-Q jesteś za dewastacją 25 ha lasu? Jeszcze takiego wyjątkowego? Płaczesz nad kilkoma drzewkami np. przy PKP w Cieszynie a w Brennej skasowanie sporej powierzchni i to bezpowrotnie, wraz z wywieraniem presji na właścicieli w kwestii decydowania ich mieniem przez osoby postronne i łamanie zasady humanitaryzmu przez poniektóre organy już Tobie krzysztof-Q nie przeszkadza? krzysztof-Q nie wiem, czy Roman73 jest z Wiślicy, jak Ty krzysztof-Q sugerujesz, ale to, co on pisze, nie broni się nie tylko z punktu widzenia kwestii przyrodniczych, również zdrowego rozsądku, logiki, ekonomii i pomijam w tej wyliczance już prawo. Sorry krzysztof-Q, samorząd powinien służyć interesom mieszkańców, a nie spekulanta, któremu zależy jedynie na własnym zysku, pomimo faktu, iż inwestycję próbuje publice sprzedać, jakoby czyniona była w ramach jakiegoś bliżej nieokreślonego postępu i adekwatnego dobra wspólnego. Zresztą, krzysztof-Q, od kiedy zajmujesz podobne stanowisko jak ponoć PiS-owski wójt?
2019-07-10 11:12:33
Roman73: Dziękuje bardzo za dyskusję. Tak bardzo różnimy się w poglądach na życie i gospodarkę, że dalsze kontynuowanie tego wątku wg mnie nie ma sensu. Cieszę się tylko, że o tym jak Brenna będzie się rozwijać decydują inni ludzie niż udzielający się na tym forum.
2019-07-10 12:23:51
donekT: WSPÓLNOTA INTERESÓW, jak można zauważyć, przebija się ponad politycznymi podziałami obozów, których członkowie i sympatycy ponoć okopali się i rzekomo nie wykazują żadnej chęci osiągnięcia kompromisu, czy porozumienia. Jak widać, PERSPEKTYWA POTENCJALNEGO ZYSKU JEDNOCZY, bez względu na etykietkę partyjną, z pominięciem innych priorytetów np. przyrody, dobra gminy etc., choć publice ów temat serwowany jest w innym opakowaniu, niekoniecznie prawdziwym, jednak zachęcającym niektórych do kupienia. O przyszłości miejscowości, powinien decydować samorząd, czyli wszyscy mieszkańcy, a zdaje się, iż głos około 350 osób próbuje być pomijany, nie wspominam już o właścicielach, na których próbuje się wywierać presję. Czyżby w Brennej obok siebie żyli RÓWNI i RÓWNIEJSI??? Nie samorząd w rozumieniu niektórych organów, czyli np. kieszonkowego usłużnego spekulacji, sprawiającego wrażenia sprawowania samodzierżawia POLITRUKA, który lada chwila może stracić swą funkcję. Roman73, już wcześniej dziękowałeś za dyskusję, my również wymieniamy się uprzejmością i dziękuję za umożliwienie wykazania małostkowości i braku polotu propagandzie serwowanej mieszkańców, ze strony pewnych, mających interes ośrodków, której przekaz nie zawsze zgodny jest ze słusznością i najzwyklejszym zdrowym rozsądkiem. PS Mieszkańcy powinni czuć się obrażeni, iż w stosunku do nich, spekulacja zastosowała tak marnej jakości przekaz. Tym bardziej, iż owa propaganda dostosowana została pod określony target, czyli mieszkańców miejscowości.
2019-07-10 12:30:36
donekT: Natomiast odnoszenie się do nie wiadomo jak rozumianego, rzekomego postępu, czy czasem nie należy potraktować jako próby bazowania na kompleksach mieszkańca mniejszej miejscowości i jego braku pewności siebie???? Oj do brzydkiej i podłego rodzaju socjotechniki ktoś próbuje nawiązywać...
2019-07-10 14:58:14
Donek: Tyle komentarzy i wpisów szarpaczki ale proszę wejść na stronę FB Arena Kotarz i wszystko jasne artykuł niewiarygodny a Arena Kotarz ma się dobrze i las idzie do wycinki. Jednak pieniądze i biznes bierze górą nad przyrodą smutne to. Poczytajcie i dowiecie się. Wielka szkoda że dojdzie do dewastacji Kotarza.
2019-07-11 08:00:37
Goral: Nie będzie dewastacji, tylko nowoczesna infrastruktura turystyczna dająca możliwość Brennie stać się czymś więcej niż tylko wioską na uboczu. Oczywiście jest to też biznes, bo takie są prawa rynku i każdy inwestor chce zarobić i tego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, ale nie zapominajmy, że właśnie wśród tych inwestorów są mieszkańcy. To właśnie z myślą o ochronie środowiska i mieszkańcach częścią projektu jest budowa nowoczesnego systemu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii.
2019-07-11 09:04:27
donekT: Goral poprzeglądałem sobie profil niejakiej Kotarz Arena na FB i tak się zastanawiam, czy Gminie Brenna potrzebny jest jeszcze UM, Wójt czy Rada. Przecież Oni na wszystko mają rozwiązanie a poruszana na owym profilu tematyka, znacząco przekracza zakres inwestycji. Pomijam ile w tym propagandy, czego brakuje etc. Zatem Goral, czym Brenna ma pozostać jak nie niewielką wioską na uboczu? Nieco bardziej zabudowaną niewielką wioską na uboczu, która w sytuacji zawsze możliwej klapy inwestycji będzie mieć dodatkowy problem do rozwiązania? Zdajesz sobie sprawę, iż jak wcześniej zaznaczyłem, odnosisz się do próby bazowania na kompleksach mieszkańca mniejszej miejscowości i jego braku pewności siebie???? Oj do brzydkiej i podłego rodzaju socjotechniki ktoś próbuje nawiązywać... A tak nawiasem, ilu wśród tych miejscowych inwestorów miejscowych decydentów politycznych lub w różny sposób osób im bliskich, jak to wpłynie na polaryzację i zacementowanie familii "predestynowanych" do sprawowania władzy? PS Inwestor jak zwykle i jak ma swej naturze, w pierwszej kolejności myśli tylko o ZYSKU, kwestie inne np. przyrody są pod publikę i nie zawsze zgodne z jednostronnym przekazem. Natomiast przyznaję, iż wkładane jest wiele wysiłku, aby ograniczyć do minimum ewentualne słuszne protesty i można wysnuć, iż faktycznie czegoś ktoś się obawia. Gdyby było inaczej, nie inwestowano by tyle wysiłku w pijar i nie tylko. Pewny swego inwestor nie przejmuje się publiką;)
2019-07-11 09:09:21
donekT: PS A np. dojazd (powiatowy!!!!!) i potencjalny wzrost ruchu kołowego, który także generuje zanieczyszczenia:D:D:D Wszechmogący Inwestor także ma patent na likwidację jego szkodliwości:D:D:D:D:D:D
2019-07-11 16:15:25
Donek: O ile mi wiadomo mieszkańcy nie chcą tej inwestycji tylko wójt radni i nie wiem czy czasami radni powiatowi nie stają na głowie żeby ta inwestycja powstała nikomu niepotrzebna tylko inwestorowi dla jego prywatnych zysków. To wszystko bzdury że Brenna jako gmina będzie miała korzyści jakie jedynie podatek od nieruchomości wyższy po za tym nic. Ja bym to nazwał włazi dupy inwestora. Jedynie mieszkańcy stracą właściciele pensjonatów bo zabierze im hotel ich gości i cała gmina bo zostanie zniszczona perła Brennej jaką jest Kotarz.
2019-07-11 21:32:49
Goral: donekT, zostaw trochę przestrzeni dla innych bo swoim obłędnymi tezami zrobiłeś koszmarny śmietnik z tej dyskusji. Wypisujesz kilometrowe brednie, w których w kółko się powtarzasz, a inwestycja i tak powstanie. Możesz tutaj wylewać te swoje indoktrynacje, ale na marne się trudzisz.
2019-07-11 21:47:29
Małgosia_88: Brawo Goral, podpisuję się pod Twoją wypowiedzią. Ja tylko dopowiem, że tylko ktoś kto nigdy nie był w Brennie może wypisywać tego rodzaju zdania "O ile mi wiadomo mieszkańcy nie chcą tej inwestycji". Donek, przyjedź do Brennej i porozmawiaj z mieszkańcami, to zobaczysz jak duże jest poparcie wśród mieszkańców dla tego projektu.
2019-07-11 22:14:02
donekT: Goral, Małgosia_88 A co takiego wnieśliście do dyskusji swoimi ostatnimi wypowiedziami? Próba deprecjacji??? KORPO-PIJAR i przysłowiowe sztuczne bicie piany aż nadto zauważalne i jeszcze raz powtórzę. Odnoszenie się do nie wiadomo jak rozumianego, rzekomego postępu, czy czasem nie należy potraktować jako próby bazowania na kompleksach mieszkańca mniejszej miejscowości i jego braku pewności siebie???? Oj do brzydkiej i podłego rodzaju socjotechniki ktoś próbuje nawiązywać...
2019-07-12 08:30:27
Goral: donekT: a co ty wniosłeś nowego do dyskusji? Cały czas się powtarzasz, a z mieszkańców robisz jakieś ofiary losu, które nie maja własnego zdania. Powiedziałeś swoje zdanie, ja swoje, a teraz niech się inni zainteresowani też wypowiedzą. Temat zagospodarowania tego terenu był tematem poruszanym od lat. Przez ten czas zmieniali się wójtowie, radni i zawsze była mowa, że należy w tym kierunku zacząć działać. Jak znaleźli się inwestorzy, to naraz komuś to zaczęło mocno przeszkadzać.
2019-07-12 09:52:54
donekT: Goral zatem nie potrafisz przedstawić, co wniosłeś do dyskusji, poza emocjami? Przejrzyj wypowiedzi, przekonasz się, co ja wniosłem. Do tego nie zapominaj, kto odniósł się np. do GUS? No śmiało Goral, który z użytkowników? Kto bazuje no kompleksach, np. mieszkańca mniejszej miejscowości i nieustannie to w swej propagandzie powiela, iż Brenna jest małą miejscowością? No właśnie Goral, co ze zdaniem właścicieli, których majątkiem osoby postronne próbują wbrew woli tych właścicieli gospodarować? Co z grupą 350 osób, których pewne lobby zdaje się pomijać? A czy ktoś komuś zabrania się wypowiedzieć? Forum jest otwarte, tak nawiasem, gdybyś Goral nie zauważył. Goral, zdaje się, iż już w 2009 pewna inicjatywa wypowiadała się negatywnie w kwestii zagospodarowania owego terenu. KORPO-PIJAR i przysłowiowe sztuczne bicie piany aż nadto zauważalne i jeszcze raz powtórzę. Odnoszenie się do nie wiadomo jak rozumianego, rzekomego postępu, czy czasem nie należy potraktować jako próby bazowania na kompleksach mieszkańca mniejszej miejscowości i jego braku pewności siebie???? Oj do brzydkiej i podłego rodzaju socjotechniki ktoś próbuje nawiązywać...
2019-07-13 10:22:39
Goral: donekT, mówiąc o "brzydkiej i podłego rodzaju socjotechnik" mówisz ewidentnie o stosowanej przez Ciebie metody. Forum oczywiście jest otwarte, ale Ty swoimi stwierdzeniami wprowadzasz w błąd opinię publiczną. Zwyczajnie kłamiesz i jeszcze próbujesz przepchnąć tezę, że większość mieszkańców jest podobnego zdania. W tym temacie odbyło się szereg debat publicznych z których są do wglądu protokoły i nagrania. Ewidentnie wynika z tych debat, że większość mieszkańców jest ZA tą inwestycją. Co do danych statystycznych GUS, to każdy może je interpretować pod swój punkt widzenia. Co dla jednych jest wynikiem zadowalającym dla innych może być niepokojącym i odwrotnie. Chłopie, skończ z tą propagandą i nienawiścią do osób, które mają odmienne zdanie od Ciebie.
2019-07-15 11:23:12
donekT: Goral Niby w jaki sposób przedstawiam rzekomo propagandowy obraz? Powielając statystyki? Zatem do GUSu miej pretensje:) Twierdzisz, jakobym kłamał, niby gdzie i na jakiej podstawie? Goral, dlaczego mniej pomawiasz? Powinieneś przeprosić. Goral a w konkretnej sprawie odbyło się REFERENDUM? Debata nie stanowi dowodu na żadną większość. Jeszcze raz powtórzę, KORPO-PIJAR i przysłowiowe sztuczne bicie piany, które są aż nadto zauważalne. Ewidentna próba bazowania na kompleksach mieszkańca mniejszej miejscowości i jego braku pewności siebie. Jak można zauważyć, pewna korpo źle sprofilowała target:) Jak widać, niektórzy nie tylko z przyrodą mają problem.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: