Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyńscy radni zajęli stanowisko w sprawie... wydarzeń na Białorusi

Jedną z uchwał ostatniej sesji Rady miasta Cieszyn było przyjęcie stanowiska w odniesieniu do sytuacji w Republice Białorusi po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia 2020 roku. Radni pochylili się nad problemem i zdecydowali o przyjęciu uchwały.

Jakie stanowisko w sprawie Białorusi przyjął Cieszyn? Radni większością (18 głosów za, 1 wstrzymujący się) przyjęli uchwałę, w której wskazują zaniepokojenie sytuacją, w której znaleźli się obywatele Białorusi - Rada Miejska Cieszyna oświadcza, że nie jest jej obojętna sytuacja obywatelek i obywateli Białorusi walczących o demokrację, która jest strażniczką wolności. Traktowanie jak przestępców nieletnich w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, używanie przemocy wobec protestujących, straszenie obywateli, nawet tych pozostających w domach, nie pozwala nam pozostawać obojętnymi, zwłaszcza, że w naszym mieście co roku studiują Białorusini i chcielibyśmy, żeby przyjeżdżali do nas bez strachu o swoje rodziny – wyliczają cieszyńscy radni. W uchwale wyrażają solidarność z Białorusinkami i Białorusinami broniącymi wolnej Białorusi, a tych, którzy zamieszkają lub już mieszkają w Cieszynie, zapewniają o gotowości do niesienia pomocy i wsparcia w ramach wszelkich prawnie dostępnych środków.

Skąd jednak temat Białorusi znalazł się w porządku obrad Rady Miejskiej Cieszyna? Wszystko za sprawą faktu, że mieszkańcy Białorusi również Cieszyn zamieszkują - Obecnie w Cieszynie zamieszkuje ośmioro zameldowanych Białorusinek/Białorusinów – przejmuje nas ich lęk o bliskich w ich własnym kraju. Wiemy, że bez wolności i chroniącej jej demokracji nie da się żyć w pełni, trudno jest też budować otoczenie, włączać się w coś więcej niż ochronę własnej rodziny. Jako Radni Rady Miejskiej Cieszyna wyrażamy solidarność z Białorusinkami i Białorusinami broniącymi wolnej Białorusi, a tych, którzy mieszkają w Cieszynie chcemy zapewnić o naszej gotowości do niesienia pomocy stąd projekt uchwały – uzasadniali konieczność przyjęcia tej uchwały cieszyńscy radni.

Więcej informacji na ten temat i pełna treść uchwały dostępna jest tutaj.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

31
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-28 15:33:34
FoxTrot: Podobno u nas nie ma praworządności i jest dyktatura. To oni się tu czują bezpiecznie, czy nie? Pytanie oczywiście nie jest kierowane do wspomnianych obywateli Białorusi, tylko do radnych, którzy popierają realną walkę o wyimaginowany brak praworządności. Brak praworządności to ja widzę w tym, że policja z naszych podatków sprowadza się do roli ochroniarzy rozwrzeszczanej bandy feministek, nie przestrzegającej rygorów sanitarnych i wywrzaskującej wulgaryzmy w miejscach publicznych, podczas gdy przychodzą na protesty z małymi dziećmi. Te dzieci to wszytko słyszą i tak będą się do was odzywać, kiedy dorosną. Normalnym będzie, że, jak je ktoś wk***i to głośno i wyraźnie powiedzą wy********j. Bo niby co by je miało przed takim słownikiem hamować?
2020-11-28 16:29:18
jasper: FoxTrot, nie martw sie ! Jeszcze troche i bedziesz mial w Polsce jak na Bialorusi.
2020-11-28 16:52:23
tom lem: ..zamiast goło i pustosłowia Rada Miasta Cieszyna może przekaże jakiś konkret, dla Białorusinów mieszkających w Cieszynie, np. mieszkania komunale, zamiast przekazywać je ZBM w użytkowanie ? Interesujące - od kiedy to do zadań gminy należy polityka zagraniczna ;-)
2020-11-28 16:53:22
Mach: Widzę, że RM Cieszyna zajęła się polityką zagraniczną Polski co stanowi przekroczenie kompetencji ustawie o samorządzie terytorialnym. Skoro jest zaniepokojona Białorusią, niech także niepokoi ją wypędzenie Dalej Lamy, aneksja Tybetu przez Chiny, wojna w Donbasie na Ukrainie, niech podejmie uchwałę w sprawie Górnego Karabachu, Erytreą, Syrią, Libanem ,Palestyną itd. Zajmijcie się i zróbcie wszystko by ul. Głęboka była zrobiona dobrze i wyremontowana w przyzwoitym i możliwie krótkim terminie. Nikt nie zabrania radnym zajęcie się czymkolwiek bo to mieści się w kanonie praw wolności człowieka ale samorząd działa w oparciu o ustawę i tego się trzymajcie unikniecie kompromitacji.
2020-11-28 17:01:27
koszor: Trudno to skomentować, może tak: zajmijcie się tym, do czego zostaliście wybrani. Zachciało się wielkiej polityki, a u siebie porządku nie ma. A poza tym- to według radnych w Polsce jest demokracja czy nie ma, bo sami sobie przeczycie.
2020-11-28 20:41:16
politykier: Można odnieść wrażenie, że już niedługo cieszyńska rada ogłosi separację regionu spod domniemanej polsko-czeskiej okupacji:) jak niektórzy próbują przedstawiać;)
2020-11-28 20:45:24
politykier: Albo podejmą się tworzenia Wolnego Miasta Gdańska w lokalnej odsłonie;):):) Niewątpliwie kilka działających w regionie jaczejek konstruuje już pewne "podstawy teoretyczne" i adekwatną narrację;)
2020-11-28 21:46:04
politykier: Być może pierwszym krokiem będzie zaprowadzenie sesji w wymyślonym "języku śląskim"- gwoli ścisłości, pragnę przypomnieć, że na Śląsku Cieszyńskim nigdy nie godało sie "po śląsku", tylko po naszymu;)
2020-11-28 22:03:16
Mach: Politykier, gwara cieszyńska to jedna z gwar śląskich- patrz i czytaj w pl.wykipedia.org.
2020-11-28 22:54:46
tom lem: Co tam jakieś stanowiska lub inne Uchwały Rady Miasta Cieszyna, gdy BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ Miasta Cieszyna został właśnie zmieniony, by kochający Szanowną Panią mogli się osobiście zapoznać z Jej Zarządzeniami, Zarządzeniami wewnętrznymi, Zarządzeniami sprzed 2014, Sprawozdaniami z działalności Burmistrza Miasta, Obwieszczeniami, Raportami o stanie Gminy Cieszyn itp. Zabrakło niestety zakładki dla Rady Miasta i zestawienia jej osiągnięć w uchwałach i pracy. Wygląda na to, że albo RM się już nie mieści w informacji lub włodarzka zagarnęło Biuletyn tylko dla własnych Osiągnięć ;-)
2020-11-29 07:09:23
krzysztof mm: Białorusini mają podobny problem co Polacy, tylko w większej skali i od dłuższego niż my czasu - dyktatorski rząd łamiący prawa obywatelskie i prawa człowieka, do tego utrzymujący się po sfałszowanych wyborach przy władzy wyłącznie dzięki resortom siłowym - trzeba być mało rozgarniętym szczylem z zerowym doświadczeniem w tej materii albo patologicznie cynicznym klakierem naszej własnej, polskiej dyktatury, żeby w takiej sytuacji krytykować jakiekolwiek gesty solidarności z Białorusią, choćby i na poziomie samorządów - a sprzątanie samorządu z niedopuszczalnych naleciałości należy zacząć od pozdejmowania krzyżyków ze ścian urzędów, bo to jest faktycznie skandal
2020-11-29 07:18:36
tom lem: Ahaa, już się wyjaśnił powód niedociągnięć w BIP Miasta Cieszyna, wszystkiemu winien za płytko położony światłowód w wykopie, pomiędzy magistratem i zamkiem w Cieszynie, ale proszę się nie martwić opóźnienia w informowaniu mieszkańców nie powinny przekroczyć miesiąca. Na marginesie, prace nad "Tramwajem" (do przyszłości) rozpoczęły się w przeszłości, a obecna gminna władza, włącznie z koordynatorem prac, ciężko nadrabia niedociągnięcia poprzedników w pytlowaniu ozorem;-)
2020-11-29 07:26:56
tom lem: ... jak tu się nie zgodzić z krzysiem+- który za nadużycia w stosowaniu Ustawy o samorządzie, obarcza wiszące krzyżyki na ścianach urzędów. Ten to dopiero ma nieskończone doświadczenie w kibicowaniu lewackiej zarazie, przy akompaniamencie kaktusa, rosnącego na jego dłoni ;-)
2020-11-29 11:24:41
Mach: Średnio inteligentny człowiek domyśli się, że nasz samorząd jest od ustanawiania podatków i wydawania ich zgodnie z zatwierdzonym budżetem - te kompetencje określa ustawa o samorządzie lokalnym. Inne cele radni mogą realizować poprzez partie organizacje pozarządowe, stowarzyszenia itd.. i na ile starczy im osobistej cywilnej odwagi ,żeby reagować na bezprawie lokalne ,nasze państwowe i międzynarodowe .Podejmowanie uchwał nieuprawnionych z urzędu uchyli wojewoda nawet jeśli były by podejmowane w szczytnych celach. Dlatego trzeba być wyjątkowo zaślepionym i krnąbrnym palantem ,żeby tego nie dostrzegać ,żeby zdobić się w szaty anonimowego obrońcy organu ,który pogłębia tylko chaos i odwraca uwagę od lokalnych problemów w tym opieszałym i chaotycznie prowadzonym remontem ul. Głębokiej kiedy reakcja organu nadzorującego jest łatwa do przewidzenia-równie dobrze samorząd mógł krytycznie odnieść się do wyroku TK w sprawie aborcji bo i tu od kilku tygodni trwają strajki- co zabrakło odwagi czy też reakcja wojewody była by natychmiastowa. Więc krzysztofie nie szalej z epitetami- nabij sobie kolejne backi w górę, za te moje skierowane w dół z góry dziękuję.
2020-11-29 12:58:50
politykier: Mach, Trujesz- sprawdź sobie znaczenie słowa dialekt. Przy okazji możesz to wytłumaczyć poniektórym przejawiającym tendencje separatystyczne...
2020-11-29 13:04:36
politykier: krzy-sio+ Nie owijaj w bawełnę i nie dorabiaj zbędnej ideologii i propagandy do najzwyklejszej chęci pozyskania tańszej siły roboczej z Białorusi...
2020-11-29 13:14:52
politykier: Samorząd ma działać na podstawie i w granicach prawa. Rada powinna zajmować się sprawami, które nie wykraczają poza zakres funkcjonowania gminy. Do prowadzenia polityki międzynarodowej są powołane odpowiednie organy. Jeżeli cieszyńscy samorządowcy i osoby z nimi sympatyzujące inne gminy krytykują za przekraczanie swoich kompetencji, to tym bardziej sami powinni ZACHOWAĆ KONSEKWENCJĘ.
2020-11-29 13:27:46
politykier: Jaki z tego wniosek? #ODPARTYJNIĆ SAMORZĄDY! Gmina nie powinna służyć jako odskocznia do dalszej partyjnej i politycznej kariery, a samorząd nie jest narzędziem weryfikacji partyjnej lojalności.
2020-11-29 14:37:13
Mach: Politykier, debilu, jeżeli ktoś truje to co najwyżej spece od gwar tj. wybitni językoznawcy-bo tam pisze jednoznacznie- "gwara cieszyńska, jedna z gwar śląskich"! i to do ich wpisu cię odesłałem. Ale taki kretyn jak ty nawet nie umie ze zrozumieniem przeczytać kilku słów. To w wykipedii, jednoznacznie jest napisane -"gwara cieszyńska, jedna z gwar śląskich". Chcesz podważać autorytety polskie, czeskie i niemieckie, które tak zdefiniowały naszą gwarę. Po naszymu-"stul pysk"
2020-11-29 15:45:48
tom-81: To jest polska najlepiej pokazać się w mediach co się robi do obcokrajowców a nie interesować się swoimi obywatelami. Interesować się Białorusią a na wydarzenia ostatniego miesiąca zamykać oczy
2020-11-29 16:02:03
politykier: Mach-U, Zachowuj kulturę w wypowiedziach, to świadczy tylko i wyłącznie o Tobie. Gwara Śląska Cieszyńskiego stanowi DIALEKT JĘZYKA POLSKIEGO. Dla Twojej informacji, a przy okazji ku przestrodze poniektórym innym WYMYŚLAJĄCYM sztuczny język, który nazywają śląskim: dialekt to regionalna odmiana języka; gwara to terytorialna odmiana języka narodowego; język to system znaków dźwiękowych służących do porozumiewania się przez członków danego narodu, społeczeństwa. Wyrażenia dialekt i gwara stanowią synonimy. Gwara Śląska Cieszyńskiego NALEŻY do szerszej grupy gwar śląskich (nikt tego nie neguje) i PRZYNALEŻY DO JĘZYKA POLSKIEGO. Nie ma i nie było czegoś takiego jak wymyślony obecnie "język śląski", są gwary śląskie. Dlatego w regionie dawniej i dziś godało sie po naszymu, a nie w jakimś innym wymyślonym obecnie języku, którego nie było. Odsyłam do autorytetu Kazimierza Nitscha, mogę podać również innych. Na marginesie, Mach-U, żaden szanujący się człowiek nie powołuje się na wiki. Oczywiście, ta spełnia funkcję POMOCNICZĄ, ale nie stanowi opracowania naukowego, pisać może tam każdy, a zamieszczone tam treści zawierają wiele uproszczeń, błędów i nieścisłości. Sam się zagmatwałeś...
2020-11-29 16:12:22
politykier: Gwara Śląska Cieszyńskiego ani inna gwara spośród śląskich nie stanowi odrębnego języka, chociażby wymyślonego "śląskiego", jak poniektórzy obecnie próbują sugerować, krzewić ciemnotę i zbijać na tym PARTYJNY KAPITAŁ. Dlatego ewentualne prowadzenie sesji w wymyślonym "języku śląskim", do czego cieszyńscy radni być może są zdolni, o ile nauczą się tego wymyślonego śląskiego, stanowiłoby manifestację lojalności partyjnej, a nie ukłon w stronę lokalnej tradycji, jak z pewnością zostałoby to społeczeństwu przedstawione, rzecz oczywista pod potrzeby partyjne.
2020-11-29 16:25:55
politykier: Per analogiam, Kazimierz Kutz w swej twórczości stosował jedną z GWAR ŚLĄSKICH, a nie "JĘZYK ŚLĄSKI" jak niektórzy próbują fałszywie przedstawiać, również na brukselskich salonach...
2020-11-29 16:51:59
Mach: Nie ma wymyślonego języka śląskiego. Na Śląsku mówi się kilkoma gwarami. Inaczej mówią po śląsku w okolicach Radlina, inaczej w okolicach Radzionkowa, Gliwic czy Bytomia i Zabrza. Wreszcie inaczej mówią po cieszyńsku Zaolziocy inaczej ci ze wschodniej części. Można mówić z pewnymi różnicami po cieszyńsku w dialekcie cieszyńskim, wiślańskim czy istebniańskim. Nie ma jednolitego języka śląskiego. Każdy w swojej okolicy( w rozumieniu Gliwic, Zabrza, Radzionkowa, Radlina Świętochłowic może powiedzieć ,że mówi " po naszymu"- jednak nie ma języka po naszymu jak twierdzisz - to wszystko są gwary śląskie i nie truj nam tu więcej.
2020-11-29 17:53:08
politykier: Mach, odróżniaj pojęcie GWARY od JĘZYKA. Podałem Ci definicje. Gwary Śląskie nie są tym samym co wymyślony "język śląski". Jak słusznie przedstawiłeś, GWARA zakłada lokalne zróżnicowanie, natomiast język ma charakter unifikujący. Tak dla GWAR ŚLĄSKICH, a veto dla wymyślonego "języka śląskiego".
2020-11-29 17:55:12
politykier: Mach, dokładnie, nie ma czegoś takiego, jak "język śląski", poniektórym jaczejkom (także tym działającym w regionie) bardzo trudno to pojąć.
2020-11-29 18:20:59
politykier: Czemu służy kreowanie sztucznego "śląskiego języka"? Oczywiście celom partyjnym, tendencjom separatystycznym i projektom regionalizacji Państwa Polskiego. Przykłady z innych części Europy? Chociażby Macedonia, obecnie nazywana Macedonią Północną. Współczesna Macedonia Północna ma niewiele wspólnego z antyczną Macedonią (poza położeniem geograficznym częściowo nakładającym się na terytorium państwa Filipa II). Oczywiście współczesne władze macedońskie twierdzą zupełnie coś innego. Kulturowi przodkowie współczesnych Macedończyków zasiedlili teren swojego współczesnego państwa dopiero w okresie napływu ludności słowiańskiej i aż do XX wieku kulturowo wiązani byli z kulturą bułgarską. Mowa mieszkańców północnej części Macedonii była dialektem języka bułgarskiego. Sytuacja zmieniła się, kiedy teren współczesnej Macedonii stał się "kością niezgody" pomiędzy Imperium Osmańskim, Grecją, Serbią i Bułgarią. To wówczas opracowany został NIEZALEŻNY JĘZYK MACEDOŃSKI, we współpracy z polskimi naukowcami. W konsekwencji Macedonia — kulturowo część Bułgarii — została po dekadach przedstawiona jako niezależny naród i państwo. Do dziś Macedończycy mają problemy tożsamościowe. Nawiązują do antycznej tradycji, która nie jest ich tradycją i równolegle odcinają się od swoich kulturowych bułgarskich korzeni. Niepodległość Skopje otrzymało od Serbów i do dziś spiera się z Belgradem o niezależność w sferze wyznaniowej oraz zmaga się z coraz większym naporem ze strony Albańczyków. Śmiało możemy odnaleźć analogię, w odniesieniu do działalności poszczególnych funkcjonujących w regionie jaczejek.
2020-11-29 18:42:41
politykier: A tymczasem, kto na Białorusi dziś na co dzień posługuje się językiem białoruskim?
2020-11-29 23:25:50
politykier: Dla porównania: 1) Mniejszość niemiecka w Polsce jest najliczniejsza (jeżeli mowa o mniejszościach narodowych), deklarowana jest przez 144 tys. osób, korzysta z szerokiego katalogu praw, ma prawo do zakładania własnych organizacji o charakterze kulturalno-oświatowym, zagwarantowane w polskim prawie, wystawia WŁASNĄ listę w wyborach (co dobrze świadczy o ich położeniu w Polsce) a PRZEDSTAWICIEL MNIEJSZOŚCI zasiada w polskim parlamencie. Wbrew obiegowym opiniom, przedstawiciele mniejszości są głównie katolikami, przynajmniej formalnie; 2) Mniejszość polska w Niemczech, nie jest tą najbardziej szanowaną spośród innych mniejszości narodowych w Niemczech, Polaków dystansują, chociażby Łużyczanie. Nie jest też najliczniejsza, zdaje się, że najwięcej jest Turków, około 2,5 mln osób. Jeżeli chodzi o mniejszość polską w Niemczech, liczy około 2 mln osób i stanowi 2,5% wszystkich niemieckich obywateli. Pomimo tego faktu, jaki przedstawiciel mniejszości polskiej zasiada z niemieckim parlamencie? Polacy w Niemczech w przeciwieństwie do Niemców w Polsce (zwrócić uwagę na proporcje), nie posiadają szczególnych praw mniejszości, MAJA TRUDNOŚCI W REALIZACJI NAUKI W OJCZYSTYM JĘZYKU, nie ma zgody niemieckich władz na zamieszczanie tablic informacyjnych i nazw ulic w języku polskim (w Polsce mniejszość niemiecka ma do tego prawo, 19 gmin woj. opolskiego i 3 gminy woj. śląskiego), Polacy nie mają swego reprezentanta w Parlamencie Niemieckim.
2020-11-29 23:26:44
politykier: Co w zakresie polepszenia położenia mniejszości polskiej w Niemczech czynią polscy politycy (w tym radni gminni), a zwłaszcza EUROposłowie, którzy mogą posługiwać się narzędziami, jakimi dysponuje UE?
2020-11-29 23:28:24
politykier: Może przy okazji radni cieszyńscy pochylą się nad losem mniejszości polskiej w Niemczech?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: