Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszynka cieszy i rozsławia Cieszyn

To niezwykła strzelba, a właściwie dzieło sztuki. To właśnie „Cieszynki”od wieków rozsławiają Cieszyn, a o tej niezwykłej rusznikarskiej tradycji i precyzyjnym rzemiośle, które do dziś z powodzeniem pielęgnuje Jerzy Wałga – opowiada na kartach swej najnowszej publikacji Joanna Świba, nasza dziennikarka.

Ozdobna strzelba, produkowana w nadolziańskim grodzie jest od wieków. - To właśnie Cieszynki, wychodzące spod ręki cieszyńskich mistrzów – rusznikarzy znajdują się w muzeach na całym świecie. Uświetniają zbiory dawnych władców i magnatów, są wystawiane w muzeach m.in. w Luwrze, czy w muzeum w Nowym Jorku – mówi Joanna Świba, autorka publikacji, której promocja odbyła się w cieszyńskim Starostwie Powiatowym, które sprawuje mecenat na tym wydawnictwem.

Cieszynka to broń myśliwska, wytwarzana w Cieszynie co najmniej od XVI wieku. Kunszt jej wykonania sprawił, że w swojej kolekcji zapragnęli ją mieć najmożniejsi ówczesnej Europy. - Dziś wykonuje ją jedyny rusznikarz, który posiadł tajniki jej produkcji – Jerzy Wałga. Co bardzo ważne, Jerzy Wałga wykonuje Cieszynki, nie zaś repliki. Broń, która nie tylko prezentuje się równie wspaniale, co dzieła dawnych mistrzów, ale również jest wykonana historycznymi metodami. To tradycja, która mimo upływu wieków nie zanikła i wciąż rozsławia Cieszyn – stwierdza Joanna Świba.

Więcej na temat tej kunsztownej sztuki można dowiedzieć się z publikacji -  „Cieszynka – rzemiosło, które stało się sztuką”. Z założenia nie jest to pozycja naukowa, lecz popularyzatorska, której zadaniem jest przybliżenie dziedziny sztuki, często wśród sztuk pomijanej. Przedstawia dociekania autorki na temat historii broni, sposobu jej wykonania oraz rozmowę z mistrzem - rusznikarzem Jerzym Wałgą.
Czytając książkę dowiemy się, co wspólnego miał Mickiewicz z Cieszynką, dlaczego strzelbę tę wykonywano właśnie w Cieszynie oraz jakie są tajniki współczesnego rusznikarstwa i dlaczego wykonanie Cieszynki jest sztuką. Poznamy także osobę wspomnianego Jerzego Wałgi – rusznikarza, jedynego który umie ją wykonać, a którego dzieła nie są kopiami dawnych strzelb, ale oryginałami.
Publikacja, wydana przez Powiat Cieszyński podzielona jest na trzy części. „Historia cieszyńskiego rusznikarstwa oraz strzelby Cieszynki” , „Współczesne cieszyńskie rusznikarstwo”, "Rozmowa z cieszyńskim współczesnym rusznikarzem".  

Książkę wkrótce będzie można nabyć w:
Muzeum Śląska Cieszyńskiego, ul. Regera 6, Cieszyn
Księgarni Piastowskiej, ul. Głęboka 6, Cieszyn

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: