Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn/ Wybory/ 2018 - spotkanie w Krytyce

Wczoraj (05.03) w Świetlicy Krytyki Politycznej rozpoczął się cykl debat, które będą poświęcone zbliżającym się wyborom samorządowym w Polsce - ''Cieszyn/ Wybory/ 2018''. W spotkaniu ''Wybory na peryferiach'' wzięli udział Edwin Bendyk oraz Mateusz Klinowski.

Wybory samorządowe 2018 zbliżają się wielkimi krokami. Już jesienią wybierzemy osoby, które będą nas reprezentować - wójtów, burmistrzów, prezydentów, a także radnych. Świetlica Krytyki Politycznej postanowiła zorganizować cykl spotkań poświęconych wyborom. Głównym celem debat jest przybliżenie mieszkańcom na czym będą polegać najbliższe wybory, czym będą się różnić od poprzednich, dlaczego nasze głosy są ważne, co kandydaci na burmistrzów, starostów i radnych rozumieją jako zarządzanie miastem w perspektywie wieloletniej i wielopłaszczyznowej, jak rozumieją partycypację i miejsce mieszkańców w procesie rządzenia gminą.

W pierwszej dyskusji z cyklu „Wybory/Cieszyn/ 2018” wziął udział Edwin Bendyk – polski dziennikarz, publicysta, wykładowca i pisarz, związany z tygodnikiem "Polityka", w którym kieruje działem nauki oraz Mateusz Klinowski – doktor prawa, filozof, adiunkt w Katedrze Teorii Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, samorządowiec od 2010, burmistrz Wadowic od 2014 roku. Moderatorem spotkania była Weronika Śmigielska – wiceprezeska krakowskiego stowarzyszenia Miasto Wspólne, członkini i współtwórczyni Spółdzielni „Ogniwo”. Współtwórczyni nieformalnej inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom. Podczas spotkania skupiono się głównie na ordynacji wyborczej i progresywnej polityce miejskiej. 

Zanim oddano głos zaproszonym gościom, moderator spotkania omówiła kilka kwestii związanych z nowelizacją Kodeksu wyborczego. To między innymi: dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów, zmiana definicji znaku „x” na karcie do głosowania, możliwość głosowania korespondencyjnego tylko dla osób niepełnosprawnych, jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców, transmisja z lokali wyborczych online. W Cieszynie istotna jest zwłaszcza zmiana okręgów wyborczych. W poprzednich wyborach Cieszyn miał jednomandatowe okręgi wyborcze. Teraz będzie ordynacja proporcjonalna - zwracała uwagę Śmigielska. 

Do nowelizacji odnieśli się również zaproszeni goście. Jaki był w ogóle sens wprowadzenia tych zmian – zastanawiał się Mateusz Klinowski. Można było poprawić szczegóły, a nie wywracać wszystko do góry nogami. Nie wiem, czy warto w ogólne na ten temat dyskutować. Moim zdaniem będzie trudno te wybory zorganizować – podkreślał. 

Pojawił się również m.in. wątek dwukadencyjności. Trzeba pamiętać, że zwłaszcza w mniejszych gminach tworzą się rzeczywiście pewnego rodzaju zamknięte układy. Świadomość końca kariery politycznej może być dobra – stwierdził Bendyk. Zwolennikiem ograniczenia kadencyjności był również włodarz Wadowic, choć zaznaczył, iż powinna dotyczyć wszystkich stanowisk publicznych. Należałoby wprowadzić jeden przepis równy dla wszystkich – zaznaczył.

Kolejna debata poświęcona wyborom odbędzie się 16 marca br. Tego typu spotkania będą organizowane do końca maja. Jak zapowiadają organizatorzy, Krytykę Polityczną odwiedzi m.in. Robert Biedroń. Z kolei od czerwca zaplanowano debaty z lokalnymi kandydatami.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-03-07 09:13:12
bronek91: Mateusz Klinowski- godny polecenia samorządowiec, Nigdy nie zapomnę, od czego rozpoczął porządki jako burmistrz. Przydałoby się każdej gminie na Śląsku Cieszyńskim.... Pytanie, co zrobiliby uzależnieni od kawy pracownicy miejscowych UM..... <br /><br />Edwin Bendyk- Bardzo trafne artykuły w POLITYCE, ciekawi mnie tylko, czy miejscowi niby-lewacy znają jego twórczość???? <br /><br />JOW- symbol zacofania naszego systemu wyborczego.... Szkoda tylko że z Zachodu czerpiemy rozwiązania, które tam najczęściej jako nieskuteczne przechodzą do lamusa a nie zapożyczamy tych naprawdę dobrych rozwiązań, np. niemiecki system oddawania głosów, gdzie osobno oddaje się głos na karcie dla kandydata a na drugiej karcie oddaje się głos na partię. U nas oczywiście za jednym razem, na jednej karcie jednocześnie zaznaczamy dwa głosy.... Takie rozwiązania powinny być kopiowane.... Czasem ktoś popiera dana kandydaturę, co nie oznacza iż takim samym poparciem darzy całe środowisko polityczne.... <br /><br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: