Cieszyn: noblistka bardzo popularna
O twórczości Tokarczuk porozmawialiśmy z Joanną Wucką-Biały, kierowniczką wypożyczalni dla dorosłych Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.
Kilka lat temu pisaliśmy o tym, że książki Olgi Tokarczuk są jednymi z chętniej wypożyczanych w Waszej bibliotece (LINK). Czy ten trend się utrzymuje?
Jak najbardziej. To jest taka autorka, że jej książki nigdy nie stoją u nas w komplecie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się "Księgi Jakubowe". To najprawdopodobniej najpopularniejsza książka Tokarczuk - mimo objętości i trudności, jakich dostarcza przy czytaniu. Czytelnicy oddający tę pozycję dzielili się na dwie kategorie: jedni z dumą zgłaszali nam, że przeczytali, a inni przynosili i i mówili: "może na kiedy indziej".
Czy w związku z otrzymaniem nagrody Nobla przez autorkę spodziewacie się zwiększonego zainteresowania jej książkami?
Spodziewamy się co najwyżej wzrostu rezerwacji jej książek, bo na półkach ich już brakuje (śmiech). Każda nagroda przyczynia się do wzrostu popularności pisarza.
Czym się charakteryzuje twórczość nowej noblistki?
Ja nie jestem fanką Olgi Tokarczuk, chociaż doceniam jej kunszt pisarski - ma niezwykły język. Kiedyś przeczytałam, że jej proza jest "gęsta" i to bardzo dobrze oddaje istotę tego, w jaki sposób Tokarczuk pisze. Stosuje czasem niewiarygodne porównania, bardzo plastyczne opisy, jest w jej stylu coś, co przyciąga ludzi. Niemniej nie są to książki dla każdego - to trudne pisarstwo.
Warto także dodać, że Olga Tokarczuk w 2017 roku odwiedziła Cieszyn - fotorelację z tego wydarzenia można znaleźć tutaj (LINK).
KR
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.