Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Cieszyn: noblistka bardzo popularna

Wczoraj (10.10) całą Polskę zelektryzowała wiadomość o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Ci, którzy będą chcieli się zapoznać z twórczością noblistki, będą się musieli uzbroić... w cierpliwość.

O twórczości Tokarczuk porozmawialiśmy z Joanną Wucką-Biały, kierowniczką wypożyczalni dla dorosłych Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.  

Kilka lat temu pisaliśmy o tym, że książki Olgi Tokarczuk są jednymi z chętniej wypożyczanych w Waszej bibliotece (LINK). Czy ten trend się utrzymuje?

Jak najbardziej. To jest taka autorka, że jej książki nigdy nie stoją u nas w komplecie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się "Księgi Jakubowe". To najprawdopodobniej najpopularniejsza książka Tokarczuk - mimo objętości i trudności, jakich dostarcza przy czytaniu. Czytelnicy oddający tę pozycję dzielili się na dwie kategorie: jedni z dumą zgłaszali nam, że przeczytali, a inni przynosili i i mówili: "może na kiedy indziej".

Czy w związku z otrzymaniem nagrody Nobla przez autorkę spodziewacie się zwiększonego zainteresowania jej książkami?

Spodziewamy się co najwyżej wzrostu rezerwacji jej książek, bo na półkach ich już brakuje (śmiech). Każda nagroda przyczynia się do wzrostu popularności pisarza.

Czym się charakteryzuje twórczość nowej noblistki?

Ja nie jestem fanką Olgi Tokarczuk, chociaż doceniam jej kunszt pisarski - ma niezwykły język. Kiedyś przeczytałam, że jej proza jest "gęsta" i to bardzo dobrze oddaje istotę tego, w jaki sposób Tokarczuk pisze. Stosuje czasem niewiarygodne porównania, bardzo plastyczne opisy, jest w jej stylu coś, co przyciąga ludzi. Niemniej nie są to książki dla każdego - to trudne pisarstwo.

Warto także dodać, że Olga Tokarczuk w 2017 roku odwiedziła Cieszyn - fotorelację z tego wydarzenia można znaleźć tutaj (LINK).

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-11 14:08:47
krzysztof.nn: "Księgi Jakubowe" to a r c y d z i e ł o, niesamowita w swym bajecznym kolorycie k r e s o w a saga opisująca dzieje małej, ale bardzo ciekawej i specyficznej społeczności o b y w a t e l i Rzeczypospolitej Obojga Narodów drugiej połowy XVIII wieku - kto miał przyjemność tę książkę choćby zacząć czytać, z pewnością zrozumie uzasadnienie norweskiego Den Norske Nobelkomite, mówiące o 'narracyjnej w y o b r a ź n i' jej Autorki, i pozostanie tą narracją u r z e c z o n y [no chyba, że jest PiS-owskim aparatczykiem w randze ministra kultury, takim już nic nie pomoże...]
2019-10-11 14:35:58
jasper: „ Kto sie zatrzyma – skamienieje, kto przystanie, zostanie przyszpilony.“ - z ksiazki Olgi Tokarczuk „Bieguni“. Ciekawa pozycja. Mam ja w domu z dedykacja autorki, zanim stala sie popularna :) „ Ksiegi Jakubowe“ pisiorom sie zapewne nie spodobaja...
2019-10-11 15:01:35
rainman: Nic dodac, nic ujac - kwintesencja lewicowego szacunku dla drugiego czlowieka. W niedziele odbiór nagrody. xD
2019-10-11 15:32:15
koszor: jasper i krzysztof - potraficie sklecić dwa zdania bez polityki, bez plucia? Cieszcie się, że mamy noblistkę. Tak po prostu, zwykła radość, bez podtekstu.
2019-10-11 17:00:36
jasper: Oj prawda boli !! A nie tak dawno „ Olga Tokarczuk została niedawno uhonorowana w Kłodzku. Pisarka 5 października otrzymała odznaczenie "Zasłużony dla Powiatu Kłodzkiego". Decyzja zapadła mimo protestów radnych PiS. Krystyna Śliwińska, radna i dyrektor biura poselskiego ministra Michała Dworczyka stwierdziła, że Tokarczuk nie zasługuje na odznaczenie. W kilkunastominutowej tyradzie zarzuciła pisarce fałszowanie historii i antypolonizm.„ Zwykla radosc bywa zawsze, jak sie czyta madre ksiazki i to wcale nie musi byc Nobel dla autora. Tym sie roznimy koszor.
2019-10-11 18:38:38
skuter66: krzysztof.nn vel jasper zacznij się w końcu leczyć bo zostanie tylko Cieszyn.
2019-10-11 19:16:44
jasper: Rozumiem, ze skuter przeczytal choc jedna ksiazke Olgi Tokarczuk i wypowiada sie jako autorytet :-)
2019-10-11 19:41:55
Iwan: A ja tak przy okazji tego sukcesu wszystkich proszę o głosowanie na partię PIS dla dobra naszego naszych rodzin i dobra naszego kraju. Mamy najlepszego Prezydenta i najlepszego Premiera.
2019-10-11 20:53:05
krzysztof.nn: Jarząbek jak zdarta płyta, skuter podobnie - czy wszystkie komuchy tak mają na starość?...
2019-10-11 21:47:18
jasper: 500+ nie sluzy podniesieniu poziomu zycia, bo brakuje na sluzbe zdrowia, lekarstwa , szkolnictwo. 500+ sluzy oglupieniu spoleczenstwa, zeby rzadzacy mogli bezkarnie rozkradac. Tymczasem jest sobie taka pseudo demokracja, tacy sobie patrioci - pseudo politycy "uszczesliwiajacy „ narod i taki jest i bedzie ten kraj za rzadow PiS.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: