Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn i Czeski Cieszyn - połączą śródmieścia?

Współpraca między miastami, czy gminami z różnych krajów to istotny kierunek rozwoju, zwłaszcza jeżeli jest się miastem przygranicznym. Współpraca polskiego i czeskiego Cieszyna rozwija się bardzo dobrze, czego przykładem może być realizowany projekt ''Ogród dwóch brzegów''. Na co w tym roku będą stawiać sąsiedzi?

Efekty współpracy polskiego i Czeskiego Cieszyna można podziwiać spacerując m.in. po Parku Sportowym, Moście Sportowym, czy chociażby Cieszyńskiej Wenecji. To co udało się zrobić w ramach „Ogrodu dwóch brzegów” do tej pory, podsumowano w zeszłym roku podczas konferencji, na którą zaprosili włodarze Cieszyna i Czeskiego Cieszyna.

W ramach tego projektu udało się nam zrobić wiele dobrych rzeczy – mówił Ryszard Macura. Na pytanie o dalsze plany włodarz wskazał wówczas na rewitalizację Alei Piastowskiej od Mostu Przyjaźni w kierunku mostu kolejowego, a także wspomniał o planach połączenia dwóch rynków.  Na jakim obecnie są  etapie wspólne przedsięwzięcia z sąsiadami?

Jak podkreśla włodarz Cieszyna przygotowany i złożony zostanie projekt związany z zagospodarowaniem dwóch brzegów Olzy. Po czeskiej stronie zostanie zmodernizowany obiekt przygraniczny. Po naszej stronie zostanie poszerzona i zmodernizowana ścieżka od Mostu Przyjaźni w kierunku mostu kolejowego. Jeżeli chodzi o kwestię połączenia dwóch rynków to obecnie zarówno polska jak i czeska strona jest na etapie przygotowań i obliczeń. Traktujemy to jako kwestię priorytetową. Liczymy, że uda nam się to zrealizować w ramach  wspólnego projektu transgranicznego. Te analizy już trwają. Jednak jeżeli nie uda się pozyskać środków zewnętrznych rozpoczniemy systematycznie prace, bo oczywiście będzie to bardzo duże przedsięwzięcie o charakterze finansowym – tłumaczy Macura.

Oprócz tego miasto przygotowuje się również do realizacji innych zadań. Zależy nam na zintensyfikowaniu współpracy oraz na tym abyśmy jeszcze więcej o sobie wiedzieli po obu stronach Olzy. Jak również aby na zewnątrz naszych miast więcej o nas wiedziano – zaznacza Macura, po czym dodaje. Realizujemy projekt, który związany jest ze szlakiem folkloru, efektem którego może być modernizacja Domu Narodowego. Mamy nadzieję, że to nastąpi.

Przygotowywany jest także projekt, który ma odpowiedzieć na wiele pytań związanych z potencjałem kulturowym obu miast. Włodarz wskazał również na szereg innych przedsięwzięć realizowanych przez jednostki lub organizacje pozarządowe.

 

Czytaj również: Podsumowali ogród dwóch brzegów


 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-04-14 20:54:56
Gal: Panie Redaktorze! Czy nam się to podoba, czy też nie, to Czeski Cieszyn pisze się tak jak ja napisałem, chyba, że Sejm podjął inną ustawę o czym, póki co, nie wiem? W zapisanym zdaniu słowo \"polski\" jest przymiotnikiem, zaś słowo \"czeski\" pełni rolę nazwy własnej a nie przymiotnika więc trzeba to słowo pisać z dużej litery. Myślę więc, a może się mylę, że poprawnie powinno się pisać: \"...polskiego i czeskiego Czeskiego Cieszyna...\" lub tylko \"Cieszyna i Czeskiego Cieszyna\".
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: